هزینه نظامی آمریکا با ۷۳۸ میلیارد دلار به رکورد تازه‌ای رسید

ناو هواپیمابر یواس‌اس کارل وینسون
دویچه وله :آمریکا در سال ۲۰۲۰ سه برابر بیشتر از مجموع دو رقیب خود، چین و روسیه برای نیروی دفاعی هزینه کرده است. بر اساس یک پژوهش، به‌رغم پاندمی کرونا بودجه‌های نظامی به رکورد جدیدی رسیده است. آلمان در سطح اروپا جایگاه سوم را دارد.

آمریکا به عنوان عضوی از پیمان ناتو که بزرگترین بودجه نظامی را دارد، با ۷۳۸ میلیارد دلار (برابر با حدود ۶۰۳ میلیارد یورو) چهار برابر چین (با ۱۹۳،۳ میلیارد دلار) و بیش از ۱۲ برابر روسیه (با ۶۰،۶ میلیارد دلار) در صدر بودجه نظامی قرار گرفته است. این میزان هزینه نظامی ایالات متحده آمریکا برابر است با ۴۰ درصد کل هزینه‌های نظامی در سطح جهان.

این ارقام بر اساس پژوهشی در باره رتبه‌بندی هزینه‌های نظامی سال ۲۰۲۰ از سوی "انستیتوی بین‌المللی پژوهش‌های استراتژیک" (IISS) ارائه شده است.
آلمان در جایگاه سوم در سطح اروپا
بر پایه این پژوهش، در میان کشورهای اروپایی عضو ناتو، بریتانیا با ۶۱،۵ میلیارد دلار هزینه نظامی سال ۲۰۲۰ در جایگاه نخست قرار دارد. پس از آن فرانسه با ۵۵ میلیارد دلار و آلمان با ۵۱،۳ میلیارد دلار جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

این سه کشور در مجموع سه برابر روسیه در امور دفاعی هزینه کرده‌اند.
کارشناسان "انستیتوی بین‌المللی پژوهش‌های استراتژیک" (IISS) اما هشدار می‌دهند که این ارقام نباید دال بر این باشد که هزینه‌های دفاعی در سطح اروپا را باید کاهش داد. بر اساس ارزیابی این کارشناسان، روسیه با اتکا به نوعی دیگر از ساختارهای هزینه، در مقایسه، از پول سرمایه‌گذاری شده در امور دفاعی، قدرت ضربتی بیشتری حاصل کرده است.
رکورد جدید بودجه‌های نظامی
بنا به ارزیابی "انستیتوی بین‌المللی پژوهش‌های استراتژیک" (IISS)، پاندمی کرونا تأثیر اندکی بر میزان سرمایه‌گذاری در حوزه تسلیحات و ارتش گذارده است. هزینه‌های دفاعی در سطح جهان در سال گذشته ۲۰۲۰ با یک بیلیون و ۸۳۰ هزار میلیارد دلار رکوردی جدید از خود برجای گذاشته است.

تنها جمهوری خلق چین در سال گذشته میلادی ۵،۲ درصد بر بودجه دفاعی خود افزود. این در حالی است که کل کشورهای اروپایی عضو ناتو در همین سال، رشد حدود دو درصدی در هزینه‌های دفاعی داشته‌اند.
+4
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا
  چین در جایگاه دوم نیست بلکه در جایگاه اول هست چرا که 193 میلارد دلار در چین ارزشش خیلی بیشتر از 738 میلیارد در آمریکاست. همانطور که یک کفش در چین دو دلار و در آمریکا بیست دلار هست یک موشک تنفگ گلوله و همه چیز به همین نسبت ارزان تر هست پس در واقع چین با همین مقدار پول میتواند خدمات و تجهیزات بیشتری از آمریکا بخرد اگر چه آمریکا 4 برابر عدد بزرگتری دارد.
  6
  4
  شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.