نتانیاهو: حمله به کشتی اسرائیلی کار ایران بود

 بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیلرادیو فردا :نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید حمله به کشتی اسرائیلی در دریای عمان کار ایران بوده است.

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه ۱۱ اسفند در گفت‌وگو با رسانه اسرائیلی کان، در مورد حمله هفته گذشته به کشتی خودروبَر اسرائیلی در دریای عمان گفت: «این، کار ایران بود و این امر، واضح است.»

جمعه گذشته، کشتی «ام‌وی هلیوس رِی» یه شرکت اسرائیلی که زیر پرچم باهاما حرکت می‌کرد، در پی سانحه‌ای مشکوک در دریای عمان از چهار نقطه به‌شدت آسیب دید.

مقامات وزارت دفاع آمریکا می‌گویند که این انفجار مرموز به ایجاد چهار حفره در بدنه این کشتی باربری منجر شده‌است.

نخست‌وزیر اسرائیل در مورد مسئول دانستن ایران در این اقدام، جزئیات یا شواهدی ارائه نکرد اما گفت که «ایران بزرگترین دشمن اسرائیل است و من مصمم هستم جلویش را بگیرم. ما در حال هدف قرار دادن آنها در کل منطقه هستیم.»

اظهارات آقای نتانیاهو در حالی بیان شد که ارتش سوریه شامگاه یکشنبه ۱۰ اسفند اعلام کرد که اسرائیل نقاطی را در حومه جنوبی دمشق هدف حملات راکتی خود قرار داده است.

دو روز پیش از این رخداد بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، گفته بود که کشورش «تقریباً هر هفته» دست به اقداماتی در سوریه می‌زند تا مانع فعالیت‌های نظامی ایران شود. برخی رسانه‌های اسرائیلی از جمله جروزالم پست نیز گزارش دادند که اسرائیل در حمله شامگاه یکشنبه خود مواضع مرتبط با ایران را هدف قرار داده است.

کشتی اسرائیلی که روز جمعه دچار سانحه شد، روز یکشنبه ۱۰ اسفند برای انجام تعمیرات در بندر «راشد» دوبی پهلو گرفت.

مقامات امارات متحده عربی از هرگونه اظهارنظر درباره پهلو گرفتن کشتی اسرائیلی در بندر راشد خودداری کرده‌اند.

رسانه‌های اسرائیلی نیز گزارش دادند که این کشتی متعلق به رامی اونگار، از دوستان نزدیک رئیس موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل است. آقای اونگار در کشورش به «غول کشتیرانی» در امور بازرگانی معروف است.

مالک کشتی اما ارتباط میان بروز این سانحه با اسرائیلی بودن خود را رد کرده و این رویداد را بخشی از ادامه تنش‌ها میان ایران و آمریکا دانسته است.

شبکه ۱۳ اسرائیل هم گزارش داده‌است که مقامات امنیتی اسرائیل معتقدند که حمله توسط سپاه پاسداران انجام شده‌است و در جریان این حمله دو موشک به کشتی «ام‌وی هلیوس رِی» شلیک شده‌است.

خرداد سال ۱۳۹۸ در اوج تنش‌ها میان ایران با دولت وقت آمریکا در محدوده تنگه هرمز، چند نفتکش در آب‌های دریای عمان با مین‌های چسبان یا شلیک اژدر آسیب دید که ارتش و دولتمردان ارشد آمریکا، ایران را عامل آن معرفی کردند. کشورهای غربی، اسرائیل و عربستان آن زمان از موضع آمریکا حمایت کردند.

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه بار دیگر با اشاره به احتمال بازگشت دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، به برجام، تأکید کرد که «ایرانی‌ها سلاح هسته ای نخواهند داشت - با توافق هسته‌ای یا بدون آن. من این را به دوستم بایدن نیز گفتم.»
+24
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  علنا"جمهورس اسلامی پا روی دم اسرائیلیها گذاشته الله اعلم خد ا رحمی به اسرائیلیها بکند که از شر اخوند و اخوندیسم نجات یابند.
  0
  11
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  اسراییل زده پایگاشون رو درب و داغون کرده نیروهاشون رو کتلت کرده بعد این بدبخت های بزدل موشک زدن به کشتی تجاری حامل خودرو! چیزیش هم نشده. چقدر غرورآفرین
  2
  13
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
  ۴۲
  قورپه - بروکسل، بلژیک
  خوب احمق جان میخواستی کار چه کسی باشه مگر اسراییل مراکز ایران را در سوریه بمباران میکنه به کسی جواب میدین
  0
  1
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷
  ۴۲
  قورپه - بروکسل، بلژیک
  بیرون ایستادی مثل سگ هار واق واق میکنی اگر جرات داری یه هواپیما بفرست ایران ببین اگر برگشت فرودگاه پیدا میکنه برای نشستن پایگاه بابات را زدن صداش در نیومد
  0
  2
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۱
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  امیدوارم هیچوقت جنگی در نگیره ولی این مردک نتانیاهو زیاد پارس می کنه. بد نبود اگه یه بهانه ای به نظام آخوندی میداد که یه چند صدتایی موشک براشون بفرسته.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.