حوثی‌ها: با موشک بالستیک ذوالفقار به ریاض حمله کردیم

یحیی سریع سخنگوی حوثی‌ها می‌گوید که تا زمانی که عربستان به مداخله نظامی در یمن ادامه دهد، این گروه به حملاتی مشابه دست خواهد زدگروه حوثی‌های یمن روز یکشنبه (۲۸ فوریه/ ۱۰ اسفند) ضمن پذیرش مسئولیت حملات موشکی و پهپادی به عربستان اعلام کرد که در این حمله یک فروند موشک بالستیک "ذوالفقار" نیز به سوی خاک عربستان شلیک شده است.

به گزارش خبرگزاری سبا (تحت کنترل حوثی‌ها)، یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها، گفت که در این حملات از ۱۵ پهپاد از جمله ۹ پهپاد "صماد ۳" استفاده شده است.

حوثی‌ها پیشتر اعلام کرده بودند که به توانمندی ساخت پهپاد نظامی دست یافته‌اند و حملات به تاسیسات آرامکو را نیز با پهپادهای صماد انجام داده‌اند.

اما موشک بالستیک ذوالفقار، از جمله موشک‌های ساخت ایران است. هنوز روشن نیست که موشک مورد استفاده حوثی‌ها، یک موشک ایرانی است یا اینکه بین موشک‌های این گروه و موشک‌های ایران، تشابه اسم وجود دارد.

ایران از سوی ریاض و واشنگتن متهم شده که به این گروه شبه‌نظامی، موشک ارسال می‌کند؛ ادعایی که ایران آن را رد می‌کند.
********
پاسخ ایران به حملات آمریکا در سوریه؟
کیوان حسینی -- بی بی سی
اگر ملاک تیتر یک روزنامه کیهان در روز یکشنبه باشد، حملات اخیر حوثی‌ها به عربستان، نه به دلیل تحولات جنگی یمن، بلکه به دلیل تنش اخیر ایران و آمریکا بر سر برجام رخ داده.

ناکام ماندن انتظارات ایران برای رفع فوری تحریم‌ها و پایان فشار حداکثری توسط دولت جو بایدن، در دو هفته اخیر رنگ و روی تنشی نظامی پیدا کرده که یادآور نیمه دوم سال ۲۰۱۹ است؛ دومینوی پرحادثه‌ای که در نهایت به کشته شدن قاسم سلیمانی انجامید.

این بار نیز نقطه آغاز دومینوی جدید حملات راکتی به مواضع آمریکا در عراق است. در حادثه نخست، یک پیمانکار فیلیپینی در فرودگاه اربیل کشته شد.

۱۰ روز بعد، پاسخ آمریکا، حمله مواضع گروههای مورد حمایت ایران در سوریه بود.

و حالا چنانکه تیتر روزنامه کیهان گواهی می‌دهد، پاسخ این حملات، انفجار مشکوک یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان و حملات یمن است.

جو بایدن می‌گوید که می‌خواهد به برجام برگردد و تحریم‌ها را لغو کند. اما در عمل، بی‌تابی ایران، سرسختی آیت‌الله خامنه‌ای در ارتباط برای حل مساله و تلاش واشنگتن برای کنترل سیاست خارجی تهاجمی تهران دست به دست هم داده‌اند و شرایطی را به وجود آوردند که روز به روز، حل مشکل دشوارتر به نظر می‌رسد.
صفحه یک روزنامه کیهان در روز یکشنبهبر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، ارسال سلاح به یمن ممنوع است و ایران نیز همواره این اتهامات را تکذیب کرده است.

سخنگوی حوثی‌ها همچنین حملات اخیر را "عملیات موازنه بازدارندگی پنجم" نامیده است.

سری عملیاتی که گروه حوثی ها با عنوان "موازنه بازدرندگی" انجام داده برای نخستین بار در اوت سال ۲۰۱۹ علیه تاسیسات شرکت آرامکو انجام شد.

در جریان آنچه حوثی‌ها دومین عملیات موازنه بازدرندگی خواندند، بار دیگر تاسیسات شرکت آرامکو هدف قرار گرفت و نیمی از تولید روزانه نفت عربستان متوقف شد.

در سومین عملیات از این سری حملات، حوثی‌ها اعلام کردند که از یک موشک بالستیک به نام ذوالفقار استفاده کرده‌اند.

عربستان میگوید موشک‌هایی که گروه حوثی‌ها استفاده می‌کند ساخت ایران هستند

گروه حوثی‌ها که با نام رسمی "انصارالله" فعالیت می‌کند، یک گروه شبه‌نظامی شیعه است که بعد از جریان تحولات بهار عربی و سرنگون شدن علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور یمن، به یکی از بازیگران کلیدی قدرت سیاسی یمن تبدیل شد.

این گروه که ابتدا در ائتلاف با عبدربه‌ منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن به سر می‌برد بعد از سه سال علیه او وارد عمل شود و به شکل مسلحانه کنترل صنعا را به دست گرفت.

عبد ربه منصور هادی به ریاض گریخت و نیروهای وفادار به او به جنگ علیه حوثی‌ها روی آوردند.

مداخله نظامی ائتلافی از کشورهای عربی به رهبری عربستان در جنگ داخلی موجب شد تا گروه حوثی‌ها به حملاتی علیه همسایه شمالی دست بزند.

این گروه که در اواخر دوران دونالد ترامپ به فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا وارد شده بود، در دوران ریاست جمهوری جو بایدن، از این فهرست خارج شد.

سازمان ملل می‌گوید که جنگ داخلی یمن به یک فاجعه انسانی منجر شده و میلیون‌ها نفر از شهروندان این کشور با مشکلاتی جدی برای تامین غذا و دارو روبه‌رو هستند.
+17
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.