اتحادیه عرب: جزایر سه‌گانه متعلق به امارات است

یورونیوز :وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب بار دیگر حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه در خلیج فارس را زیر سوال برده و بر حق حاکمیت امارات عربی متحده بر ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک تاکید کردند.

در قطعنامه پایانی این نشست که در جریان جلسه اعضای این کشورها در قاهره پایتخت مصر به تصویب رسید، کشورهای عربی ایران را به نقض حاکمیت امارات متهم کردند و آن‌ را اقداماتی در جهت بی ثبات کردن منطقه و تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل خواندند.

امارات عربی متحده مدعی حق مالکیت بر سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک است، ادعایی که ایران هرگز آن را جدی نگرفته است.

در بخش دیگری از این بیانیه کشورهای عربی از اقدامات امارات برای آنچه «احیای حاکمیت» بر سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک خوانده شده، حمایت کردند. همچنین وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب از ایران خواستند با حسن نیت برای بهبود روابط با کشورهای عربی گام بردارد و اقدامات عملی برای تنش زدایی با همسایگان خود صورت دهد.

در بخش دیگری از این بیانیه اعضای اتحادیه عرب اقدام ایران در گشودن دفاتری در ابوموسی را محکوم کردند و خواهان خروج نیروهای ایرانی از این جزیره شده‌اند.

شیخ زاید بن سلطان آل نهیان بوده با همکاری شیخ راشد بن سعید آل مکتوم در دسامبر سال ۱۹۷۱ کشوری تحت عنوان امارات عربی متحده را تاسیس کردند، این در حالیست که ایران پیش از این تاریخ در جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک حضور داشته است.

ایران همواره ادعای امارات را بی‌اساس خوانده و سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک را بخشی از خاک خود و غیر قابل گفتگو معرفی کرده است.

امارات تاکنون چندین بار این ادعای خود را نزد سازمان ملل متحد طرح کرده که شورای امنیت تاکنون اقدام چندانی برای این منظور در دستور کار خود قرار نداده است.
+31
رأی دهید
-325

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  شاید باورتون نشه ای ملت. اما اکثریت ساکنین بومی ابوموسی خواستار الحاق به اماراتن. فکر کنم امارات به هرکدوم از ساکنین بومی که تقاضا کنه تابعیت اماراتو میده.
  276
  36
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
  ۶۴
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  باز این عرعرا پررو شدن. این سه‌تای شما جاش محفوظه، بهتون حواله خواهیم کرد.
  35
  176
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶
  ۳۳
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان

  دو سه تا موشک بسشونه
  32
  164
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
  ۳۳
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان

  سکوت احمدی نژاد وقتی که مجری برنامه از واژه جعلی خلیج ع.ر.ب.ی استفاده می کند
  12
  150
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران

  بحرین و کویت و یمن هم مال ماست.
  24
  201
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۷
  ۸۱
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::paksan - ایران، ایران::]. تازه اولش هست... آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، قفقاز، ترکمنستان، همه در حقیقت به ایران متعلق هستن.. امارات عرعر نشین تازه 1971 به وسیله انگلیس کثیف تاسیس شد.. 4 روز بعدش هم شیخ مکتومشون رو انگلیس به هند تبعید کرد چون زر زیادی زده بود.. حالا بقیه عرعرستانی ها پول کم آوردن میخوان اماراتو بدوشن. هندونه زیر بقلش میزارن.... در ضمن در جزیره بوموسی بیشتر نظامیها سکونت دارن و دلشون هم نمیخواد برن امارات و زیر دست عرب‌های سوسماری جیره خور بشن..
  15
  106
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۴
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  صفویه که سقوط کرد عربهای حجاز ادعای این جزایر رو داشتن،آنها حتی عراق رو هم گرفتن، فیصل که در فیلم لورنتس عربستان هم بودحاکم عراق شد، مخصوصا دوره قاجار شیخ خزعل جنوب ایران رو تا بوشهر گرفته باانگلیسیها دادوستدها داشت، اما رضاشاه دوباره پس گرفت از خزعل، دیکتاتوری رضا طوری بودکه اعراب آن جزایر انجا رو خالی کردن، قبلش خیلی غرب داشت
  5
  70
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
  ۴۴
  Iryana2014 - بوستن، ایالات متحده امریکا

  Redsky95 تو واقعا یک خودفوخته هستی ایرانی تا این حد بی ریشه ندیدم
  11
  121
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹
  ۶۱
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  اینها هروقت ایران را در موقعیت ضعف ببینند ذات کثیف خودشان را نشان می دهند ،در حقیقت ایران در میان گرگهاییست که انتظار بسته شدن چشمان ما را میکشند تا مانند هزار و‌چهار صد سال پیش مجدداً کشور را پاره پاره کنند ، ایران قوی ایرانیست که متکی به حکومتی مردمی و دارای ارتباطات قوی بین المللی باشد نه ایرانی که نه ملت و نه دولتهای دیگر جهان حکومتش را به پشیزی نگیرند .
  4
  92
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱
  ۵۲
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  گندتون که مصر بود شش روزه روش سیفون کشیدن، عراق رو هم که با اردنگی فرستادیمش خلا، بقیتونم یه مشت تن پروورید و بس که پشت اینو اون قایم شدید.
  3
  72
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۱
  ۶۲
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. باز پیدایت شد اینجا عقده هایت از ایران را به بهانه های مختلف خالی کنی؟ چرا از دیار خودت افغانستان نمینویسی؟ اصلا به تو جه ربطی دارد ایرانیت یوکی؟ سایت افغانی ندارید؟
  10
  136
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۱
  ۶۲
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  عزیزان چه انتظاری دارید،چند کشور قبیله ای عربی با هم‌نشست بگذارند خب معلوم است رای به نفع خودشان میدهند،انتظار دارید بیایند به نفع ایران رای دهند؟ چیزی که مهم است این شکم گندگان مصرف گرا و بیخاصیت،اجلاسشان هم مثل مذهب و مراسم دیگرشان بدرد خودشان میخورد و هیچ ارزش و اهمیتی اصولا ندارد! میبینیم که اهمیت استراتژیک و وابستگی جهان به نفت منطقه هم سال به سال کمتر دارد میشود و کم کم اینها باید فکر سوراخ موشی باشند چون دیگر با اتکا به پول نفت نمیتوانند آمریکا را حامی و نگهبان خودشان نگه دارند همانطور که ترامپ هم آب پاکی بر دستشان ریخت!
  2
  62
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  وقتی این حکومت آخوندی از کره زمین محو بشود عرب های داعشی می فهمند با کی طرف هستند،پرشیا
  5
  74
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
  ۵۱
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  غلطهایه زیادی، یکی نیست که به این شیخ هایه بیشعور حالی کنه که شما سن وسال تون به این حرفا نمی خوره وتاریخ این سه جزیره مال زمانی هست که شما سوسمار و ملخ میخوردین. چرا زمان شاه خاویار همچین غلط خوریهارو نداشتند.
  5
  70
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۰
  ۴۹
  mosi 20 - اکلند، نیوزلند

  مثل روز روشن که این بیشعورها تنشون میخاره. حتما باید مردم شجاع ایران یک تکون کوچیک به خودشون بدن همشونو قهوه ای کنن
  4
  60
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران

  اولا باز این وطن فروش(تنورنتوکانادا)غلط زیاد کرده و کلی ....,تو برو برفهای جلوی خونه ات را پارو کن و غلط زیادی نکن.دوما این عربهای نفهم و شهواتران بدانند با توجه به اختلافات شدید داخلی بین ملت و رژیم ,چنانچه لازم باشد تمام ملت یک پارچه شده و این وادی نشنین را خورده و پشت سرآن یک اروغ جانانه میزنند,پس زرت و پرت و سوء استفاده نکنید و بسرنوشت اون گونلاتون(صدامحسین) نگاه کنید.دیگه نشنویم از این مزخرفات بگید
  6
  76
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  ۵۱
  dara707 - دوسلدورف، آلمان

  این از نادانی ماست که به جای ساختن یک کشور مدرن و اتحاد با همسایه ها ی شمالی غربی و شرقی بر اساس تمدن کهن ((ایرانی))، چهل و چند ساله که با دنیا بخاطر مشکل عربها (فلسطین) در جنگیم. از ماست که بر ماست.
  5
  65
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۵
  ۸۱
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::Iryana2014 - بوستن، ایالات متحده امریکا::]. [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. متوجه نشدین دوستان که این redsky95. اسرائیلیه و داره از توی اردوگاه نظامی اسرائیل اینجا ... میندازه؟!. نه نه و بابا این .. ول کردن اینجا...متل صاحبان کثیف صهیونیش
  4
  27
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
  ۳۳
  dannni - سوئد، سوئد

  اول تکلیف فلسطین روشن کنید بعد بیاید سراغ ایران بد بخت ها روزگارتون سیاه میکنند
  1
  33
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
  ۱۰۰
  یویوماما - خاش، ایران
  یکی قبلا خود بزرگ بینی زیادی و خود شیرینی کرد و بدون جنگ و مفت بحرین را پیشکش کرد.امیدوارم خامنه ای یک دفعه مثل خزر نذاره سر ملت دوباره کلاه بره هر چند که اینا تموم هم وغم شان حجاب زنان و اسید پاشیدن و به اسم صدا نکردن زنان است.
  3
  8
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::Iryana2014 - بوستن، ایالات متحده امریکا::]. حقیقته. و دیدی فرق من و تو رو؟. من حقیقتو گفتم چشماتونو باز کنین خطر رو حس کنین. شماها یه عده ادمای خواب. خواب زده. چرتی. مفنگی که میایی فحش میدی. میایی میگی چیزی نگو حال خوشمون بهم نریزه. باشه گوش نکن. از زمان همون احمدی نژاد برو ببین چه اتفاقاتی افتاده. بعد بیاد بگو کی خود فروخته هست. تو خودفروخته ایی. تو یه عرب وابسته ی اماراتی که نمیزاری حقیقتو بگم.
  74
  1
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۶
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. یا پان ترکی یا ساندیسی یا عرب. تو فیلم هزاردستان اون تیکه که بعد ترور طرف میاد بازپرسی از محل رو ببین. همه خواب. چرتی . خواب زده. من اومدم گفتم چشماتونو باز کنین حتی امارات تابعیت میده و وضع اقتصادی و معیشتی اونقدر خرابه اکثر ساکنین راضی به اینن. بعد یه عده پان ترک بی همه چیز جیره بگیر عرب اومده به من میگه افغانی. به من میگه تبعه. مزدور واقعی تویی. تویی که مثل اخوندا و این مسئولای نظام خطر رو نمیبینی. حتی منی که میام میگم تو میایی مخالفت میکنی. و اینایی که بهت مثبت دادن قطعا ساندیسی جیره بگیر عرب و یا پان ترک اشغالن.
  72
  0
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. گمشو بینم نازیست اشغال دست راست
  71
  1
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::senator x - تهران، ایران::]. یعنی اونقدر فارسیم افتضاحه که متوجه نشدین؟. وقتی میگم سواد سیاسی ندارین یعنی همین . خدایا مصبتو شکر با این ملت. من خطرو گوشزد کردم. اتفاقا یه سر به وظایف وزارت اطلاعات یا واجا بزن. یکی از کاراش امارگیری های خیلی حساسه. یعنی مثلا امارگیریهایی مثل موافقین و مخالفین نظام رو واجا انجام میده. امارگیریهایی مثل درصد استقلال طلبیها تو خوزستان رو واجا انجام میده. و این میل ساکنین ابوموسی به تابعیت اماراتی رو خود مسئولین چندین سال پیش فکر کنم زمان احمدی نژاد لو دادن. گفتن اگه حضور نظامی ایران نبود تمام ساکنین شهروندی اماراتو میگرفتن. بعد توی نمیدونم ساندیسی پان ترک یا جیره خوار عرب اومدی به من میگی خائن؟. اخه بدبخت چشماتونو کی میخوایین باز کنین ببینین مملکت تو چه وضعه؟. صد رحمت به اون اسراییلی که بیشتر از من و تو نگران کشوره. به هر حال وقتی ملت سیاستو گذاشتن کنار حتی پولی که برا فعالیت سیاسی میگیرن رو خرج رقصیدن میکنن به نظرم حقشونه. منم که میام یه چیزی بگم چون از خماری در میان میان فحش میدن.
  73
  1
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۳
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  شایدم واقعا جیره خوار عربین به هر حال خیلی از عربای ایران فارسی بلدن. یا خیلی از پان ترکای ایران فارسی بلدن و تو المان دیدین خیلیاشون جذب موسسات فرهنگی ترکیه شدن. کارشونم فقط کامنت دادنه. یا شایدم از این اپوزیسیونا هستی نگرانی نظام سقوط کنه پولت قطع بشه.
  72
  1
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  حالا فهمیدین چطوری پاکستان جدا شد افغانستان جدا شد ترکمنسان جدا شد اذربایجان جدا شد ارمنستان جدا شد گرجستان جدا شد نصف ترکیه جدا شد. بحرین جدا شد؟ همین الان فکر کنم سه تا جزیره داریم امارات غصب کرده. طبق اسناد مال ماست. اما امارات گرفته. اینام جدا شده. دلیلش سادس. مردم. مردمی که براشون مهم نیست. شماها براتون مهم نیست. نقش یه ادم نگرانو بازی میکنین. شماها مثل ادمایی هستین مثلا یه خونه میبینین اتیش گرفته رد میشین فقط میگین ای وای بیچاره. اما این خونه ایی اتیش گرفته الان مال خودتونه. اما حتی اتیش گرفتن این خونه براتون مهم نیست. فقط اومدین از بیکاری اینجا یه سری چرت و کامنت تحویل بدین. بقیه تونم جیره بگیرین.
  75
  3
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  وگرنه میومدین بهم مثبت میدادین. میگفتین اره اگه دست دست کنیم امارات همه رو اماراتی میکنه بعدم میگه ساکنین بومی همه اماراتی ان. بعدم یه رفراندوم و بعدم الحاق. و اونقدر بیسوادین که بریتانیا با همین روش چین رو در هنگ کنگ کنترل کرد. شما بیسوادای سیاسی یادتون رفت همین یکسال پیشا بود دولت یوکی گفت چین عقب ننشینه به تک تک هنگ کنگیها تابعیت یوکی میده. به هر حال خوش باشین با رقص. به منم هرچی میخوایین بگین. منکه چه اینجا چه جاهای دیگه حرفامو میزنم.
  75
  3
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  ۵ تا منفی. ۱ مثبت. ۸۰ درصد اینجا شدن ساندیسی پان ترک جیره بگیر عربا و این جور ادما.
  70
  1
  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.