حسن روحانی: لحن دولت جدید آمریکا مقداری تغییر کرده است

بی بی سی :حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در نشست هیات وزیران گفت دولت جدید آمریکا لحنش یک مقدار تغییر کرده است و اقداماتی عملی هم انجام داده است اما در زمینه تحریم که مسئله اصلی است هنوز قدم جدی برنداشته است. او همچنین برداشته شدن تحریم‌ها را "مهم‌ترین حق مردم" و "وظیفه دولت" دانست و از دخالت‌ها در امور اجرایی انتقاد کرد.

آقای روحانی همچنین با اشاره به توافق هسته‌ای برجام و حفظ آن از سوی دولتش گفت زمانی باید تشریح شود که چه اقداماتی با هدایت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران انجام شد. این حق مردم است. اگر یک ساعت برای برداشتن تحریم تعلل کنیم و امروز و فردا کنیم، حقوق مردم را پایمال کردیم.

آقای روحانی گفت برداشته شدن تحریم‌ها "حق مردم" است و اضافه کرد "اگر یک ساعت برای برداشتن تحریم تعلل کنیم و امروز و فردا کنیم، حقوق مردم را پایمال کردیم".

رئیس جمهوری ایران افزود "فشار باید از دوش مردم برداشته شود و این وظیفه دولت است".

او سپس با با انتقاد از دخالت‌ها در امور اجرایی گفت که قانون اساسی به صراحت می‌گوید جزء در مواردی که اجرا به رهبر حکومت واگذار شده است، "تمام موارد برعهده دولت است و هیچ کس حق ندارد در اجرا دخالت کند".

در هفته‌های گذشته دولت ایران و مجلس این کشور بر سر مذاکره و توافق با قدرت‌های غربی بر سر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵(برجام) اختلاف داشتند.

مجلس شورای اسلامی حدود سه ماه پیش قانونی را گذراند که در صورت عدم رفع تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران برخی برخی تعهدات این کشور تعلیق می‌شد. دولت ایران در ابتدا از طرح این مصوبه در مجلس انتقاد کرد اما پس از تصویب آن، وعده اجرایش را داد.

بر همین اساس ایران روز پنجم اسفند - ۲۳ فوریه - اعلام کرد که مطابق مصوبه مجلس، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دیگر اجازه نظارت های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

با این حال دولت ایران پیش از اجرای این قانون مجلس با آژانس بین‌المللی به توافقی سه ماه دست یافت که بنابر آن، آژانس در ۱۲ هفته پس از آن به "نظارت ضروری" خود ادامه دهد.

مجلس ایران در ابتدا به شدت از این توافق انتقاد و از دولت شکایت کرد اما ادر پی اظهارات رهبر این کشور برای حل اختلاف نظر قوه مجریه و مقننه، نمایندگان مجلس عقب نشستند.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس این توافق را فرصتی گران‌بها برای دیپلماسی خواند و اروپا کوشید تا در نشست آتی اعضای برجام ایران و آمریکا را در مسیر مذاکره قرار دهد.. با وجود استقبال آمریکا ایران این پیشنهاد را رد کرد.

اما دیروز وزارت خارجه آمریکا مجددا با استقبال از گفت‌وگو با ایران اعلام کرد "درباره چگونگی این مذاکره تعصب و جزم‌اندیشی ندارد".

این تحولات در شرایطی رخ می‌دهد که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این هفته درباره گزارش‌های مربوط به افزایش تولید سوخت هسته‌ای توسط ایران و کاهش همکاری‌های این کشور با آژانس تشکیل جلسه داده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که پیش‌نویس قطعنامه‌ای از سوی یکی از کشورهای اروپایی در حال آماده شدن است که اقدامات اخیر ایران را محکوم می‌کند. این نسبت به عواقب این اقدام هشدار داده است.
+2
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۸
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  اخی از آخوند ترسیده،چین دستشو از پشتتن برداره،۳ ساعت کارتون تمامه،دلتون مثل کره شمالی به چین گرمه،بلاخره شیرتن تمام شه دستشو آدر میداره،دیری نمیگزره.
  1
  18
  ‌چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  منتظرید امریکا تحریم ها را بردارد و باز دبه در آورید؟
  1
  18
  ‌چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  باز مردم مردم شروع شد. اخه شیخ دکتر پرزیدنت! مگه ترامپ غیر از این میگفت؟ گفت بیا بشینیم مذاکره کنیم. بایدن هم میگه بیا بشینیم مذاکره کنیم. تازه بایدن داره میگه اسراییل من باید سر میز مذاکره باشه 😀
  1
  20
  ‌چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.