ساسی مانکن، الکسیس تگزاس، جدل‌های بی‌پایان و جامعه چهل تکه

ایران وایر :یک ویدئوی سی ثانیه‌ای شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان را به سیطره خود درآورده و هر بحث و سخن دیگری را به حاشیه رانده است. در اینکه ساسی مانکن، خواننده پاپ، در بازاریابی اثرش کاری شبیه معجزه کرده تردیدی نیست اما کشمکش‌ها و دعواهایی که از منظرهای گوناگون درباره این تیزر کوتاه درگرفته گوشه‌ای از تصویر بزرگ را نشان می‌دهد: جامعه‌ای که ظاهرا بر سر هیچ چیز نگاه یکسان یا تفاهم ندارد.
ماجرا چیست؟
ساسان حیدری یافته، خواننده موسیقی پاپ و با نام هنری «ساسی مانکن»، از مدتی پیش برای ترانه جدیدش با عنوان «تهران توکیو» تبلیغات گسترده‌ای را آغاز کرده بود. او سرانجام روز سه‌شنبه تیزری تصویری از این ترانه منتشر کرد که وی را در کنار الکسیس تگزاس، بازیگر فیلم‌های پورن، نشان می‌داد.

در این ویدئوی کوتاه، ساسی و الکسیس شبیه به دو شخصیت اصلی فیلم سینمایی «ابد و یک روز» لباس پوشیده‌اند و متن ترانه نیز مرتب نام سمیه، شخصیت اصلی آن فیلم، را تکرار می‌کند.

این ویدئوی کوتاه در حساب اینستاگرام ساسی مانکن تا این لحظه بیش از نه‌ونیم میلیون بار دیده شده است. به گفته این خواننده، قطعه اصلی شامگاه چهارشنبه برای نخستین بار از رادیو جوان پخش خواهد شد.
بحث‌ها چه بود؟
از همان دقایق اولیه انتشار این تیزر، انبوهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به اظهار نظر درباره آن پرداختند و البته به جد یا طنز، از شگفتی فراوان خود گفتند.
بحث‌ها عمدتا حول سه محور بود:
آیا این ویدئو تشویق کودکان به پورنوگرافی است؟ ترانه‌های قبلی ساسی مانکن معمولا به سرعت و در گستره‌ای بزرگ پخش می‌شد و شمار بسیار زیادی دابسمش نیز از آنها به شبکه‌های اجتماعی راه می‌یافت. سال گذشته نیز ویدئویی منتشر شد که دختران کم‌سال دانش‌آموز را در حال خواندن دسته‌جمعی ترانه «جنتلمن» نشان می‌داد. اتفاقی که با ترانه «دکتر» تکرار شد.

اکثر کسانی که از تیزر جدید ساسی مانکن به شدت انتقاد کرده‌اند می‌گویند نگران‌اند کودکان این ترانه را ببینند و به جست‌وجوی نام الکسیس تگزاس بروند. در بین مخالفان می‌توان طیف گسترده‌ای از افراد با دیدگاه‌های متضاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را دید.

توییت یک روزنامه‌نگار که درباره نگرانی‌اش نوشته بود با واکنش‌های فراوانی روبه‌رو شد و از سوی دیگر، توییت مدیر شبکه کودک تلویزیون حکومتی جمهوری اسلامی نیز انتقادهای فراوانی برانگیخت.

شماری از کاربران نیز با اشاره به سیاست‌های ضدفرهنگ جمهوری اسلامی یادآور شدند که ویدئویی در حد ترانه ساسی مانکن در برابر جنایت‌های فرهنگی حکومتی هیچ است.

آیا باید فیلتر کرد؟ گروهی از محافظه‌کاران نیز فرصت را مغتنم شمرده و در میانه این هیاهو فریاد «فیلتر کنید» سردادند. یکی دو نماینده مجلس و چند روزنامه‌نگار هوادار جمهوری اسلامی که چنین خواسته‌ای داشتند توییت‌های خود را با نام بردن از آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، یا با هشتگ «ساسی-جهرمی» منتشر کردند. این دعوت به سانسور بیشتر نه تنها اعتراض شهروندان را برانگیخت، بلکه حتی شماری از محافظه‌کاران نیز آن را سیاسی‌بازی خواندند. مشاور رئیس مجلس نیز چنین نگاهی را «خیانت به کودکان» توصیف کرد.

آیا این است مساله ما؟ عده دیگری از کاربران نیز با یادآوری فجایع اخیر در ایران، از اینکه موضوعی پیش پا افتاده همه آن رویدادها را از یاد برده انتقاد کردند. کاربری نوشت کاش در پس‌زمینه این ویدئو تصویری هم از سی‌سخت و بلوچستان بود تا بلکه توجه‌ها را جلب کند. اشاره به سراوان در واکنش‌های فراوانی دیده می‌شد.

برخی نیز تلویحا انتشار این ویدئو در شرایط فعلی و بعد از رویداد سراوان را تلویحا به جمهوری اسلامی یا دست‌کم به سود جمهوری اسلامی دانستند.

شماری از کاربران هم در پاسخ به کسانی که «نگران کودکان» شده‌اند کشتار معترضان و شلیک به کودکان در خیابان‌های ایران را یادآور شدند.

کسانی نیز با اشاره به اینکه یک زندانی چند روز پیش با لب‌های دوخته در اهواز اعدام شد، این سوال را پیش کشیدند که «چه طور می‌شود که آهنگی برای بسیاری از جان اعدامیانی مهمتر می‌شود؟»
ساسی و الکسیس کیستند؟
الکسیس تگزاس حتی پیش از این ویدئو نیز در بین ایرانی‌ها بسیار معروف بود و از او با عناوینی مانند «خاله الکسیس» یاد می‌شد. نگاهی به آمار دانشنامه اینترنتی ویکی‌پدیا نشان می‌دهد الکسیس تگزاس در سال‌های اخیر همواره در صدر جست‌وجوهای کاربران بوده است. نام او در سال ۲۰۱۵ در رده سوم و در جایگاهی بالاتر از قاسم سلیمانی قرار داشت. در سال‌های بعد از آن نیز نام این بازیگر پورن همواره در رده‌های چشمگیر جدول پربازدیدها بوده است.

وبسایت «عصر ایران» در یادداشتی نوشت: «در گوشی عرض کنم خدمت‌تان که خیلی‌ها که موزیک ویدئوی جدید ساسی مانکن را دیده‌اند در همان نگاه اول بازیگر فیلم‌های ... را هم شناختند». در ادامه این یادداشت آمده است: «احتمالا بعد از خوب دیده شدن این ویدئو، دوباره داستان محدودیت‌های فضای مجازی شروع خواهد شد. این تنها راه حلی است که به فکر برخی از آقایان و خانم‌ها برای مقابله با پدیده‌هایی مثل ساسی و تتلو می‌رسد. فکر می‌کنند با فیلتر کردن و بستن ماجرا تمام می‌شود.»

ساسی مانکن نیز بیش از یک دهه است که به عنوان یکی از مطرح‌ترین خوانندگان پاپ شناخته می‌شود. او در عین حال حاشیه‌ها و جنجال‌هایی نیز در این مدت داشته و به خوبی از آنها در شهرتش کمک گرفته است. دیدار بسیار خبرساز او با مهدی کروبی،‌ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، خبرهای ضد و نقیض درباره بازداشت سال بعد او در یک میهمانی در جزیره کیش، مهاجرت او از ایران (ابتدا به مالزی و سپس به آمریکا) و مهم‌تر از همه، متن ترانه‌های او از جمله جنجال‌ها بوده است.
از عینک طنز
حضور کوتاه یک بازیگر پورن در این موزیک ویدئو با انبوهی از طنزها و لطیفه‌ها همراه شد و بیشترین واکنش‌ها به این ویدئو نیز همین دسته بود.

شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی اشاره کردند که همه نسل‌های ایران الکسیس تگزاس برایشان مشهورتر از هر کس دیگری،‌ حتی ساسی مانکن،‌ است.

برخی کاربران به فیلم «ابد و یک روز» که تیزر ساسی مانکن برگرفته از آن است اشاره کردند و به مقایسه دو بازیگر آن فیلم (نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار) با ساسی مانکن و الکسی تگزاس پرداختند.

انبوهی از کاربران نیز در مضمون‌هایی طنزآلود به ابتدای موزیک ویدئو اشاره کردند که این بازیگر پورن روسری بر سر دارد.

عده‌ای نیز به طنز سیاسی روی آوردند و مثلا گفتند بعید نیست وزیر بهداشت به خاطر این ویدئو هم از رهبر جمهوری اسلامی عذرخواهی کند.
+59
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  lehrte - هانوفر، آلمان

  این ملت یا بهتر بگم امت باید خواب ازادی و دموکراسی را ببیند قبلا هم نوشتم دموکراسی برای ما هنوز زوده مثل سال 57 که مثلا میخواستیم به ازادی و دموکراسی برسیم
  18
  98
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۱
  ۳۶
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا

  کلی خواننده رو ممنوع الکار کردن ساز ها رو شکستند که اینها اشاعه فحشا میکند ولی به جایی رسیدیم که موسیقی مان شد تبلیغ فحشا. کسایی که دو تا نوت صدای سنتور رو میشنیدن پشتشون میلرزید که داخل گناه شده اند فرزندانشان امروز مطهری و بهشتی را نمیشناسند ولی الکسیسها را به خوبی میشناسند. خواننده های اصیل و مردمی را با مداحان اوسین اوسین گوی بی هنر عوض کردند یه عده مثل تتلو و ساسی مانکن هم از عقده های مردم پول در میارن.
  9
  84
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۸
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::lehrte - هانوفر، آلمان::]. گرامی ، نمی‌دونم چه مدته تو آلمان هستی ، اما زمانی که تو کشور ما بحث روز کشف حجاب در زمان رضا شاه فقید بود ، تو المان انجمن لختی های طبیعت گرا داشتند ، یک نمونه دیگر در حدود ۹۰ سال پیش در برلین کارناوال داشتند با زنانی که با سینه برهنه مشغول رقص بودند ، عکس ها موجوده ، اینکه ساسی مانکن با یک فاحشه خبر ساز میشه ، اصلا تو کشور آلمان اگه مثلا نمونه مشابه داشتند حتی تو ۱۰۰ سال پیش هم مهم نبود ، مشکل جامعه ما اینه که علیرغم ظاهر نسبتا مدرن ، عمیقا سنتی ، ناموسی ، متعصب است ، هنرمندش هم که میخواهد خودش را مدرن معرفی کنه ، یک لجنی میشه مثل ساسی مانکن ،
  7
  48
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۲
  ۶۰
  mina minavand - هانور، آلمان

  من متوجه نیستم این همه سروصدا چیه. هر کی دوست داره نگاه کنه هر کی دوست نداره نگاه نکنه.کشور داره در مشگلات غرق میشه حالا ساسی مانکن شده مشگل ما.
  7
  45
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
  ۵۵
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  متاسفانه، خیلی از ما ایرانی‌ها هنوز به اشتباه بر این عقیده هستیم ، هر چیز یا اتفاقی که برامون ناخوش آینده حذفش کنیم.یعنی تحمل اتفاق غیر از خواسته خودمون رو نداریم.به جای این کار می‌تونیم مثل جامعه‌های پیشرفته ، به خودمون و بچه هامون یاد بدیم با اتفاق‌های ناا خوش آید کنار بیایند ، بدون این که صدمه یی ببینند. با حذف کردن هیچ مشکلی حل نمیشه.
  2
  22
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران
  جالبه توی مملکتی اگر زنی بدون عذر شرعی از همخوابگی با شوهرش امتناع کنه مجازات میشه , اگر زنی با میل خودش با مردی بخوابه مجازات میشه , همه هم خفه خون میگیرین و نمیگن چه قوانین متوحشی ! بعد یک آدمی هست که شغلش به همه ایرانیان فشار میاره !
  14
  32
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
  ۵۳
  مهدی52 - روتردام، هلند

  من اصلا فکر نمیکنم که جامعه فعلی ما از زنی که تا بحال حتی اسمش رو هم نشنیده بودند اینقدر احساس تعصب و یا اینکه بد آموزی در جامعه داشته باشند چون وضعیت داخلی و رفتارهای روزمره از فساد اخلاقی تا دیگر امور اجتماعی به افتضاحی رسیده که این زن اکتور فیلمهای پورن اصلا چیز غیر قابله هضمی به نظر نمیرسه !!!به نظر من اونچه که وضعیت فعلی سیاسی حکومت احتیاج داره فکوس جامعه بر روی همه چیز بجز وضعیت داخلی و رفتار حکومت در خارج از کشور است یعنی به زبان عامیانه آدرس غلط دادن و یا مردم به دنبال نخود سیاه فرستادنه تا قبل از اینکه مردم به آنالیز وضعیت برسند کار از کار گذشته باشد. ،و گرنه ساسی مانکن و ،،،،،،، !!!!
  1
  21
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
  ۵۴
  Hatef - پاریس، فرانسه

  داد و فریاد وا ناموسا و وا اسلاما از طرف کسانى بلند شده است که ظاهرا با خاله آلکسیس (بقول این مقاله!) خیلى هم ناآشنا نیستند!! این هم از معماهاى جامعه ایرانیست. مثال آن کسى است که گفت: حسن آقا، بابا تو که پاک آبروى ما را بردى، زنم دیروز تو را در محله بدنام دیده است!
  3
  29
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
  ۴۲
  Sunlion58 - تهران، ایران
  متاسفانه عدم توجه به این مساله که پخش چنین ویدئوهایی آن هم وقتی طیف وسیعی از مخاطبان جوان و نوجوان و حتی کودک را در بر میگیرد باعث ایجاد ناهنجاری های زیادی در جامعه شده و سن ارتباطات جنسی را پایین می آورد که خود معضلات زیادی را به همراه داره و از طرف دیگر و بدتر از تمام موارد تشویق نوجوانان به مصرف مواد مخدر و الکل است که حقیقتا نمی توان از آن به سادگی مورد اول گذشت اونهم در زمانه ای که کنترل والدین بر روی فرزندانشان کمتر از گذشته است. ...
  12
  2
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  الگوی بانوی برتر از دیدگاه شهین جان اورلShahin.Orel از انگلیس همین بانو آلکسیس و امثال اوست و بقیهُ زنان کارگروتلاشگر ایران، ماده(!) محسوب می شوند.جالب اینکه درمطلب«همسر بیژن مرتضوی:برای بیژن دعاکنید»،به بنده و کوروش از سوئد وآناهیتا ازآمریکا وآزادی ازکانادا تاخته اند که :«شما مدرن نیستید»!
  18
  4
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
  ۶۱
  zavareh - رودسر، ایران
  چرا رگ غیرت نداشته این جماعت ریاکار و مردم فریب برای نسل کشی هم میهنان بلوچ مان در سراوان ورم نمیکند؟
  6
  18
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
  ۴۹
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::lehrte - هانوفر، آلمان::]. آخه یول براینر تو میدونی آزادی چیه؟آزادی برات مثل همون چرس و بنگی می مونه که هرروز میکشی هاهاهاهاهاهاها
  8
  1
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷
  ۴۹
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. بروچرس و بنگتو بکش چیکار به این کارها داری؟نکنه ....
  10
  1
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
  ۵۵
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  [::Sunlion58 - تهران، ایران::]. جامعه یی که جوان‌هایش با یک ویدئو کلیپ به انحطاط کشیده شوند، نشان گر اینه که ، جامعه تو مسیر درستی نیست.نشانگر اینه که یک کشور دائم تو خفقان بوده و تماماً به جوانهایش آموزش‌های غلط داده شده.مثل این میمونه که به شما بگن فلان کتاب‌ها رو نخون چون خرابت میکنه.در صورتی که اگه جامعه درستی داشته باشم و توش درست آموزش ببینم دیگه هیچ وقت ، هیچ کس ترسی از کتاب خوندن من نخواهد داشت.
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۷
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  اصلا چنین چیزی نیست. جامعه چهل تیکه ای نداریم و اینم یک موزیک ویدئو هستش که یه عده بیخودی میخوان ازش سوء استفاده کنند برای منحرف کردن ذهن مردم از جنایات سیستان. گذشته الکسیس چی بوده یا چی هست اصلا به هیچ عنوان مهم نیست مهم اینه که در این موزیک ویدئو لباسی که پوشیده از بسیاری از رقصنده های موزیک ویدئوهای خوانننده های دیگه پوشیده تر و معمولی تر هستش. خیلی روشنه یک عده فقط کار اطلاعاتی میکنند بخصوص در مجلس و مراکز مثلا فرهنگی تهت کنترل سپاه این نماینده ها هیچ کار دیگه ای جز کار ضد اطلاعاتی و اطلاعاتی ندارند که انجام بدهند و خیلی هم خوشحالند که ساسی یه بهانه ای برای بلوا و بحث براشون درست کرده.
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  [::Sunlion58 - تهران، ایران::]آدم حیرت میکنه از ژستهای روشن فکری شماها. این کودکان و بچه هایی که میگی سن روابط جنسیشون پایین آمده همونایی نیستند که شماها معتقدید از 9 سالگی میتونند ازدواج کنند؟همون معاون وزارت بهداشت یا نماینده زن مجلس چطور واسه شوهر دادن دختر در نه سالگی کلی ادعا دارند که هیچ مشکلی نیست و بدن دختر طبق نظر فلان کاملا آماده است بعد واسه اینکه دخترها که واقعا در 9 سالگی کودک هستند از هیچ موضوع سکسی آگاهی نداشته باشند؟یعنی میشه بچه ای رو شوهر داد بدون اینکه از سکس چیزی ندونه؟اصلا 99 درصد شوهر دادن دختر بچه ها موضوع سکس هستش تمام ملاها و شما روشنفکرای ملا نما و منبرهای شما یک سرش تو سکس هستش بعد حالا ساسی با یکنفر رقصیده که لباسش اصلا لخت هم نیست میتونه سن توجه بچه های به مسائل سکسی رو بیاره پایین؟.
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸
  ۵۱
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان
  حالا این خانم قبل ها یه کارهایی کرده ولی تو این ویدئو که فقط رقصیده کار بدی نکرد،هر . کی هم خوشش نمیاد نگاه نکنه.اگه اینجوری باشه الی چرخدنده هم خیلی کارها کرده.
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.