پاسخ تند عراق به مناقشه سفرای ایران و ترکیه بر سر حاکمیت این کشور

العربیه :در پی مناقشه سفرای آنکارا و تهران درباره حاکمیت ملی عراق، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق خطاب به آنها گفت در چیزی که به شما ربطی ندارد دخالت نکنند و به حاکمیت عراق احترام بگذارند.

پیش از آن و در پی متهم شدن ترکیه به «نقض تمامیت ارضی عراق» از سوی ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد، فاتح یلیدیز سفیر ترکیه در عراق گفت که « سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند به ترکیه درس احترام به مرزهای عراق را بدهد.»

ایرج مسجدی روز شنبه 27 فوریه 2021 در گفت‌و‌گو با تلویزیون «روداوو»، گفته بود که «ایران حضور هیچ گونه نیروی خارجی در عراق و دخالت نظامی را نمی‌پذیرد و نیروهای ترکیه باید از عراق عقب‌نشینی کرده و تهدیدی را متوجه سرزمین عراق نکنند.»

پس از این سخنان، « فاتح یلدیز» سفیر ترکیه در عراق در صفحه توئیتر خود نوشت: «به نظر من سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند به ترکیه درس احترام به مرزهای عراق را بدهد.»

در واکنش به این رخداد محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق نیز در صفحه توئیتر خود از دو سفیر خواست تا سرشان به کار خودشان باشد و نوشت: «وظیفه نمایندگان هیأت‌های دیپلماتیک در عراق این است که نماینده کشورشان باشند و همکاری میان دو کشور را تقویت کنند. برخی از این دیپلمات‌ها باید به خوبی به وظایفشان واقف باشند و در مسأله‌ای که ارتباطی به آن‌ها ندارد دخالت نکنند و به حاکمیت عراق احترام بگذارند.»

سفیر ایران در حالی خواستار خروج نیروهای ترکیه ازعراق شد که مردم عراق بارها ایران را به دخالت در امور داخلی کشور خود متهم و با شعارهایی از قبیل «بغداد حرة حرة، ایران برا برا» خواستار خروج نیروهای ایرانی از خاک کشور خود شده بودند.
+74
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  مغول زاده‌های عثمانی تو آذربایجان دخالت می‌کنه، شمال سوریه و عراق رو اشغال کرده، در لیبی داره دخالت می‌کنه، در ارمنستان داره دخالت می‌کنه، مرتیکه اردک خان عثمانی خیلی پورو هست.
  26
  84
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹
  ۵۱
  Q.mars - بلژیک، بلژیک
  ترکیه هم واسه ایران شاخ وشونه میکشه.خیلی جالبه که ترکهای ترکیه الان فقط میان به بلژیک. از پنج سال قبل تاحالا ده هزارتا ترک ترکیه وارد بلژیک شده. سیستم بلژیک فقط به ایرانی سخت میگیره وگرنه عراقی و سوری و مراکشی و ترکها گله یی میان جواب مثبت هم میگیرن.
  14
  31
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۷
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  ایران به هر شکلی در عراق هست، شکل قانونی دارد، با رضایت اکثریت جامعه و دولت عراق است، در حالیکه عثمانی ها بدون اجازه وارد عراق می شوند،
  48
  26
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۱
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Q.mars - بلژیک، بلژیک::]. بلژیک ارث ......ترانزیت شده؟ گله .....تو هستن که با این واژه انسانها رو توصیف میکنی. گرچه همون .....که گله شمرده میشن از امثال تو خیلی با ارزشتر هستن .....متوهم.
  15
  2
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. اره جون عمه ت عراقیها عاشق تروریستهای ایرانی هستن. واقعا متوهمید.
  16
  5
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۸
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  حکایت جمهوری اسلامی ایران و ترکیه عثمانی حکایت جالبیه!یکی میگه غلط کردی میای تو عراق اون یکی میگه خودت که بدتری!!یعنی هردو میدونن نفس کارشون پست و کثیفه اما نمی پذیرن .جمهوری اسلامی نماینده ما مردم ایران نیست.شک ندارم ایران ملی گرا که در آینده میاد باعث شب ادراری خیلیها تو اطراف میشه از جمله خردوغان عثمانی
  0
  6
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. جون خاله ت البته، اویغور های تروریست چطور؟
  3
  7
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۹
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. به جون .....خودت قسم بخور شاید بیشتر مثبت بگیری شهرستانی
  5
  1
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.