ساسی مانکن، آن بازیگر فیلم‌های ... و ما

عصرایران؛ مصطفی داننده- ساسان حیدری یا همان ساسی مانکن، کارش را بلد است. هر سال یک موزیک ویدیو منتشر می‌کند، تاثیرش را می‌گذارد و می‌رود که با برف سال آینده برگردد. ساسی، نه از نظر صدا و نه از نظر فنی، خواننده خوبی نیست اما به شدت مخاطب خود را خوب می‌شناسد و می‌داند برای دیده شدن چه باید بکند.
 
قطعا باید در همین ابتدا به این نکته اشاره کرد که هدف ساسی و امثال او، ارتقای جامعه نیست و معمولا کارهای بی‌ارزش تحویل می‌دهند و کارکرد اصلی‌شان دور کردن نسل جدید از انسانیت و فضلیت است اما کاری که ساسی در شناخت مخاطب خود انجام داده است، تمام دستگاه‌های فرهنگی با بودجه‌های میلیاردی انجام نداده‌اند و هنوز که هنوز است، نمی‌دانند جامعه هدف‌شان کجاست!
 
امسال به مدد یک بازیگر فیلم‌های مستهجن، دوباره دیده شد و حالا شبکه‌های اجتماعی پر شده است از موزیک ویدیوی او و حرف‌هایی که درموردش زده می‌شود. البته استفاده از یک بازیگر مشهور فیلم‌های غیراخلاقی در غرب هم اتفاق نمی‌افتد چه برسد به یک موزیک ویدیوی فارسی!
 
احتمالا بعد از خوب دیده شدن این ویدیو، دوباره داستان محدودیت‌های فضای مجازی شروع خواهد شد. این تنها راه حلی است که به فکر برخی از آقایان و خانم‌ها برای مقابله با پدیده‌هایی مثل ساسی و تتلو می‌رسد.
 
فکر می‌کنند با فیلتر کردن و بستن، ماجرا تمام می‌شود. نمی‌دانند آن زمان که استفاده از دستگاه ویدیو در ایران ممنوع بود، خیلی از مردم راکی، رمبو را می‌شناختند و آهنگ فیلم شعله و ملکه مارها را از حفظ بودند.
 
درگوشی عرض کنم خدمتتان که خیلی‌ها که موزیک ویدیوی جدید ساسی مانکن را دیده‌اند در همان نگاه اول بازیگر فیلم‌های ... را هم شناختند. بازیگری که در کانال‌های تلگرامی در مورد او زیاد حرف زده شده و جوک ساخته شده است.
 
پس بستن به معنای پایان ماجرا نیست. همین الان با وجود فیلتر بودن تلگرام، هنوز این پیام رسان بیشترین استفاده را بین مردم دارد.
 
متاسفانه صداوسیما و عرصه فرهنگ در اختیار عده‌ای است که دوست دارند، تنها صدای خودشان شنیده شود و قائل به شنیده شدن صدای دیگران نیستند.
 
اگر صداوسیما به عنوان رسانه همگانی که بسیاری از مردم به آن دسترسی دارند، اجازه می‌داد مثلا در حوزه موسیقی، سلیقه‌های مختلف خود را در معرض عمومی قرار می‌دادند، امروز شاهد جولان دادن ساسی‌ها نبودیم.
 
بخشی سلیقه‌های مختلفی دارند و باید به همه آنها احترام گذاشت. وقتی یک مغازه کالاهای مورد نظر من را نداشته باشد، من منتظر نمی‌ایستم تا او، روزی کالای من را تامین کند، حتما به مغازه دیگر یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌روم.
 
رجوع مردم به شبکه‌های ماهواره‌ای هم به خاطر این است که از تک صدایی و شنیده شدن حرف‌های یک دسته در صداوسیما خسته شده‌اند.
 
اگر ما اجازه بدهیم، حرف‌های همه شنیده شود دیگر نباید نگران یک موزیک ویدیوی ساده باشیم.
 
ساسی مانکن هر سال به ما تلنگر می‌زد که یک جای کارتان می‌لنگد و ما این صدا را می‌شنویم و دست روی دست می‌گذاریم و فقط محدودیت‌ها را بیشتر می‌کنیم تا سال بعد.
 
دنیا برای نوجوان امروز به اندازه یک تبلت است. نشان ندادن ساز در تلویزیون برای او تنها یک شگفتی به همراه دارد و خاموش کردن تلویزیون و البته پهن شدن روی مبل و استفاده از موبایل برای رسیدن به تازه‌ترین‌های جهان.
 
الان به سراغ دانش آموزان بروید و بگویید « دکتر جون دکتر» را از حفظ بخوانند. ببیند با چه جامعه آماری عجیب و غریبی روبرو خواهید شد.
 
دو دهه اخیر به خوبی نشان داده که سیاست‌های فرهنگ کشور، مسیر درستی را طی نمی‌کند و باید به دنبال روش‌هایی باشیم که بتوانیم توجه جوانان را از ساسی و تتلو به حرف‌های خوب جلب کرد.
 
اعضای کانال تلگرامی تتلو که با آبا و اجدادشان فحش می‌دهد را ببیند تا متوجه این داستان شوید.
+47
رأی دهید
-4

  • قدیمی ترین ها
  • جدیدترین ها
  • بهترین ها
  • بدترین ها
  • دیدگاه خوانندگان
    ۴۳
    مسافران - آنکارا، ترکیه
    الان مگر حرفِ خوب،خریداری هم دارد که باید «توجه جوانان را از ساسی و تتلوبه حرف‌های خوب جلب کرد»؟زنده یاد«پرویزشاپور»با کاریکلماتورهای خود،که گاه درکمتر از یک سطر هم جا می شد، معروف بود.در مجله ای قدیمی این جملهِ او را دیدم و هنوز بعد از سالها در ذهنم است:«آدمِ راستگو=دشمنِ همه».آیا برای این نیم سطرِبسیار زیباودرخشان توضیح اضافه ای هم باید داد؟
    13
    23
    ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۱
    ۳۷
    kakolzari - لندن، انگلستان

    در حد شعور خودش و هواداراش کار کرده و جواب گرفته. آقای خامنه ای هم اگر در حد شعور مردم ایران کار میکرد حتما جواب میگرفت.
    7
    41
    ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۶
    ۳۶
    در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا

    مشکل ساسی مانکن یا این خانم نیست. مشکل این هست که چرا این خانم باید اینقدر در کشور امام زمان شناخته شده باشد. مشکل این هست که مردم را به اینجا رسانده اند. فیلتر اینترنت اگه موثر بود امروز این خانم برای هیچکس شناخته شده نبود. در همین آمریکایی که مرکز تولید پورن در دنیاست هیچ بازیگر یا خواننده ای با چنین اشخاصی موزیک ویدیو درست نمیکنه نه به خاطر اخلاقیات بلکه به خاطر عدم استقبال بازار هنر از این چنین اشخاصی ولی در ایران همه دنبال این چیزان برا همین بازار هم استقبال میکنه.
    5
    37
    ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
    ۳۶
    در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا
    یه جا شنیدم یکی نوشته بود پدر پدرم انقدر از دین بیزار شده که با اینکه همه عمر الکل نخورده و نمیخوره ولی فقط باری اینکه کار حرامی انجام داده باشه مقداری الکل به لب و زبونشن میزنه. یعنی مردم رو به جایی رسوندن که در خفا و تنهایی خودش بدون علاقه کاری که حرام هست رو انجام میده فقط برای دهن کجی به خدا. یعنی این دیگه دنبال این نیست که با آخوند بحث کنه یا خدا را اثبات کنه این مستقیم در خلوت گه راز خود داره به هیکل خدا آب پاشی میکنه. بارها گفتم بازهم میگم آی آخوندا با همین فرمون برین جلو که خوب دارین میرین. رضا شاه یه چادر رو خواست برداره پیر و جوون سینه سپر کردن شما کاری کردین که مردم به مقدس ترین مقدساتشون از اون بالایی گرفته تا اون غار نشین کودک همسر تا اون موعود ته چاه تا امام پانزدهم به همه فحش میدن و بیزارن.
    6
    25
    ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۱
    نظر شما چیست؟
    جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.