آیا صدور گذرنامه واکسن کرونا خوب است یا بد؟

یورونیوز :اتحادیه اروپا قصد دارد برای کنترل شیوع ویروس کرونا و انهدام کامل آن، به شهروندانی که تحت واکسیناسیون قرارگرفته اند، «گذرنامه واکسن کووید-۱۹» صادر کند.

گذرنامه واکسیناسیون اما مخالفان فراوانی در اروپا دارد. انتشار خبری مبنی بر اعطای گذرنامه واکسن کووید به شهروندان اروپایی، باعث شد تا مخالفان واکسیناسیون در دانمارک به خیابان ها بیایند.

یکی دیگر از مخالفان اصلی پاسپورت واکسن کووید-۱۹، «سازمان بهداشت جهانی» است. این سازمان می گوید هنوز «اطمینانی نیست که واکسن کووید بطور کامل با انتقال ویروس مقابله کند.»‌

گذرنامه های واکسن که برخلاف نامشان بیشتر شبیه یک گواهی نامه رانندگی خواهند بود تا پاسپورت، قرار است در بدو ورود شهروندان به رستورانها، بارها، جشنواره ها و هواپیماها کنترل شوند. این خواست کنونی اتحادیه اروپاست.
مخالفان «گذرنامه واکسن کووید» چه می گویند
مخالفان اما این روش کنترل را کاملا تبعیض آمیز می خوانند. آنها می گویند چنین روندی مغایر با حقوق بشر است. چرا که بین شهروندانی که واکسن زده و بقیه شهروندان تبعیض قائل می شود و نهایتا بنوعی به اختلاف طبقاتی و اجتماعی گسترده دامن می زند. خصوصا اینکه با توجه به پیش بینی سازمان بهداشت جهانی بسیاری از شهروندان کشورهای فقیر و در حال توسعه امکان دریافت واکسن کرونا تا پیش از سال ۲۰۲۴ را نخواهند داشت.
استدلال حامیان اعطای گذرنامه واکسن کووید چیست؟
همزمان حامیان اعطای گذرنامه واکسن کووید معتقدند که نهایتا برای کنترل و شکست کامل ویروس کرونا نیاز به آمارهای دقیق دارند و تبعا فهرست شهروندانی که واکسن دریافت کرده اند می تواند کمک فراوانی در این زمینه بکند. همچنین این گذرنامه ها شاید آن دسته از «مخالفان واکسیناسیون» را نیز قانع کند تا خود را واکسینه کنند. از سوی دیگر تعطیلی رستوران و بارها و کاهش آمار سفرهای هوایی و زمینی اقتصاد جهان را با بحرانی بی سابقه روبرو کرده است. گذرنامه واکسن کووید می تواند کمک کند تا دست کم میلیون ها نفری که واکسن دریافت کرده اند به صنایع مختلف از جمله توریسم رونقی دوباره بدهند.
+7
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  سیامک ش. - دوسلدورف، آلمان
  موافق گذرنامه واکسینه کرونا! بخاطر اینکه چرخ اقتصاد دوباره راه بیافتد و کاملا از کار نیافتد حداقل رفته رفته آن کسانیکه واکسن زدند و دیگر ویروس را هم نه میگرند و نه انتقال میدهند میتوانند وارد چرخه اقتصادی بشوند تا از رونق نیافتد! توجه مهم روی نسل جوان چند میلیونی که اکثراً تحرک زیاد دارند و در تابستان میخواهند سفر کنند ولی در لیست الویت واکسینه آخرند! اگر گذرنامه واکسینه کرونا نداشته باشند جلوی سفرشان گرفته میشود و پخش کرونا هم کمتر میشود! از طرف دیگر غیر مستقیم واکسن زدن هم اجباری میشود که کار درستی است چون جان همه ما به خطر میافتد اگر گروهی مخالف واکسن زدن باشند! ولی وقتیکه مردم امتیازات واکسن زدن و گذرنامه داشتن را ببینند مجبور میشوند همراهی کنند تا سریع به مصونیت عمومی برسیم که حداقل بایستی 60 درصد مردم واکسینه باشند! الان دیگر وقت حق انتخاب نیست واکسن بزنم یا نزنم؟ چون همه درگیر آنند پس همه هم باید واکسن بزنند! مثلا قوانین رانندگی توی خیابان را وضع کردند که تصادفات نشود یا کم شود. حالا اگر آدم خُلی پیدا شود بگوید به فلان چیزم و قوانین رانندگی را رعایت نکند چه فاجعه ای درست میکند؟
  0
  5
  جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.