مقام‌های عراق و آمریکا: پهپاد‌ها از خاک عراق به کاخ پادشاهی عربستان سعودی در ریاض حمله کردند

ایران اینترنشنال :دو مقام دولتی آمریکا و شبه‌نظامی عراق گفته‌اند حمله اخیر پهپادی به کاخ پادشاهی عربستان سعودی در ریاض از داخل عراق، از سوی یک گروه‌ مورد حمایت ایران و با پهپادهای ارسال شده از این کشور صورت گرفته است.

یک مقام ارشد یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق در این زمینه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت سه پهپاد که مجموعه کاخ سلطنتی ریاض را در بهمن‌ماه هدف قرار داد از مناطق مرزی عراق و عربستان سعودی از سوی یک گروه «نسبتا ناشناس» مورد حمایت ایران پرتاب شده بود.

بر اساس این گزارش، این نخستین‌بار است که یک مقام ارشد شبه‌نظامی عراق اعتراف می‌کند این کشور منشاء حمله بوده است.

او که خواست نامش فاش شود، گفت هواپیماهای بدون سرنشین از ایران آمده، در عراق مونتاژ شده و از این کشور پرتاب شده‌اند.

این مقام شبه‌نظامی اشاره نکرد که پرواز از کدام قسمت مرز صورت گرفته و جزئیات بیشتری در مورد گروه مدعی حمله ارائه نکرد.

گروهی کمتر شناخته شده به نام «الویه وعد الحق» در رسانه‌های اجتماعی مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند و آن را تلافی بمب‌گذاری انتحاری ادعا شده از سوی داعش در بغداد عنوان کردند.

آسوشیتدپرس نوشت یک مقام آمریکا هم می‌گوید واشینگتن معتقد است حمله بهمن‌ماه به مرکز ریاض از داخل عراق انجام شده باشد. او اشاره نکرد چه‌طور ایالات متحده به این جمع‌بندی رسیده است.

بر اساس این گزارش،‌ یک مقام رسمی عراقی هم با شرط حفظ نامش، تایید کرده آمریکا اطلاعاتش در این زمینه را با دولت عراق در میان گذاشته است.

حملات به پایتخت عربستان سعودی در میانه جنگ چندین‌ساله این کشور علیه شورشیان حوثی یمن صورت گرفت.

اخیرا نیز شورشیان حوثی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین مملو از بمب، فرودگاهی را در جنوب غربی عربستان سعودی هدف قرار داده و موجب آتش‌سوزی یک هواپیمای غیرنظامی شدند.  با این حال حوثی‌ها انجام حمله بهمن‌ به کاخ پادشاهی را رد کردند.

انجام حمله از عراق، پدافند هوایی عربستان سعودی را که اکنون بر تهدیدات ایران از شمال شرقی و یمن از جنوب متمرکز است، با چالش روبرو می‌کند. پهپادهایی که چنین حملاتی انجام می‌دهند نیز به اندازه کافی کوچک هستند و آن‌قدر نزدیک به زمین پرواز می‌کنند که در رادار قابل مشاهده نباشند.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که عراق به دنبال تعمیق روابط اقتصادی با عربستان سعودی و متحدانش در خلیج فارس بر سر انواع پروژه‌های سرمایه‌گذاری است.
+20
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.