روزنامه کیهان از محمد خاتمی خواست علنا توبه و ابراز ندامت کند

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در میان محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی، در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری خاتمیدویچه وله :روزنامه کیهان در واکنش به انتشار خبر نامه خاتمی به خامنه‌ای، خواست که او "به خاطر خیانت‌هایش به نظام و مردم" رسما عذرخواهی کند. نامه محرمانه ۳۷ صفحه‌ای خاتمی به رهبر دو ماه پیش نوشته شده، اما دو روز قبل رسانه‌ای شده است.

روزنامه کیهان در یادداشتی کوتاه و ویژه تحت عنوان "خاتمی برای طلب عفو یک راه بیشتر ندارد"، به نامه محرمانه محمد خاتمی به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پرداخته و نوشته است: «یکی از سران ورشکسته فتنه مجدداً رفتار منافقانه با نظام و تظاهر به همراهی با نظام و انقلاب و رهبری را از سر گرفته است.»

کیهان در ادامه با استناد به "برخی محافل رسانه‌ای نزدیک به اصلاح‌طلبان" می‌گوید، خاتمی نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته و گفته است که "دغدغه انقلاب را دارد و هیچ‌گاه علیه انقلاب و رهبری و حاکمیت نبوده است."

کیهان ادامه می‌دهد: «به روایت این رسانه‌ها خاتمی از رهبری درخواست کرده که نقش پدری برای حضور و فعالیت همه نیروهای سیاسی را ایفا نمایند و به اصلاح‌طلبان رهنمود بدهند. طبق این روایت‌ها، او نوشته که اصلاح‌طلبان وفادار به نظام هستند.»

روزنامه کیهان در تحلیل این نامه نوشته است: «رفتارهای سالوسانه خاتمی در حالی است که وی یک عذرخواهی رسمی به خاطر خیانت‌هایش در فتنه سال ۸۸، به نظام و مردم بدهکار است.»

روزنامه کیهان که مدیرمسئول آن نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان است، در ادامه نوشت که «خاتمی چندین بار در پستوها اعتراف کرده، ادعای تقلب در انتخابات را "دروغ" بوده؛ اما شجاعت و شرافت آن را نداشته که همین اعتراف به دروغگویی و فریب مردم را علنی اظهار کند.»

کیهان با برشمردن همه این اتهامات نوشته است که "خاتمی اگر واقعا قصد ابراز ندامت و عذرخواهی دارد، باید این کار را علنی و با صراحت انجام دهد" و "از نظام و مردم طلب عفو نماید."
مضمون ناروشن نامه
نامه محرمانه رئیس جمهوری اسبق جمهوری اسلامی به رهبر دو ماه پیش توسط علی خاتمی، رئیس دفتر محمد خاتمی، به بیت رهبری تحویل داده شده، اما به تازگی خبر ارسال آن رسانه‌ای شده است.

موضوعات مطرح‌شده در نامه علنی نشده و علی خاتمی نیز ادعاهای بیان‌شده درباره محتوای آن را گمانه‌زنی دانسته و گفته است که محمد خاتمی می‌خواسته با نوشتن این نامه محرمانه دغدغه‌های خود را به دور از "تبلیغات" دنبال کند.

با گذشت دو ماه از ارسال این نامه، علی خامنه‌ای و بیت رهبری رسما واکنشی به آن نشان نداده‌اند. محرمانه بودن نامه نیز کنجکاوی‌هایی را در فضای مجازی و محافل رسانه‌ای و سیاسی برانگیخته است.
بی‌اعتنایی رهبر
این نخستین نامه خاتمی به رهبر نیست. شش سال پیش نیز نامه‌ای از طرف مجمع روحانیون مبارز با امضای محمد خاتمی به رهبر جمهوری اسلامی نوشته شده بود که در آن از "سلامتی وجود مبارک" رهبر بعد از عمل جراحی او ابراز خرسندی شده بود.
حسین شریعتمداری، نماینده ولی فقیه در مؤسسه کیهانروزنامه کیهان در آن زمان نیز در تحلیل نامه مزبور از "بی‌اعتنایی" خامنه‌ای به آن خبر داده بود. حسن شریعتمداری، مدیرمسئول کیهان و نماینده خامنه‌ای در موسسه کیهان، در آن زمان نوشته بود که "سران فتنه چگونه انتظار دارند بدون توبه، نامه کذایی خاتمی به رهبری مورد اعتنای مردم باشد."

اما این فقط کیهان نیست که از خاتمی درخواست توبه و ابراز ندامت کرده است. برخی چهره‌های اصول‌گرا هم گفته‌اند که نباید در مقابل این گونه نامه‌نگاری‌ها "خام" شد و از نویسنده نامه باید مطالبه کرد که به وضوح به اشتباهاتش "اعتراف" کند.

علیرضا مرندی از چهره‌های جریان موسوم به اصولگرا که خود در دولت اول خاتمی وزیر بهداشت بوده، در واکنش به این نامه آن را "عجیب" دانست و گفت: «اگر در هر جای دنیا این اتفاق‌ها را رقم می‌زدند و اگر کسی غیر از مقام معظم رهبری بود، این افراد قطعاً اعدام می‌شدند؛ آنها بعد از این زمان هم نه تنها عذرخواهی نکردند، بلکه به تکرار حرف‌های بی‌مبنای قبلی پرداختند و حالا این ساده‌انگاری است که کسی دلسوزی از آنها ببیند.»

برخی از رسانه‌های ایران نامه خاتمی را "بمب خبری" توصیف کردند و نوشتند که انتشار این خبر در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری نمی‌تواند تصادفی بوده باشد. با توجه به مشارکت اندک مردم در انتخابات مجلس یازدهم و به‌خصوص در پی اعتراضات وسیع مردمی دی ماه ۹۸، این نگرانی در نیروهای وابسته به حاکمیت وجود دارد که مشارکت رای‌دهندگان این بار نیز بسیار اندک باشد.
+7
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  این مردیکه احمق فکر میکنه ملت کیهانو میخرن به خاطره اخبارش . دیگه نمیدونن فقط کیهان کاغذش جون میده واسه شیشه پاک کردن . الانم دمه عیده . ملت میخوان خونه تکونی کنن و تمیزکاری . توهم ورش داشته که ببین ملت چقدر این روزنامه رو دوست دارن . قیافشم که عینهو سموره خیسه
  3
  32
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
  ۳۰
  TZERO - آمستردام، هلند

  امیدوار هستم که خاتمی را مجبور به عذر خواهی کنند. این آخوند دورو سالها حرکت مردم در جهت دموکراسی را رو به عقب برد و مسول اینهمه جنایت و غارت کشور هست اما حتا بهش اجازه نمیدان که دسمال بکشه براشون. امیدوارم که همه مردم هم این آخوند و همه اصلاح طلبان رو کامل کنار بزارن و گول نمایش‌های انتخاباتی رژیم رو نخورن.
  3
  25
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۱
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  برای داغ کردن تنور انتخابات ۱۴۰۰ بوجود خاتمی نیاز دارند،این نمایش ها برای جهت دادن بحضور خاتمی در انتخابات است
  4
  21
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۳
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران
  از یک ....پرسیدن چه روزنامه ائی میخونی گفت کیهان, گفتند چرا کیهان گفت چون کاغذش نرم تره
  0
  0
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.