دیدار پاپ فرانسیس با آیت‌الله سیستانی در نجف

بی بی سی : پاپ فرانسیس در آغاز دومین روز سفر تاریخی خود به عراق، با آیت‌الله علی سیستانی از قدرتمندترین رهبران دینی عراق و مرجع میلیون‌ها مسلمان شیعی دیدار کرد.
 
دیدار پاپ فرانسیس و آیت‌الله علی سیستانی به صورت خصوصی و بدون رعایت تشریفات معمول در خانه این مرجع شیعه در شهر مذهبی نجف برگزار شده است.
 
خبرنگاران اجازه حضور در این دیدار را نداشتند. آیت‌الله سیستانی ۹۰ ساله، کمتر در مقابل دوربین رسانه‌ها حضور یافته است.
 
این دیدار یکی از نقاط برجسته سفر پاپ به عراق است. برای تامین امنیت این دیدار، واتیکان و نجف برای ماه‌ها گفت‌وگوهایی فشرده و همچنین برنامه‌ریزی دقیق را پیش برده‌ بودند.
 
گزارش شده است که برخی گروه‌های شبه نظامی شیعی عراق با این دیدار مخالفت کرده‌اند و آن را زمینه مداخله غربی‌ها در امور داخلی عراق عنوان کرده‌‎اند.
 
پایگاه خبری شفقنا بیانیه دفتر آیت‌الله سیستانی را درباره این دیدار منتشر کرده است. در این بیانیه آمده "در این دیدار درباره چالش های بزرگی که بشریت در این دوران با آن روبروست و نقش ایمان به خداوند سبحانه و تعالی و پایبندی به ارزش های والای اخلاقی برای غلبه بر آنها گفتگو و تبادل نظر شد".
 
این نخستین سفر یک پاپ به عراق است و همچنین اولین سفر بین‌المللی پاپ فرانسیس از زمان شیوع همه‌گیری کرونا.
هدف از این سفر دیدار با جامعه مسیحیان عراق و همچنین گفت‌وگو با رهبران سایر ادیان عنوان شده است. اما کرونا و تشدید بحران امنیتی در عراق، این سفر را به پرخطرترین سفر پاپ تبدیل کرده است.
 
پاپ فرانسیس ۸۴ ساله پیشتر درباره این سفر به خبرنگاران گفته بود که او خود را ملزم به انجام وظیفه می‌داند و این سفر را به عنوان "زائر صلح " انجام می‌دهد و از خدا می‌خواهد پس از سال‌ها جنگ در عراق صلح و آشتی برقرار شود.
 
لوئیز یاکو، اسقف اعظم کلیسای کلدانی عراق نیز پیش تر گفته بود طی این ملاقات پاپ و آیت‌الله سیستانی قرار است "سند اخوت برای صلح جهانی "به امضا برسانند.
 
میگوئل آنخل آیوسو گوئیشوت مسئول شورای پاپی گفتگوی بین ادیان درباره این سفر و دیدار پاپ با آیت‌الله سیستانی گفته است که او یک رهبر مذهبی است که اقتدار اخلاقی بالایی برخوردار است.
 
آیت‌الله سیستانی در حالی که در دوران صدام سال ها در حبس خانگی بود، پس از سرنگونی دیکتاتور عراق، نقشی برجسته در جامعه عراق ایفا کرد. فتوای آیت‌الله سیستانی برای مقابله با داعش و همچنین حمایت از اعتراضات سال ۲۰۱۹ که در انتقاد به عملکرد دولت و دخالت خارجی برگزار شد، از جمله فعالیت‌های خبرساز و تاثیرگذار آیت‌الله سیستانی بود.

ملاقات پاپ با آیت الله علی سیستانی در نجف، سفر به ناصریه مرکز استان ذی قار و بازدید از شهر باستانی اور، ملاقات عمومی با مسیحیان در شهر اربیل و دیدار با مقامات سیاسی و مذهبی اقلیم کردستان عراق، از برنامه‌های سفر چهار روزه پاپ عنوان شده بود.
 
حدود ۱۰ هزار نیروهای امنیتی عراق وظیفه تامین امنیت پاپ در این سفر را بر عهده دارند. همزمان با این تدابیر امنیتی، دولت عراق برای مقابله با شیوع کرونا، محدودیت‌هایی برای رفت و آمد اعمال کرده است.
پاپ فرانسیس که هوادار سرسخت گفت‌وگو با رهبران دیگر است، پیش از این با شماری از چهر‌ه‌های برجسته اهل سنت در چندین کشور با مسلمان‌نشین از جمله در بنگلادش، ترکیه، مراکس و اماارات دیدار داشته است.
 
این ملاقات در حالی برگزار می‌شود که آیت الله سیستانی به ندرت با مقامات سیاسی و مذهبی دیگر کشورها ملاقات می‌کند. به عنوان آخرین نمونه، اخیرا گزارش هایی در برخی رسانه‌ها مبنی بر امتناع آیت الله سیستانی از ملاقات با ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در سفرش به عراق منتشر شده بود.
+21
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  دو نفر عقب افتاده که ظاهرا از دیگر جا ماندگان در تاریخ دو قدم جلوترند با یکدیگر ملاقات کرده اند
  9
  28
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
  ۶۱
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  به تن بی ارزش معظمله یکدست و جان ناقابلش پاپ و جهان مسیحیت تر زد با انجام ملاقات با سیستانی ،و حتی راکت پراکنی هم برای لغو این سفر کمکی نکرد ،نوش جان
  6
  18
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  دوتا مفت خور
  6
  26
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  لابد به هم روغن بنفشه مالیدن که ماسک نزدن!
  5
  21
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  به چه زبانی با هم صحبت کردند؟
  6
  20
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  پاپ چرا با خامنه ای رهبر شیعیان خود خوانده جهان دیدار نکرد؟!؟
  3
  10
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
  ۵۱
  سیامک ش. - دوسلدورف، آلمان
  پاپ اشتباه بزرگی کرده به دیدار رهبر نماینده یک دینی رفته که با تروریسم و زورگوئی خودش را برمردم تحمیل کرده! پاپ با اینکارش به یک ملای پاپتی که تا دیروز کمتر کسی او را میشناخت اعتبار جهانی داده و امروز سرتیتر اغلب رسانه های خبری شده! پاپ باید خیلی ساده لوح باشد که خیال خام میکند با دیالوگ و صحبت میشود راه اسلام را از تروریسم و خشونت پروری جدا کرد! اسلام و قرآنش ذاتاً ضد دمکراتیک هستند و سرکوبگر هرگونه آزادی و اندیشه ای که خلاف اسلام باشد! نه به قرآن و نه به اسلام عقبمانده با هرنام و نشان و شاخه اش! تا قرآن و اسلام در این کشورها ممنوع نشود محال است صلح و ترقی و تمدن و حقوق بشر و دموکراسی در این مناطق جایگزین شود! چوپانی به دیدار چوپان دیگری رفته تا در مورد گله گوسفندی خودشان گپ زنی بکنند! سیستانی با نشان دادن ساده زیستی خودش میخواست به پاپ دهن کجی بکند که توی کاخ واتیکان با صدها خدمت کار زندگی لوکس میکند! تا مثلا خودش را خاکی و نزدیک به مردم تظاهر بکند!
  5
  9
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.