هاشمی رفسنجانی هم در صدا زدن همسرش، تحت تاثیر فرهنگ غرب بوده است؟

به بهانه خطبه آیت‌الله علم‌الهدی
عصرایران؛ مصطفی داننده: امام جمعه مشهد در خطبه‌های نماز جمعه این شهر گفته‌اند: «متأسفانه با تأثیر فرهنگ غرب زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند.»
 
واقعا صدازدن نام همسر در خانه، تاثیر فرهنگ غرب است؟ تاجایی که به یاد دارم، پدربزرگ‌هایم اسم کوچک مادربزرگ‌هایم را صدا می‌کردند. تحت تاثیر هیچ فرهنگی هم نبودند جزء فرهنگ ایرانی.
 
خیلی از آدم‌های مذهبی که می‌شناسم هم نام همسران‌شان را صدا می‌کنند و از هیچ صفتی مانند مادر بچه‌ها، منزل یا عیال استفاده نمی‌کنند.
 
 امام خمینی به عنوان رهبر انقلاب اسلامی در برخی از اشعار خود - که اگر از انتشار عمومی منع کرده بودند فرزندشان منتشر نمی کرد-  عروس‌شان ( خانم دکتر فاطمه طباطبایی) را با اسم کوچک خطاب قرار داده اند. تازه نام را شکسته‌اند: 
 
 فاطی که کنون فلسفه را می‏ خواند
از فلسفه فاء و لام و سین می‏داند
امید من آن است که با نور خدا
خود را زحجاب فلسفه برهاند
 
در خاطرات هاشمی رفسنجانی که از معماران اصلی انقلاب اسلامی است هم بارها نام «عفت مرعشی» را مشاهده می‌کنیم. به طور مثال او در خاطرات سال 60 نوشته است:« ساعت‌ دوازده‌ شب‌ به‌ مجلس‌ آمدم‌، اخبار را گرفتم‌ و خوابیدم‌. گفتند عفت‌ منتظر تلفن‌ من‌ است‌. بعدا معلوم‌ شد، از سرنوشت‌ محمود محی‌الدینی‌ که‌ عصر امروز با دیدن‌ منظره‌ ترور و شهادت‌ یک‌ کاسب‌ حزب‌اللهی‌ با افسر شهربانی‌ مشاجره‌ کرده‌ و پیدا نبوده‌، نگران‌ شده‌اند. به‌قم‌ رفته‌ بوده‌.»
 
سال 60 هم که هاشمی رفسنجانی یک سوپرانقلابی بوده است و تحت تاثیر هیچ فرهنگی قرار نداشته است! اما در خاطراتش که هدفی جز انتشار آن نداشته است، از همسران و دخترانش نام می‌آورد.
 
این مثال‌ها نشان می‌دهد که استفاده از نام کوچک همسر، تحت تاثیر فرهنگ غرب نیست و ریشه در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما دارد.
 
حرف‌های آیت‌الله، تنها و تنها باعث فاصله گرفتن بخشی از جامعه از آموزه‌های دینی می‌شود. مقام معظم رهبری بارها از جذب حداکثری، سخن گفته‌اند اما قطعا خطبه‌هایی مانند سخنان آیت‌الله علم‌الهدی کمکی به این جذب حداکثری نمی‌کند.
 
اینکه هر اتفاقی در کشور را تحت تاثیر فرهنگ غرب نشان بدهیم، بیان قدرت ما نیست بلکه حکایت از ضعف ما دارد. اینکه غربی‌ها توانسته‌اند تاثیر فراوانی بر روی ساحت زندگی ما بگذارند.
 
 واقعا مشکل کشور امروز ما این است که چرا زنان و مردان در خانه همدیگر را با نام کوچک صدا می‌کنند؟ قطعا مشکل کشور نیست اما خطبه‌های این چنین می‌تواند تبدیل به مشکل شود و حاشیه‌هایی اساسی را برای مردم ایجاد کند.
 
مشکل اصلی و جدی امروز ایران، تورم و گرانی است. بحرانی که هم بر زندگی مردم تاثیر می‌گذارد و هم جای هنجارها و ناهنجاری‌ها را عوض می‌کند.
+9
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  فاطی، تو عروس اون ملعونی؟!
  1
  27
  شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  امام در جایی دیگر گفته بود: ( فاطی، تو که آفتابه ام پر کردی - از لای در مبال دستم دادی - ای کاش که بعد از عمل تخلیه ام - پشتم رو کمی ماساژ هم میدادی!)
  2
  28
  شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  علم الهدی یعنی چه؟ کسی هست معنی آنرا لطف کند، چون من واقعا نمی دانم این نام عجیب و غریب از کجا سرچشمه گرفته، و چه جوری خوانده می شود،
  0
  23
  شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۲
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  نمیدونم کدوم عقل ناقصی ممکنه قبول کنه که حضرت امام خمینی اشعار می سرودن ! کسی که توانایی شعر گفتن داشته باشه , اقلا در حرف زدن عادی توانایی جمله بندی درست رو داره , هنگام صحبت کردن از دایره لغاتی بزرگتر از آدم های عادی استفاده میکنه , حرف زدن ایشون رو که به خاطر بیارید , تنها جملات به سر و ته و نادرستی پیدا میکنید که تنوع لغات اون در حد یک فرد بیسواده , ایشون یا این اشعار رو خودشون سفارش دادن , یا بعد از رحلت جانگداز اطرافیان به اسم ایشون خریداری فرمودن
  2
  32
  شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۸
  ۶۰
  mina minavand - هانور، آلمان

  شوهر غرب زده من منو عزیزم صدا میکنه:)
  0
  22
  شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴
  ۶۴
  باور کردم - تهران، ایران
  اکر امثال هاشمی نبودند . الدنک تو هنوز روضه پنچ تومانی میخواندی و حضرت امامتان درعراق مشغول مداوای مثانه مریض خود بود . اما لعنت واقعی را در واقع باید به هاشمی داد . چندی مثل هاشمی پول را به عراق میفرستادند تا توالت خمینی انکلیسی در جریان باشد . و در اصل میدانسته اند که او کینه ای عظیم از ایران و ایرانی دارد .بخاطر کشته شدن پدرش در دهی حوالی الیگودرز .
  1
  12
  شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ببینم اونوقت مولای متقیان من اینها اینهمه ازش میخورن، زنش رو تو خونه چی صدا میزده!؟ اصلا فامیلی اش چی بوده؟ 😀😀 خود محمد خدیجه رو چی صدا میزده!؟ خجه خانم!؟ اخه احمق! پس اون اسم کوچک به چه درد شماها میخوره!؟ نه صداش میزنین نه رو سنگ قبر مینویسین. میخواین روش نشادر بمالین اماله کنین!؟
  1
  6
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۹
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. این اصلش الم تو فلان بوده، از بس بهش الم فرو رفته به این اسم معروف شده. منتها بعد از عنقلاب گفتن ضایع است اسمش رو گذاشتن همین مسخره ای که میبینی
  1
  6
  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.