سرمایه گذاری بلندمدت در فیلم‌های ارزشی/ پای سردار دهقان به ماجرای املاک شهرداری باز ش

سایت رویداد 24 :رویداد۲۴ به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد سردار حسین دهقان که این روز‌ها سودای ریاست جمهوری دارد، در واگذاری یک ملک به یک موسسه خیریه توصیه‌هایی داشته است.

 سال ۱۳۸۵ فیلم روز سوم در آخرین لحظات به جشنواره فیلم فجر رسید و بیشترین جوایز آن سال دوره را درو کرد. در آن زمان بعضی منتقدان سینما گفتند که این فیلم سفارشی بوده و با وجود اشکالات زیادی که دارد، به خاطر فضای فرهنگی وزارت ارشاد صفار هرندی، با نگاه ویژه داوران مواجه شده است.

در زمان ساخت این فیلم، حسین دهقان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور در پشت صحنه فیلم سینمایی روز سوم در خرمشهر با کارگردان، تهیه کننده، بازیگران و عوامل این فیلم گفتگو کرد. آن زمان علیرضا جلالی تهیه کننده فیلم از مسئولان بنیاد شهید و شهرستان خرمشهر و آبادان به خاطر همکاری‌های فراوان تشکر کرد. اما سازندگان روز سوم در کنار این کار فرهنگی، یک برنامه بلندمدت هم داشتند.

تهیه کننده دیگر این فیلم حمید آخوندی بود. حمید آخوندی تهیه‌کننده سینما و تلویزیون متولد ۱۳۴۰ در تهران از جمله کار‌های تلویزیونی او می‌توان به کارگردانی برنامه تلویزیونی صندلی داغ اشاره کرد. او همچنین تهیه‌کننده فیلم‌های چاقی، ماهورا و … است. وی ۳ خرداد ۹۶ بر اثر سکته قلبی فوت شد. مشهورترین برنامه صندلی داغ در آن دوره برنامه‌ای بود که سردار قالیباف در آن شرکت کرد و بعد از آن تصاویر آن برنامه، به عنوان یکی از کلیپ‌های تبلیغاتی او، در ستاد‌های انتخاباتی شهردار تهران در سال ۸۴ به نمایش در آمد.

اسفند سال ۸۸، این تهیه کننده سینما، موسسه خیریه روز سوم را تاسیس کرد. در صفحه اول سایت این خیریه آمده است «بعد از تولید فیلم سینمایی روز سوم، تهیه کنندگان این فیلم یعنی علیرضا جلالی و حمید آخوندی به همراه کارگردان آن، محمدحسین لطیفی تصمیم گرفتند بخشی از عواید فیلم را به راه‌اندازی یک موسسه خیریه اختصاص دهند»

فیلم روز سوم در سال ۸۶، فروش فوق‌العاده‌ای نداشت و با توجه به هزینه بالای تولید فیلم، بعید است چیزی به نام عایدی نصیب سازندگان فیلم شده باشد. اخراجی‌ها، توفیق اجباری، پارک وی، کلاغ پر، کلاهی برای باران و... فیلم‌هایی بودند که همان سال بیشتر از فیلم روز سوم فروش داشتند، اما هیچکدام خیریه‌ای تاسیس نکردند! روز سوم در تهران حدود سیصد میلیون تومان فروش داشت.

اعضای اولیه هیات مدیره این خیریه، مرحوم حمید آخوندی، کیاندخت صراف‌ها، نسرین نعمتی، فرشته طالب‌زاده (روابط عمومی سریال دولت مخفی و فیلم روز سوم) زینب خیرخواه به سمت عضو هیات‌مدیره (به عنوان عضو علی‌البدل) زهره دیناروند و علیرضا جلالی دیگر تهیه کننده روز سوم بودند.

با این حال وقتی دفتر این خیریه در کرج افتتاح می‌شد، خبرگزاری شبستان نوشته بود حسین دهقان به عنوان رییس هیات امنای این موسسه است و چهره‌های نام آشنایی مانند حسین قریب (مدیرعامل سابق باشگاه استقلال)، پرویز کاظمی (وزیر دولت هشتم)، حبیب احمدزاده (نویسنده) و مهسا کرامتی (بازیگر) اعضای هیات امنای این موسسه هستند.

در حال حاضر عارفه دولتشا مدیرعامل این شرکت است و محمد حسین لطیفی، کارگردان روز سوم هم به جمع اعضای هیئت مدیره این خیریه اضافه شده است. محمدحسین لطیفی کارگردان، در هیات مدیره خیریه کودکان نیکوکار موعود ایرانیان و خیریه هنرمندان مهر آفرین هم عضویت دارد. در خیریه نیکوکار موعود ایرانیان، چهره‌های مشترک دیگری هم حضور دارند. در سایت این مجموعه همچنین از اعضای خیریه دعوت شده تا کودکان برای تهیه کننده مغفور مجموعه، نامه بنویسند!

آنچه فعالیت‌های این خیریه دوباره خبرساز کرده، نه فعالیت‌های سینمایی بلکه ساختمان اصلی این خیریه است. در توضیحات تاسیس این موسسه آمده است «مساعدت و همکاری شهردار محترم تهران دکتر قالیباف با موسسه که منجر به در اختیار گذاشتن ساختمانی دو نیم طبقه به شکل اجاره شد، بازسازی آن در دستور کار قرار گرفت و شش ماه به طول انجامید با صرف هفتاد میلیون تومان کاملاً نوسازی گردید. به موازات نوسازی ساختمان جلسات هیئت مدیره تشکیل و مقرر شد در ارتباط با موضوع «حمایت از دانش آموزان و دانشجویان بی سرپرست و بد سرپرست برای ادامه تحصیل» خیریه فعالیت نماید.»

این خیریه در یکی از خیابان‌های تهران واقع در گیشا، خیابان بلوچستان قرار دارد. یکی از همسایگان این ملک به رویداد۲۴ می‌گوید این ساختمان دفتر تهیه‌کننده فیلم برای برنامه‌های فیلمسازی خود است و طبقه دوم موسسه، کاملا در اختیار گروهی از فیلمسازان است که ارتباطی با موسسه خیریه ندارند. او می‌گوید در حال حاضر عوامل یک سریال دیگر، ظاهرا به نام سنجر خان، به این ساختمان رفت و آمد دارند.

نکته مهم درباره ملک گیشا که در اختیار این خیریه سینمایی قرار گرفته، این است که صاحب اصلی این ملک شهرداری تهران است. رویداد۲۴ به مدارکی دست یافته است که نشان می‌دهد سردار حسین دهقان که این روز‌ها سودای ریاست جمهوری دارد، توصیه‌هایی برای واگذاری این ملک داشته است.

سردار حسین دهقان در نامه به سردار عیسی شریفی که آن زمان قائم مقام قالیباف در شهرداری تهران بود، از او خواسته این ملک در اختیار عوامل این فیلم گذاشته شود.

یکی از مدیران شهرداری منطقه ۲ به رویداد۲۴ می‌گوید تا امروز بار‌ها برای تخلیه این دفتر فیلمسازی نامه نگاری شده است، اما مقاومت‌هایی وجود دارد و اصرار دارند که موسسه در همین مکان به کار خود ادامه دهد.
+22
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.