انتقاد تند و تهدیدآمیز روزنامه نزدیک به اردوغان علیه ایران: ترکیه رویکردش در قبال ایران را تغییر می‌دهد؟

"مهیتین آتامان" ستون‌نویس روزنامه "صباح" ترکیه نزدیک به شخص "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری آن کشور در مقاله‌ای تند علیه ایران در واکنش به تنش ایجاد شده تازه در روابط دو کشور به دنبال تحولات عراق می‌نویسد: "طبیعتا به عنوان یک دولت ملی تعیین جهت‌گیری اصلی در سیاست خارجی با توجه به منافع ملی خواهد بود.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ نویسنده در ادامه مدعی شد: در مورد ایران اما گفتمان سیاسی غالب در جهت‌گیری سیاست خارجی آن کشور فرقه‌گرایانه بوده است. ایران از دهه 80 میلادی سیاست خارجی عمدتا فرقه‌گرایانه را دنبال کرده و برای دستیابی به اهداف منطقه‌ای خود از انصارالله و حزب‌الله و گروه‌های مشابه استفاده کرده و در کشورهای شیخ‌نشین خلیج فارس شیعیان آن کشورها را علیه دولت‌های مستقر شورانده است.

به ادعای روزنامه نزدیک به اردوغان؛ ایران برخلاف ادعای داشتن هدف پان‌اسلامیستی، سیاست با حاصل جمع صفر را در قبال کشورهای سنی منطقه در پیش گرفته است. عدم وجود یکپارچگی در کشورهای سنی منافع ایران را تامین می‌کند. تناقضی اساسی در سیاست خارجی ایران وجود دارد. هر زمان که آن کشور از سوی غرب تحت فشار قرار می‌گیرد کشورهای عمدتا مسلمان منطقه را به همکاری فرا می‌خواند و هر زمانی که روابط‌اش با غرب بهبود یافته، کشورهای مسلمان را بیگانه قلمداد می‌کند. ترکیه این موضوع را تجربه کرده است.

اکنون که بایدن روی کار آمده و احتمال بهبود روابط ایران و امریکا و احیای برجام تقویت شده، ایران احساس می‌کند که کمتر از دوره ترامپ به ترکیه و سایر کشورهای منطقه نیاز دارد. در نتیجه، ظریف و سایر مقام‌های آن کشور از جمله "ایرج مسجدی" سفیر ایران در عراق که سال‌ها در سپاه قدس بوده می‌گویند ترکیه باید عراق را ترک کند. ایران هرگاه که به امضای توافق با امریکا نزدیک شده رفتار متکبرانه‌ای از خود در قابل سایر بازیگران منطقه‌ای نشان داده است.

این ستون‌نویس ترک در ادامه ادعاهای خود علیه ایران، نوشته است: "در مورد عراق، ایران و امریکا هر دو در تلاش بوده‌اند تا آن کشور را وابسته به خود سازند. اکنون عراق به حوزه نفوذ تقسیم شده بین ایران و امریکا تبدیل شده است. در حالی که نفوذ امریکا در ساختار رسمی و دولت عراق موثرتر است. ایران بیشتر از طریق نهادهای غیررسمی در امور داخلی عراق مداخله کرده است از جمله از طریق شبه نظامیان "حشد الشعبی" که دولتی موازی در عراق قلمداد می‌شود.

در پایان این یادداشت آمده است: علیرغم مداخلات شدید امریکا و ایران در امور داخلی عراق جالب است که ایران ترکیه را مقصر می‌داند. این در حالی است که ترکیه با استفاده از حق قانونی خود برای دفاع از حاکمیت‌اش برای مقابله با نفوذ تروریست‌ها در عراق وارد آن کشور شده است. ایران می‌تواند آخرین کشوری باشد که درباره عراق به ترکیه درس دهد. در حالی که حضور ترکیه برای دفاع از خود به برخی از مناطق عراق محدود شده، ایران حضور خود را در سرتاسر عراق تثبیت کرده است. ایران اکنون در موقعیتی است که سیاست دولت عراق را شکل می‌دهد. ایران برای فرار از محاصره خود در منطقه باید سیاست اقلیت‌گرایانه و ... را متوقف کند. اگر ایران به حمله علیه مواضع ترکیه ادامه دهد و از بازیگران ضدترکی در منطقه حمایت کند ترکیه ممکن است مجبور شود در لحن و عمل خود تغییر ایجاد کند و با اقدامات تهران در منطقه مقابله کند. مقام‌های ترکیه ممکن است مجبور شوند نه تنها علیه حضور ایران در عراق و سوریه بلکه درباره حضور آن کشور در کشورهای دیگر منطقه چون یمن از طریق انصارالله و لبنان از طریق حزب‌الله نیز موضع گیری کنند".
+35
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  مرتیکه مغول زاده شما هستید که تروریست های شمال سوریه رو آوردید توی آذربایجان برای جنگ با ارمنستان شما هستید این تروریست ها رو بردید لیبی. کوردها رو لتو کود میکنید ارمنی‌ها رو اذیت میکنید شمال عراق و سوریه رو اشغال کردید رفتید تو مدیترانه واسه یونان شاخ شونه می‌کشید مرتیکه اردک خان هر کجا نفت هست میخواد بره اونجا نفت دزدی میخواد شمال عراق باشه یا لیبی. حداقل ایران اگر دخالت میکنه واسه دلایل دیگه دخالت میکنه ولی مانند شما مغول زادها برای دزدی نمیره.
  34
  118
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۳
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. مزدور بی خاصیت افغانی نژاد تو چی هستی که به خود بی خودت جسارت میدی درباره ملت بزرگ و قدرتمند کهن تورک ایران قفقاز و تورکیه نظر میدی. برو جیره تو بگیر. فعلا که ملت تورک در هر مقابله ای پیروز میشن به کوری چشم هندی و پاکستانی و افغانی و عراقی نژادهای مهاجر به سرزمین کهن تورکها فلات ایران.
  81
  28
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  هرچه قدر که جمهوری اسلامی برای کثافت کاری اسلامی شیعی و چپاول منابع هر منظقه گروهک درست کرده دوبرابر ترکیه خردوغان کثیف تر و رذل تر با مردم و حکومتهای اطرافش مداخله کرده.حالا رجب خردوغان داره میسوزه که ایران بره سمت آمریکا ترکیه عثمانی کی و باز بدوشه؟!!شما ترکان عثمانی و ایران اسلامی مزاحم های ابدی مردم و ملل منطقه هستین.
  23
  39
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان

  ایران نباید زیاد پروبازی در بیاورد . تنها گلوگاه تنفسی ایران ترکیه است که اگر از دستش بدهد دیگر به گدایی می افتد. ایران باید نمک بخورد و نمک دان بشکند. ترکیه خیلی به ایران کمکش کرد و تحریمها را دور زد و آمریکا هم از ترسش از ترکیه جسارت هیچ واکنشی نداشت .
  53
  20
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. فعلن ترکیه مفلس شده داره خودش رو جر میده که ایران نرو من بیوه میشم.!!!
  23
  25
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ملت بزرگ ترک که فقط داره فحش و بدوبیراه میگه احتمالن منظورت بتنبونشه درسته؟!!وگرنه ما از بزرگی هایی که تو از ترکها میگی جز فحش و توهم و یه مشت توهمات نشئگی چیزی ندیدم.تاریخ که میگی ادم فک میکنه یه عمر کره زمین نبودی.از زبان و لهجه میگی انگار تا حالا تو غار بودی و چیزی از انسان خردمند اطلاع نداری.از درودیوار خاورمیانه و ترکیه و قفقاز اثار باستانی ایران باستان زده و میزنه بیرون باز این نخود میاد غربده می کشه.آره تو غلط گفتن و غلط کردن یک ترک عثمانی واقعی هستی.همین فرمون رو برو.
  16
  36
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. ضمنن بچه ،نگو ایران مخاطبت حکومت اسلامی سپاه و خامنه ای هست.حساب مردم ایران جداست که سر وقت با شما جوجه پان ترکها صاف می کنیم.
  16
  26
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. کدوم آثار باستانی! 4تا سنگ ریختین روی بازمانده پروتو تورکهای عیلامی و سومری و خواستین از آثار یونانی نمایی بسازین شد آثار باستانی؟ آثار باستانی شما مرام و اصالت نداشتتون هست که نمادش این حکومت شیاطین هست. آثار باستانی شما فرهنگ جنگلی یا بیابانیتون هست که در مقابل ذات و اصالت بلند تورکهای کهن چیزی برای گفتن نداره. شما مازنیها که 2000سال نشده از هند و پاکستان ریختین شمال ایران که مرخصید. بزار حداقل 4تا فارس شیراز و لر حرف بزنن بگیم اره از اولین اقوام پارس هستین که از 2700 سال پیش وارد ایران شدین. مازندران اسم شهراش هنوزم هندیه و زبانشون اردو و پشتونه. بابل و آمل و ساری! واژه ها و مناطقی در هند! شهرهایی با نام هندی که قدمتی ندارن.
  23
  11
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. افتخار شما میرزا مشنگ خان جنگلی بود. یعنی خدا هم بشید نام جنگلی پسوندتون هست.
  22
  12
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۰
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. زیاد به این کوردلانی که نمی تونند پیشرفت و برتری ترک ها رو هضم کنند، وقت گرانمایه را تخصیص ندید.
  23
  11
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۸
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  از خواندن کامنت ها فهمیدم که چقدر ساده دو ملت خاورمیانه ای به جان هم میفتند. ماییم مدعیان گهواره تمدن بشری!
  4
  8
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۴
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران. ترک اصیل ایغور.همین سایت دوماه پیش دژ ساسانی تو دل قفقاز رو نشونت داد چشای باباقوریتو باز می بینی!. برو چنگیز خان و دعا کن تو رو از گبی با گله و رمه کشوند تا ایرانو یا شایدم با غلام شدن برا سامانی.به هر حال ترکان یا با گله یا با غلامی وارد ایران شدن.از دوحالت خارج نیست.دیوار گرگان و سد کورا و دهها نقشه جغرافیای یونانی و رومی و اسلامی داره از تاریخ منطقه میگه حالا تو کله تو بکن تو .....بگو به به ته گلوم صدای ق چ ک میده من استاد زبانم!!. یه مثال از تمدن سومر بییار که به ترک ببندیش تا من برات ثابت کنم چقدر عقب افتاده ای!. همون لر که میگی نزدیکترین گویش و زبان به پهلوی قدیم که مازندرانی هم شاخه ای از ون هست رو داره.مشکل اینجاس که ما شمارو .....حساب کردیم روتون زیاد شده. باز میگه چرا علیه ما جک میسازین حقا که....... واقعن هم جک با لهجه شما دهها برابر لایک خور داره....
  6
  5
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۶
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. روشن دل عزیز.تو هم تو زرد ازآب دراومدی.نکنه خودشی در دوحالت؟!!!. تو بودی که میگفتی کاش در یونان بدنیا می اومدم و اتن خانه من بود.کسیکه اونهمه خودش رو دموکراسی خواه جا زده چطور میتونه الان غلظت نژادی رو به رخ بکشه؟امان از بلاتکلیفی متوهم ها.
  3
  6
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۸
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::kakolzari - لندن، انگلستان::]. شاید 5 سال باشه تو این بی منطق تر و پرت و پلا گوتر از پانترک ندیدم. اگر ترکان میخوان اینطوری جاپاشونو تو خاورمیانه سفت کنن(روش قبلیشون در قرنهای گذشته کشت و کشتار به زور بود*امروزه به رو اقناع و تطمیع ابرقدرتها ترکیه عثمانی میاد از ارمنستان بیدفاع ترین کشور منطقه شروع میکنه تا بعد به ایران برسه)یه سری درب و داغون هم میفرستن تو این سایتها که بگن ما با اون زبان تابلوی شرق اسیاییمون اینجا بودیم و شما ایرانیان (با هزار بدوبیراه به نژاد) بزور و خواهش وارد شدین. دروغ هر چه گنده تر خام کردن بی سوادان شیفته نژاد و دارنده کوهی از عقده های مدرسه و کوچه خیابون زودباورتر! نمیشه همش با زبون منطق و ادب با هر ابلهی حرف زد.وقتی بلاهت اشکار شد باید مثل خودش بود.یا باید چشم و گوش بست ازونجا رفت تا مث خودش بی آبرو نشد.
  6
  4
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. والاه من یادم نیست که گفته باشم کاش در آتن به دنیا می اومدم و همیه راضیم به رضای خدا. اما یادم میآد که گفته باشم ترکیه حق زورگویی نسبت به یونانی ها رو نداره. نگاهی به کامنت او بکنید ببینید ، میگه مغول زاده به ترک ها . توهین کلی مگه نه من اصلا اردوغان رو تایید نمی کنم و انشااله به زودی حزب و ایدئولوژیش از صحنه سیاسی ترکیه کنار بره.
  1
  3
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. 2000بار برای جنگلیهایی مثل تو ثابت کردم مهاجرید و این سرزمین و اطراف از خاک استخون ملت کهن تورک به وجود اومده. در ضمن شما اگه با لرها نسبت داشتید حداقل 5درصد ریخت و قیافتون شبیه لرها میشد. با کردها شباهت دارید چون اونها هم از پاکستان تبعید شدن به عراق امروزی.
  0
  4
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.