روزنامه اطلاعات درباره حضور کارگران چینی در ایران: ممکن است مامور باشند

روزنامه اطلاعات در مقاله ای که به سخت گیری دولت چین نسبت به مسلمانهای این کشور (ایغور ها) اشاره دارد نوشت: اکثر مطالب مربوط به بدرفتاری با ایغورها در چین، از سوی منابع غربی منتشر می‌شوند؛ اما حجم این مطالب و مستندات منتشر شده، حتی اگر اغراض ضدچینی هم داشته باشند و نیز شواهد تاریخی، حاکی از آن است که مسلمانان در ایالت سین کیانگ چین با مشکلات عدیده‌ای مواجهند. ضمن این که علاوه بر نقل قول‌های فوق، به فراوانی گفته شده که چینی‌ها شماری از مسلمانان ایغور را با بهره‌گیری از وسایل الکترونیک همواره زیر نظر قرار داده‌اند.
 
متأسفانه دولت چین برای رد این اتهامات، بیشتر لابی‌گری سیاسی می‌کند تا اینکه لااقل به یک هیأت از کشورهای دوست مسلمان اجازه بازدید و تحقیق از وضع ایغورها را بدهد.
 
با تمامی احترامی که برای دولت چین قائل هستیم و با تأکید بر توسعه روابط تهران پکن، باید به دست‌اندرکاران سیاست خارجی و اطلاعاتی کشور هشدار دهیم که مواظب حضور چینی‌ها در ایران باشند؛ زیرا دولت چین تلاش می‌کند تا مأموران خود را زیر لوای کارگر یا کارشناس و بازرگان راهی مناطق مختلف دنیا کند و احتمال دارد حضور بیش از حد آنها در ایران، در مواردی به نفع منافع ملی ما نباشد. علاوه بر این، در افواه عمومی شایعات زیادی دال بر واگذاری بنادر و جزیره کیش یا قشم به چینی‌ها شکل گرفته که موجب سست شدن باور مردم نسبت به حاکمیت می‌شوند. ذکر این نکته لازم است که در پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ابتدا قرار بود چینی‌ها سرمایه‌گذاری کنند اما از آنجا که می‌خواستند سه هزار کارگر چینی را به بندر عباس گسیل کنند، با تقاضای آنها مخالفت و برایشان استدلال شد که هزاران مهندس و کارگر ایرانی به‌خوبی از عهده این کار بر می‌آیند؛ لیکن آنها پروژه و سرمایه‌گذاری را رها کردند.
+96
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  کارگر نه. اینکه میگن چین کارگر میفرسته یه حقه رسانه اییه. اکثر قشر بیکار تو ایران کارگر نیستن. اکثر قشر بیکار تو ایران تکنسین و متخصص های کاردانی هستن. چین دقیقا همین افراد رو میخواست گسیل کنه. یعنی چین تکنسین نقشه کش متخصص بتن و این چیزا رو میفرسته.
  2
  21
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
  ۵۶
  chupan - یونشاپینگ، سوئد

  نظام کمونیستی نظام حرامزادگیست .
  1
  40
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
  ۴۱
  پرمیرا - هامبورگ، آلمان
  یه زمان میگفتن نه شرقی،نه غربی الآن معلومه که برای حفظ لاشه گند گرفته‌ آخوندکها، حاضرند همه جوره امتیازی بدن،واقعا چه بر سر ما آمده‌، چرا فقط نظار گر از بین رفتن کشورمان، منابع ومنافع ملی وطنمان هستیم، نوبت کاپیتولاسیون چینی هستیم، شمال رو دودستی دادیم روسیه عین خیالمان نیامد جنوب‌ هم میدیم.سالها بعد تو کتابهای درسی از دو عهدنامه ازدست رفتن وطنمان ناله می‌کنیم. و میگیم چه بی عرضه بودن مردمان آن‌زمان.
  2
  15
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۱
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اونهایی که ...... میزدن که زمان شاه کاپیتالاسون بود ولی الان نیست بیان تحویل بگیرن. با اینهمه بیکاری از چین کارگر میارن اونوقت به کارگر ....چینی هم نمیتونن بگن بالای چشم تنگت اون ابروی کم پشتته.
  2
  16
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  روابط ج.ا فقط با کشور هایی استکه با الله رابطه ای ندارند مثل روسیه ،چین،ونزوئلا میباشد.با توجه بر اینکه ،دریای شمال را بروسها،دریای خلیج فارس را بچینی ها داده است ،بازهم برای ج.ا تره هم خرد نمیکنند.چین و روسیه برای حفظ منافع ملتشان تئوری حکومتی را ندیده میگیرند،ولی ج.ا برای حفظ بیضه اسلام ،منافع ملتشان را ندیده میگیرند
  1
  0
  دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.