ارزیابی کارشناسان: «اسرائیل ممکن است کشتی جاسوسی ایران در دریای سرخ را غرق کند»

رادیو پیام اسرائیل : کارشناسان امنیتی در اسرائیل اکنون به بررسی این موضوع ادامه می دهند که واکنش مناسب اسرائیل نسبت به تعرض به کشتی بازرگانی ایران در آب های دریای عمان چگونه و در چه حدی باید باشد. این کشتی هم اکنون در بندر دوبی همچنان مورد بررسی کارشناسان قرار دارد که می خواهند ماهیت این تعرض را به طور نهایی تعیین کنند. منابع خبری می گویند: در حالی که پیشتر تصور می رفت که حفره های ایجاد شده در بدنه کشتی به دنبال اصابت دو موشک ساحل به دریا بوده، بدنیال بررسی های به عمل آمده، اکنون گمان آن است که در این تعرض از مین مغناطیسی استفاده شده بود.
 
مقامات ارشد امنیتی و نظامی اسرائیل دو روز پیش (یکشنبه) بررسی های مشروحی در این زمینه انجام دادند و عقیده عمومی بر آن بود که اسرائیل نمی تواند این تعرض را به سکوت برگزار کند و موجب گستاخی بیشتر رژیم ایران گردد.
 
ولی همزمان، این دیدگاه مطرح شده که واکنش اسرائیل باید مناسب با ابعاد تعرض باشد و به نحوی صورت نگیرد که تنش را در منطقه بالا ببرد و حتی به درگیری جنگی منتهی شود.
 
محافل آشنا می گویند که به موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) و همچنین به شورایعالی امنیت ملی اختیار داده شده که فهرست امکانات واکنشی را تهیه کرده به ارتش و وزارت دفاع ارائه دهند.
 
همین محافل می گویند که اسرائیل در صدد بر نخواهد آمد متقابلا یک کشتی بازرگانی رژیم ایران را هدف قرار دهد، زیرا چنین واکنشی ممکن است آزادی کشتیرانی در آب های بین المللی را به خطر اندازد.
 
احتمال دیگر، حمله به یک هدف نظامی متعلق به سپاه پاسداران است که ماورای حملات ماه های اخیر به مواضع سپاه قدس در سوریه و مراکز استقرار جریک های وابسته به حکومت ایران در بخش های دیگر سوریه باشد.
 
همچنین، اسرائیل  به انهدام انبارهای اسلحه و یا مراکز استقرار گروه های تروریستی وابسته به حکومت ایران در خاک عراق علاقه ای ندارد و آن را موثر نمی داند، به ویژه آن که انجام چنین حمله ای کار آسانی نخواهد بود.
 
همچنین هدف قرار دادن یکی از پایگاه های سپاه پاسداران در داخل ایران، موجب بروز جنگ خواهد شد، زیرا بعید است که رژیم ایران نسبت به آن ساکت بنشیند.
 
یک افسر نیروهای ذخیره در اسرائیل که کارشناس  ایران نیز هست در گفتگو با رادیو پیام اسرائیل فاش ساخت که از هنگام آغاز جنگ داخلی در یمن، یکی کشتی اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران در فاصله کمی در سواحل یمن، رویدادهای نظامی آن کشور را رصد می کند و هدایت کننده عملیات نظامی و تهاجمی حوثی ها علیه دولت عربستان سعودی است.
 
غرق کردن این کشتی می تواند یک تلافی مناسبت نسبت به تعرض به کشتی اسرائیلی باشد.
 
نیروهای عربستان که در جنگ یمن با حوثی ها رویارویی می کنند از حضور این کشتی حکومت ایران در دریای سرخ آگاهی کامل دارند – ولی تا کنون به اقدامی علیه آن دست نزده اند.
 
همه این ارزیابی ها جنبه حدس و گمان دارد  و هنوز زود است بتوان گفت که دولت اسرائیل درباره کشتی آسیب دیده چه اقدامی خواهد کرد.
+76
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  کشتی بازرگانی نمی زنیم چون خطرناکه. در خاک عراق هم نمی تونیم بزنیم چون خطر جانی داره.پلیگاه سپاه هم بزنیم باید به جاش موشک تحویل بگیریم. یه کشتی ایران نزدیک سواحل یمن هست داریم استخاره می کنیم بزنیم یا نزنیم. خوشم میاد که خزری ها می دونن که طرف ایران رفتن با دم شیر بازی کردنه.
  100
  34
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
  ۳۱
  Pahbod666 - لندن، انگلستان

  [::وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد::]. بیخود از ایران مایه نگذار ،شماها نماینده آخوند و اسلام هستین نه ایران،ایران در اشغال یک مشت جاهل شیعه با اصل و‌نصب عرب هست،شما اونایی هستین که نگرانیتون صخره نوردی و دوچرخه سواری زنهاست و اینکه زن و شوهر تو‌خونه اسم همدیگه رو صدا نکنن ،فرهنگ ما هرگز این نبوده.....
  24
  106
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::Pahbod666 - لندن، انگلستان::]. رفتار همیشگی ما ایرانی ها. بدون اینکه طرفمون را بشناسیم خیلی راحت بدون کمترین تفکر واندیشه چماق را بالا میبریم که طرف را بکوبیم. من ایران زندگی نمی کنم و از حکومت ولایی هم منزجرم. قبل از اینکه به کیبوردت زحمت بدی طرفت را بشناس.
  20
  10
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد::]. آرین بوی، آیدی جدید مبارک.
  2
  16
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد::]. اون شیری که تو از دمش حرف میزنی پاکتی هم نیست. حمله به پایگاه عین الاسد قهوه ای تون کرد.
  8
  20
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  شماها تمامیت ارضی ایران را وجهل مصالحه دشمنی با حکومت آخوندی قرار دادید و فکر می کنید هرکس دشمن رژیم آخوندی باشه دوست ایران و ایرانیه ولی این مسئله در مورد وطن ادم صدق نمیکنه. همانطور که همکاری مجاهدین با صدام علیه ایران برای آنها مشروعیتی بوجود نیاورد .
  9
  12
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد::]. شما درست میگی، اما به ما بگو که آیا به نظر شما سردار کتلت قهرمان بود یا نه؟ و آیا شما سید علی را خیلی شجاع میشناسی یا خیر؟
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا. 1- مسلما نه. اگر شما کامنتهای من را در مطالبی که خودت کامنت گذاشتی خونده بودی می فهمیدی من چه دیدی به نظام آخوندی دارم. برای من رژیم اسلامی یک غده سرطانی محسوب میشه که روزی مردم ایران باید از شرش راحت بشن. 2- ما اینجا کامنت نمی گذاریم که کسی را محاکمه کنیم. هر کس آزاده نظر خودش را در باره مسائل مختلف بنویسه. به این میگن آزادی بیان یکی از اصول دمکراسی. 3- ما نباید مسئله تمامیت ارضی و منافع ملی کشورمان را وجهه مصالحه دشمنی با رژیم اسلامی قرار بدیم. اینکه ایران همیشه احتیاج به دفاع قوی داشته به خاطر همسایه هایی که هر زمان ما در موضع ضعیف بودیم به ما حمله کردند چیز جدیدی نیست. 4- اینکه یه کشوری مثل اسرائیل با ماهیت مشخص برای همه دنیا بخواد برای کشور ما شاخ شونه بکشه وتهدید بکنه حداقل برای من قابل تحمل نیست. چه رژیم آخوندی سر کار باشه چه هر حکومت دیگری.
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد::]. این ترفندها قدیمی شده که بیاید به نام اسم ایران و وطن پرستی سواستفاده بکنید تا بتونید باهاش رژیم آخوندی و سپاه رو تطهیر کنید..این رو تو کلتون فرو کنید که هیچکدام از کارهایی که جمهوری اسلامی و سپاه تروریست انجام میده، برای ایران و ملتش نیست، صرفا جهت بقای حکومت و ایدئولوژیک خامنه ای و خمینی هستش، واسه همینکه پاسدارا همیشه میگن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نه پاسداران ایران!
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::Reza9118 - شهرکرد، ایران. هموطن بختیاری من شما آخرین کامنت من را درست نخوندی وگرنه متوجه می شدی که من نظرم درباره رژیم اسلامی چیه. یه بار دیگه با دقت بخون وپیشداوری نکن. همانقدر که شما از این رژیم متنفری من هم هستم.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد::]. در طی چند سال اخیر کاربرانی مثل شما را شاهد بوده ایم که نه فقط نظام آخوندی را تکفیر میکنند، بلکه از رضا شاه کبیر و محمد رضا شاهی هم که فوت کرده به نیکی یاد میکنند تا جایی که به شاهزاده میرسیم و آنوقت است که وحشت رژیم و ایادی‌اش از دوباره به قدرت رسیدن یک پهلوی نمودار میشود. گاهی هم ضمن گریز به صحرای کربلا زدن، تقدیری از فلان سردار و بهمان شهید هم به عمل میاورند تا به خیال خود خوانند را مثلا گمراه کنند. اینست که دوست ما مینویسد که این ترفند‌ها کهنه شده. شما هم به نظر تازه وارد میایید، مدتی در نهایت دموکراسی اظهار نظر بفرمایید تا ببینیم دنباله صحبت‌ها به کجا می‌رسد. اما کاملا اطمینان داشته باشید که چنانچه بر خلاف مصلحت میهن نظراتی را مطرح کنید، سایر کاربران هم به خود اجازه میدهند که محاکمه و محکومتان بکنند.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۴
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. .....تو چه کاره ای که به خودت اجازه می دی منو سوال جواب کنی. قیم مردم ایرانی یا رهبر آینده. اونموقع که هنوز تو.....بودی من و نسل من تو ایران در کمال ازادی زندگی میکردیم. ما کسانی هستیم که زمان شاه را تجربه کردیم وبعد از نیم قرن میتونیم از میهن دوستی و وطن پرستی حرف بزنیم. زیاد برای من و بقیه نقش وطن پرست را بازی نکن. برای چندمین با وجود درک وفهم پایینی که داری سعی کن بفهمی. من از رژیم آخوندی با تمام وجود متنفرم مثل تو شخص پرست نیستم و جز به دمکراسی و حکومت مردم بر مردم به چیز دیگری اعتقاد ندارم. ولی از امثال تو که حتی نمیدونن دمکراسی چه معنی داره وعادت دارند هر چند وقت یکبار زیر علم یک نفر سینه بزنن نمیشه انتظار درک یک حکومت دمکراتیک را داشت. شما وامثال شما یه روز زیر علم شاه سینه میزنید یه روز خمینی و لابد حالا کعبه آمالتان شده پسر شاه. از امثال شما انتظار دیگه ای نمی شود داشت. به قول قدیمیا: تو که چراغ نبینی با چراغ چه بینی.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.