دادستان تهران‌ می‌گوید اراذل و اوباش به «سرویس‌های جاسوسی وصل شده‌اند»

 تصویری از گرداندن یک متهم در شهر تهرانرادیو فردا :معاون اول دادستان تهران گفته است «اراذل و اوباش» در سال‌های اخیر «رویکرد سنتی را تغییر داده» و «اتصال به سرویس‌های جاسوسی» دارند.

احمد رحمانیان پرونده این متهمان را دارای «ابعاد امنیتی» دانسته و بدون نام بردن از کشور خاصی گفته است که سرویس‌های جاسوسی از این افراد «بهره‌برداری سیاسی» می‌کنند.

روز ۲۸ بهمن غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران با اشاره به این‌که سه زندانی به اتهام «ارتباط با ضدانقلاب» و «اقدامات خرابکارانه» به اعدام محکوم شده‌اند، این افراد را «اراذل و اوباش» خواند.

او با بیان این‌که احکام اعدام صادر شده هنوز قطعی نیست از ارائه جزئیات بیشتر در رابطه با هویت و پرونده سه متهم یادشده خودداری کرد.

مقام‌های قضایی و انتظامی ایران در دو سال اخیر رویکرد فعال‌تری برای برخورد با افرادی که «اراذل و اوباش» خوانده می‌شود، در پیش گرفته‌اند و دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز دهم آبان ماه امسال از تشکیل «قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش» در پایتخت خبر داد.

ایجاد ناامنی، آزار و اذیت شهروندان، هنجارشکنی و سرقت از جمله اتهاماتی است که به این افراد وارد می‌شود.

علاوه بر این، قوه قضائیه در مواردی اقدام به گرداندن این متهمان در سطح شهر کرده‌اند.

با این حال نخستین بار است که ابعاد امنیتی به پرونده این افراد داده می‌شود و متهم به سرویس‌های جاسوسی می‌شوند.

این ادعاها می‌تواند نشان‌دهنده قصد مقام‌های قضایی ایران برای صدور احکام شدیدتر مانند اعدام در برخورد با این افراد باشد.

نهادهای نظامی و امنیتی ایران پیش از این اعتراف کرده بودند که از «اشرار و اراذل» برای برخی اهداف سیاسی و امنیتی خود استفاده کرده‌اند.

حسین همدانی، فرمانده ارشد سپاه که در جنگ سوریه کشته شد، مهرماه سال ۹۴ گفت که پنج هزار نفر از «اشرار و اراذل» در جریان اعتراض‌های سال ۸۸ شناسایی و کنترل شدند و سپس «عضو گردان» شدند.

او با اشاره به اینکه این افراد جذب سه گردان سپاه شدند، از عملکرد آن‌ها ابراز رضایت کرد و گفت: « این سه گردان نشان دادند که اگر بخواهیم مجاهد تربیت کنیم باید چنین افرادی که با تیغ و قمه سر و کار دارند را پای کار بیاوریم».
+6
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  خوک های طویله رهبری آنقدر مخالفان خود را با نام «اراذل و اوباش متصل به سرویس‌های جاسوسی» خونده اند که نخ نما شده .
  6
  79
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۷
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  یک مشت عراقی خائن در زیر نقاب و در نقش پلیس
  3
  30
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۵
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  اراذل و اوباش خود سپاهه و فک میکنند با این اراجیف حواس مردم از کشتار سیستان پرت میشه . سپاه و رسانه های زنجیره ایش تلاش بیهوده برای فرار از واقعیت میکنند و دیگه کیه که ندونه سیستم قضایی حیاط خلوت سپاه هستش. عناصر فاسد سپاه یکی از خودشون رو میکشند و خیلی شیک و راحت خارج میشوند از کشور بعد وزارت فاسد اطلاعات و سپاه فاسد و دامنه پشتیبانی ترورها یک عده مردم بی گناه و افراد سیاسی رو میذارن زیر فشار که ترورها رو قبول کنند و اینطوری نیروهای خودشون رو فراری بدهند حالا هم مشخصه برای اینکه کشتار سیستان از تب و تاب بیافته همچین برنامه هایی رو پیش می برند. وزیر فاسد اطلاعات یک خط گفت که عامل طراح و اصلی ترور از خود عوامل سپاه بوده و با کمک خود سپاه از کشور خارج شده کل بدنه فاسد و پشتیبانی اطلاعاتی سپاه و رسانه ها و عوامل نفوذی سپاه در مجلس و قوه فسادیه بجای بررسی موضوع ریختند سر طرف که استیضاح و انواع تهدیدها. مشخصه دامنه پشتیبانی از ترورهای اسرائیل در سپاه حتی قوی تر از عوامل ترور کننده هستند و برای همین با خیال راحت میزنند و میروند آب از آب هم تکون نمیخوره.
  1
  18
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
  ۷۱
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  یعنی دیگه تو طویله بهارستان و خیابون پاستور و بیت رهبری و مراکز سه پا و بسیج و نماز جمعه نیستن دیگه! باید از حشد الشعبی و زینبیون و فاطمیون و مهوشی یون و خونه های عفاف نیروی تازه نفس وارد کنین!
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۱
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  انگ زدن و کشتن و زهرچشم گرفتن.فقط همین.امیدوارم جزو اون دسته ای باشم که از تیر چراغ های شهر آویزونتون می کنم دشمنان ایران و ایرانی!
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.