عراق تاکنون «۵۰ میلیارد دلار» غرامت جنگی به کویت پرداخت کرده است

رادیو فردا :مشاور نخست‌وزیر عراق می‌گوید این کشور از سال ۱۹۹۱ تاکنون، ۴۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار غرامت به خاطر تجاوز جنگی در دوران ریاست‌جمهوری صدام حسین به کویت پرداخت کرده است.

مظهر صالح روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند به روزنامه صباح عراق گفت بر اساس قطعنامه سازمان ملل که در سال ۱۹۹۱ تصویب شد، عراق به دلیل آسیب‌هایی که به شرکت‌ها، افراد، نهادهای دولتی و دارایی‌های کویت در جریان حمله سال ۱۹۹۰ زده است، باید ۵۲.۴ میلیارد دلار غرامت به این کشور بپردازد.

او گفت از سال ۱۹۹۱ تاکنون همواره سه درصد از درآمدهای نفتی کشور برای پرداخت غرامت به کویت صرف شده است و هم اکنون فقط ۲.۵ میلیارد دلار بدهی به این کشور داریم.

او در ادامه اعلام کرد احتمالا تا پایان سال بدهی عراق به کویت تسویه خواهد شد.

اردیبهشت پارسال، حنین القدو یکی از مشاوران دولت عراق به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته بود دولت بغداد از کویت خواهش کرده که پرداخت ۳.۷ میلیارد بدهی مانده از مبلغ غرامت به تاخیر انداخته شود.

اما اظهارات آقای صالح نشان می‌دهد به رغم خواهش دولت عراق، پرداخت غرامت به این کشور از اردیبهشت پارسال ادامه داشته و هم اکنون ۲.۵ میلیارد دلار آن باقی مانده است.

جواب رد دولت کویت به تعویق و تاخیر پرداخت باقی‌مانده غرامت جنگ در حالی است که هنوز، به رغم گذشت بیش از سه دهه، ایران اقدامی برای دریافت غرامت جنگی از عراق به خاطر جنگ هشت ساله نکرده است.

بر اساس قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد باید طرف مقصر مشخص می‌شد و سه سال بعد از جنگ کویت، عراق مسئول آغاز جنگ با ایران شناخته شد؛ اما ایران بعد از سقوط صدام و روی کار آمدن دولتی شیعه در عراق، از پی‌گیری پرونده جنگ و تعیین رقم غرامت خودداری کرده است.

براساس یک آمار غیررسمی که در دهه‌های گذشته برآورد شده، جنگ هشت ساله بین دو کشور حدود ۳۵۰ میلیارد دلار به ایران خسارت زده است.

این در حالی است که محمود صادقی نماینده سابق مجلس در سال ۹۷ اعلام کرده بود «دولت عراق مطابق ماده ۶ قطعنامه ۵۹۸ حدود ۱۱۰۰ میلیارد دلار بابت غرامت خسارات مستقیم جنگ تحمیلی به ایران بدهکار است؛ دولت ایران با لحاظ تنگناهای مردم عراق در مطالبه این غرامت تعلل کرده است».

وی توضیح نداد استنادش به رقم ۱۱۰۰ میلیارد دلار مربوط به کدام سند بوده است.

علیرضا افشار، معاون سابق ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۸۶ در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفته بود تنها مشکلی که در حال حاضر وجود دارد دولت فعلی عراق است که باعث شده موضوع تامین خسارت‌ها غیر فعال بماند به گونه‌ای که از سوی مسئولان عراقی از ایران خواسته شده تا ما خسارت‌ها را ببخشیم که جمهوری اسلامی ایران نیز در این خصوص جوابی نداده است.

به گفته آقای افشار، شرایط فعلی عراق باعث شده است که اکنون حرفی از گرفتن خسارت نشود، زیرا امنیت عراق برای جمهوری اسلامی مهم است.

به گفته وی ایران از دریافت غرامت منصرف نشده و «مصالح نظام» است که باعث شده تا این موضوع تعقیب نشود.
+24
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  یه چیزی رو فراموش کردین بگین. تو کویت حتی اگه یه گلوله باعث شکستن گلدانی شده بود براش غرامت گرفتن. مامورای سازمان ملل با مامورای کویتی محله به محله میرفتن از تک تک صاحبخونه ها لیست تهیه کردن که به چه چیزایی صدمه زده. حتی پول شکستن گلدان رو لیست کردن دادن به عراق تا خسارت بگیرن. کویت به این ثروتمندی از خسارتش نمیگذره. زمان داعش عراق نتونست بده. کویت نبخشید. گفت پول مردممه نمیبخشدم.
  1
  21
  ‌چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.