فیگارو : جمهوری اسلامی احساس می‌کند که از داخل و خارج در محاصره اسرائیل افتاده است

 تظاهرات ضداسرائیلی در تهرانرادیو فرانسه :ژورژ مالبرونو، فرستاده ویژه فیگارو به تهران، در مطلبی در این نشریه نوشته است که در پی عادی شدن مناسبات اسرائیل با امارات و بحرین، حکومت ایران به ویژه سپاه پاسداران بیش از گذشته خود را در محاصره اسرائیل می‌بینند و آن دسته از ایرانیان مرفه نیز که تا همین اواخر برای تفریح به دبی سفر می‌کردند حال احساس می‌کنند که از این پس امارات اسرائیلی‌ها را به ایرانیان ترجیح می‌دهد.

مالبرونو یادآوری می‌کند که طی ماه های گذشته - از زمان عادی شدن مناسبات اسرائیل و امارات-، دست کم صد هزار اسرائیلی به دبی سفر کرده‌اند. یک دیپلمات اروپایی در تهران به خبرنگار فیگارو گفته است که توافقات صلح میان اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس داده‌های منطقه را تغییر داده و از این تغییر رهبران ایران خوب آگاه هستند.

حسین کنعانی مقدم از کادرهای قدیمی سپاه پاسداران که اکنون به کار تجارت مشغول است به فیگارو گفته است که در پی توافقات صلح میان اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس حکومت جمهوری اسلامی ایران "ناگهان احساس کرده است که نه فقط در محاصره متحدان اسرائیل است، بلکه اسرائیل به همسایه ایران بدل شده و این خطرناک است، زیرا اسرائیل از این پس پایگاه‌های جاسوسی خود را علیه ایران در این کشورها تقویت خواهد کرد."

با این حال، خبرنگار فیگارو یادآوری کرده است که پیش از امضای توافق صلح با امارات و بحرین، موساد پایگاه هایی در مرزهای ایران از جمله در اربیل، در کردستان عراق دایر کرده که از دیرباز با سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل رابطه داشته است. موساد همچنین، به نوشته فیگارو، در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، یکی از پایگاه‌های مهم خود را برای نظارت بر فعالیت‌های جمهوری اسلامی دایر کرده است.

با این حال، به نوشته فیگارو، با عادی شدن مناسبات اسرائیل و امارات شکاف تازه‌ای به وجود آمده است و همه مطمئن هستند که عربستان نیز به زودی به جمع کشورهایی خواهد پیوست که رابطه خود را با اسرائیل عادی کرده‌اند.

حسین کنعانی مقدم به خبرنگار فیگارو گفته است که اگر کشورهای عرب منطقه پایگاه‌های نظامی و جاسوسی در اختیار اسرائیل بگذارند، نه فقط مناسبات دوستانه ایران با کشورهای عرب منطقه از بین خواهد رفت، بلکه جمهوری اسلامی به پایگاه‌های اسرائیل در این کشورها حمله خواهد کرد.

فرستاده ویژه فیگارو به جنگ پنهانی که سال‌هاست میان اسرائیل و جمهوری اسلامی در جریان است، پرداخته و از ترور محسن فخری زاده به عنوان آخرین پرده این جنگ اشاره کرده است. حسین کنعانی مقدم به خبرنگار فیگارو گفته است که "ترور محسن فخری‌زاده نه ارزش نظامی، بلکه ارزش اطلاعاتی و روانی داشت." به گفته کادر قدیمی سپاه پاسداران، محسن فخری‌زاده توسط یک افسر اطلاعاتی اسرائیلی که وارد ایران شده به قتل نرسیده است. به گفته کنعانی مقدم "محسن فخری زاده توسط عناصر اسرائیل در داخل کشور نظیر سازمان مجاهدین خلق به قتل رسیده است." ژورژ مالبرنو سپس افزوده است که قتل محسن فخری زاده در هر حال نشان داد که اسرائیل پس از ربودن ٥٥٠٠٠ صفحه سند محرمانه برنامه اتمی ایران عوامل نفوذی خود را تا بالاترین مدارج قدرت و از جمله در نزد مقاماتی که سنگین‌ترین اطلاعات محرمانه را در جمهوری اسلامی ایران دارند مستقر کرده است.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه "کیهان" به خبرنگار فیگارو گفته است که "جمهوری اسلامی هرگز مقابله با نفوذ دشمنان را متوقف نخواهد کرد." او افزوده است : "اگر چه ما چهل سال است که با این معضل نفوذ مقابله می‌کنیم، اما هرگز نباید احتیاط را از یاد ببریم ." حسین شریعتمداری سپس ابراز اطمینان کرده است که اسرائیل عاقبت توسط جمهوری اسلامی "تنبیه خواهد شد."

فیگارو تصریح نموده که نگرانی مقامات جمهوری اسلامی این روزها از "نفوذ دشمنان" چنان بالا گرفته که حتا جهانگردان آمریکایی، کانادایی و انگلیسی را تا دم در اتاق‌های شان در هتل‌های ایران همراهی می‌کنند. حسین شریعتمداری سپس مدعی شده که عادی شدن مناسبات اسرائیل و امارات انتقامجویی را برای جمهوری اسلامی ایران آسان کرده که به ادعای او از این پس قادر است "با یک تیر دو نشان بزند."

البته، خبرنگار فیگارو این قبیل سخنان را "تبلیغاتی" توصیف کرده و به نقل از یک دیپلمات نوشته است که "ایران هرگز کوچکترین مشکلی برای امارات به وجود نخواهد آورد، زیرا، دوبی پایتخت اقتصادی ایران است. در سال های رونق همکاری های اقتصادی ٤٠٠ هزار ایرانی فقط در دبی به سر می بردند. هر چند این رقم امروز کاهش یافته، اما، دوبی همچنان به ویژه در زمانه تحریم‌های آمریکا سکوی صادرات ایران و نه فقط صادرات نفت، بلکه صادرات فولاد نیز به شمار می‌رود."

فیگارو سپس افزوده است که هم اکنون دو بانک سپاه پاسداران با مجوز امیرنشین دبی در این شهر فعال هستند.

به گفته خبرنگار فیگارو، حکومت تهران برای مقابله با تهدید اسرائیل و آمریکا در مرزهایش از نیروهای نیابتی خود در عراق، لبنان و یمن استفاده می‌کند و برغم بمباران‌های منظم اسرائیل ایجاد پایگاه در سوریه همچنان از اولویت‌های ایران به شمار می‌رود. حسین شریعتمداری در پایان به خبرنگار فیگارو گفته است که از ترس جمهوری اسلامی "حالا اسرائیل ناچار است دور خود دیوار بکشد."     
+27
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اگر حسین شریعتمداری و رائفی پور را جلوی یک گاری ببندند چهار نعل تا ته چاهای بلاهت خواهند دوید!
  3
  32
  ‌پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.