ارسال اولین صدای ضبط‌شده در مریخ توسط مریخ‌نورد «استقامت»

رادیو فردا :مریخ‌نورد پرسِوِرنس (استقامت) که روز ۱۸ فوریه (یکم اسفند) موفق شد بر سطح کره مریخ فرود بیاید، اکنون اولین صداهایی را که تاکنون بر سطح این سیاره ضبط شده به زمین ارسال کرده است.

به هنگام فرود، یکی از دوربین‌های راکت حامل این سطح‌نورد، و پس از فرود یکی از میکروفون‌ها نیز از کار افتادند اما دوربین‌ها و میکروفون‌های اضافی دیگر کار خود را به خوبی انجام داده‌اند.

در فایل ارسالی به زمین، صدای خود مریخ‌نورد و کمی نیز از صدای محیط شنیده می‌شود. ناسا روز دوشنبه برای اولین بار از ویدیو دریافت شده از مریخ‌نورد «استقامت» به همراه تصاویر رنگی و فایل صوتی یادشده رونمایی کرد.

در نیمه اول ویدئوی زیر صدای ضبط‌شده محیط به اضافه صدای خود مریخ‌نورد شنیده می‌شود و در نیمه دوم، تنها صدای محیط: در این ویدیو لحظه فرود «استقامت» بر سطح سیاره بهرام دیده می‌شود که طی آن به خاطر نزدیک شدن موتور راکت فرود به خاک مریخ، گرد و خاک زیادی به کنار رانده می‌شود.

«ال چن» که رهبری تیم فرود را برعهده داشته است می‌گوید تصاویر دریافت شده از این سطح‌نورد کیفیتی بسیار عالی دارد و برای افراد این تیم «مثل خواب و خیال است.»

«استقامت» در نزدیکی دلتای یک رودخانه بسیار قدیمی در دهانه برخوردی «جِزِرو» فرود آمده و وظیفه آن جستجوی نشانه‌های زیست میکروسکوپی باستانی بر روی سیاره بهرام است.

این مریخ‌نورد قرار است دو سال آینده را در این دلتای خشک گذرانده و نتایج حفاری خود را در گوشه و کنار انبار کند تا بتوان آنها را با مأموریت‌های فضایی آینده به زمین آورد.
+41
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  «استقامت» واژه ی است که عرب ها در روزنامه ها شون برای پرسورانس استفاده کردند، باز هم بی بی سی برایمان نام عربی برگزید! واژه ی «استقامت» را به »پایداری« برگردان کردیم!
  4
  33
  ‌پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  مهم سرنشین داره، بعد از دهه ۶۰ که آدم رو به ماه با اپلو فرستادن دیگه نشد ،برای رسیدن انسان( نه مریخ نورد) به مریخ ، اول باید ماه پایگاه بسازنن و بعد از ماه سرنشین بفرستن به سیاره سرخ یعنی مریخ. حداقل تا ۲۰۳۰ طول میکشه ،انقدر بشر رو با فلیم سازی امثال جنگ ستارگان درگیر خرافه علمی کردن که بدتر شده از خرافات قبلی
  7
  2
  ‌پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۹
  ۱۰۴
  Aryanboy - آرنیس، آلمان
  کشورهای دنیا دست به دست هم میدن و تلاش میکنند صدا و تصویر کهکشانات را برای ما بیاورند، اونوقت در ایران همه دست به دست هم میدند که جنتی دو سال دیگه رئیس بمونه. به نظر اون کشورها از ما ایرانیان و اعراب به خدا نزدیکترند.
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۲
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  مریخ بخور تو سرتون بیایید اوضاع تگزاس رو درست کنید ۱ هفته هست نه برق هست نه آب همچی یخ زده.
  9
  3
  ‌پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۶
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  عملیاتی که برای بشر فعلی کوچکترین سودی ندارد اما من تصور میکنم که در دنیای سراسر جبر، ما ربات های یک نیروی برتر هستیم و داریم مطامع او را اجرا می کنیم چون بشر از رسیدن به مریخ هیچگونه سودی نمی برد
  6
  8
  ‌پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.