کاسه‌ چینی دوران مینگ؛ ۳۵ دلار از یک حراج خانگی خریده شد و صدها هزار دلار می‌ارزد

این کاسه ۱۶ سانتیمتر قطر دارد و روی آن طرح‌های گلدار لاجوردی کشیده شده استبی بی سی :یک کاسه چینی که بعدا مشخص شد متعلق به دوره مینگ (قرن پانزدهم میلادی) است در یک حراج خانگی در ایالت کنتیکت آمریکا به قیمت ۳۵ دلار فروخته شد.

این کاسه چینی را یک علاقه‌مند به عتیقه‌جات که نامش فاش نشده پارسال در نیوهیوِن (یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ایالت کنتیکت آمریکا) پیدا کرد.

او بلافاصله این کاسه را پیش یک کارشناس عتیقه برد و متوجه شد کاسه‌ای که از کنار خیابان خریده بین ۳۰۰ هزار تا نیم میلیون دلار می‌ارزد.

در واقع به نظر می‌رسد که این یکی از هفت کاسه موجود در جهان از نوع خودش است و تقریبا تمام نمونه‌های مشابه آن در موزه‌ها نگهداری می‌شوند.

آنجلا مک‌آتیر، کارشناس سرامیک گفت: "در همان نگاه نخست مشخص شد که ما مشغول دیدن یک چیز خیلی خیلی خاص هستیم."

"شیوه نقاشی، فرم کاسه و حتی رنگ آبی داخل آن از نشانه‌های کاملا مشخص اوایل قرن پانزدهم دوره پرسلان (فراورده‌های سرامیکی شیشه‌ای) است."

این کاسه ۱۶ سانتیمتر قطر دارد و روی آن طرح‌های گلدار لاجوردی کشیده شده است و روی لبه آن نیز نقش‌هایی به چشم می‌خورد.

خانم مک‌آتیر گفت: "تمام نشانه‌ها و مشخصات این اثر ما را به این نتیجه می‌رساند که کاسه در اوایل دوران خاندان مینگ ساخته شده است."

هنوز کسی نمی‌داند که چنین اثر هنری ارزشمندی چگونه از یک حراج خانگی در کنار یکی از خیابان‌های کنتیکت سر درآورده است. اما شماری حدس می‌زنند که این کاسه نسل به نسل در خانواده فروشنده باقی مانده بود.

خانم مک‌آتیر می‌گوید: "خیلی جالب است که آدم با خودش فکر کند که هنوز هم چنین اتفاقاتی می‌افتد. برای کارشناسانی مثل ما هم خیلی هیجان‌انگیز است که چنین اثری که نمی‌دانستیم حتی وجود دارد ناگهان از یک ناکجا آباد‌ پیدا می‌شود."
+18
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.