لوموند : سکوت خامنه‌ای نشانه رضایت است

رادیو فرانسه : لوموند روزنامه عصر پاریس با اشاره به آخرین سخنرانی رهبر حکومت مذهبی ایران، علی خامنه‌ای، در جمع نمایندگان مجلس خبرگان، نوشته است که آیت‌الله خامنه‌ای در این سخنرانی کوشید تنش به وجود آمده میان مجلس و دولت ایران را بر سر مصوبه مجلس یعنی توقف اجرای پروتکل الحاقی کاهش دهد و با سکوت خود درباره توافق امضاء شده میان دولت روحانی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رضایت خود را نیز اعلام کند.

لوموند نوشته است که در واقع خامنه‌ای قصد ندارد در حال حاضر با روحانی مخالفت کند و می‌داند که روحانی در پی به دست آوردن وقت برای نجات برجام است که با خروج آمریکا از آن و فشارهای حداکثری این کشور بر تهران سخت ضعیف و شکننده شده است. لوموند افزوده است که برغم سکوت خود خامنه‌ای در عین حال کوشید با بندبازی در ستایش مصوبه مجلس شورای اسلامی برای کاهش بیشتر تعهدات ایران به برجام و به ویژه اعمال محدودیت بازرسی از تأسیسات اتمی و نظامی این کشور سخن بگوید. او مصوبه مجلس را خوب توصیف کرد و دولت را به اجرای کامل آن فراخواند و افزود که اختلافات مجلس و دولت باید بدون نفاق خاتمه یابد و در آخر سر هم برای جلب نظر جناح تُندروی رژیم تأکید نمود که غنی سازی اورانیوم در صورت نیاز با غلظت شصت درصد نیز صورت خواهد گرفت.

لوموند نوشته است که در پس سکوت و بندبازی خامنه‌ای برای حفظ تعادل میان جناح‌های رژیم این پیام نهفته است که دولت روحانی با امضای توافق جدید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خطوط اساسی مصوبه مجلس را نقض نکرده است به طوری که حتا رافائل گروسی در پایان سفر اخیر خود به تهران و امضای توافق با سازمان انرژی اتمی ایران تأکید کرد که مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران "وجود دارد و از بیست و سوم فوریه نیز اجرا خواهد شد."

لوموند در پایان به نقل از علی واعظ، مدیر تحقیق درباره ایران در "گروه بین‌المللی بحران" در آمریکا، نوشته است : "طنز قضیه این است که اوضاع ایران و آمریکا انعکاس یا همسان یکدیگر هستند. دولت‌های دو کشور آرزو می کنند می توانستند با فشردن یک دکمه برجام را از نو احیاء کنند، اما هر دو دولت با اجبارهای سیاست‌های داخلی خود روبرو هستند." با این حال، علی واعظ ابراز خوش بینی کرده که رهبران دو کشور بتوانند راهی برای حل دیپلماتیک بحران اتمی ایران بیابند.       
+3
رأی دهید
-52

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  تنها چیزی که خیلی روشن مشخص شده و دوباره شد این هستش که نه دولت کاره ای هستش نه مجلس و عین همون داستانی که خودش از نظام شاهنشاهی تعریف میکنه دقیقا خودش همه کاره مملکته و هیچکس کاره ای نیست و اینم از بزرگی خداوند هستش که کسی که تهمتی رو بدون اطلاع از شرایط مملکت به کسی میزنه ببینید چطور دقیقا سر خودش میاد و دقیقا نقش شاه رو البته به بدترین وجه ممکن داره بازی میکنه .بدترین وجه برای اینکه شاه حداقل آدمهای باسواد و کار آزموده و آشنا به دنیا رو سرکار میگذاشت و کشور رو به سمت پیشرفت هدایت میکرد ولی خامنه ای هر چقدر آدمها بیسوادتر و احمق تر و نادان تر نسبت به دنیا باشند رو میگذاره سرکار چون از اینکه کسی بیشتر از خودش بفهمه ترس داره.
  5
  23
  ‌چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
  ۵۱
  سیامک ش. - دوسلدورف، آلمان

  ملارهبر مفلوک برای حفظ نظام فاسدش سکوت که سهله حتی به دستبوسی بایدن هم میرود! صبر کنیم تا با هم نرمش های قهرمانانه اش را ببینیم در روزهای آیند نزدیک! آخوند خاک برسر مجبوره چون چاره دیگری ندارد!
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  این یعنی اغا از قمبل قهرمانانه راضی هستن و هیچ حرف و اعتراضی هم نسبت به عمق دخول ندارن
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  در حکومت اسلامی ولایت با فقیه بوده و بقیه صفیه هستند.دولت و مجلس کارگزار ولایت فقیه نظام اسلامی هستند.نماینده های معترض مجلس اسلامی ،خودشان بهتر از همه میدانند که کاره ای نیستند،واین دعوای زرگری برای خام کردن عوامل کودن خودشان مشابه بسیجی ها میباشد،ضمنا تظاهر به داشتن مجلس مشابه دیگر کشورهای جهان میکنند.تمام مجلس اسلامی و دولت اسلامی فرمایشی وفقط کارگزار ولایت فقیه(بیسواد علوم دنیوی)میباشند.
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.