مشاور جو بایدن از تماس با ایران برای آزادی زندانیان آمریکایی خبر داد

جیک سالیوان: پیشنهادهای بلندمدت را که موجب شود شهروندان آمریکایی به طور ناعادلانه و غیرقانونی در بازداشت باقی بمانند نخواهیم پذیرفتبی بی سی :جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا، آزادی زندانیان آمریکایی در ایران را از اولویت‌های مهم دولت جو بایدن توصیف کرده و گفته است که ایالات متحده تماس‌ها با دولت ایران برای آزادی این افراد را آغاز کرده است. وزارت امور خارجه ایران دریافت پیام هایی از سوی آمریکا و پاسخ به آنها را تایید کرده اما گفته است، هنوز درباره زندانیان دو طرف گفتگویی انجام نشده است.

مشاور امنیت ملی جو بایدن روز یکشنبه (۲۱ فوریه) در مصاحبه‌ با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا مذاکره با ایران درباره شهروندان آمریکایی زندانی در ایران آغاز شده است یا نه، گفت: "ما تماس‌ها با ایران را در این خصوص آغاز کرده‌ایم."

در حال حاضر دست‌کم چهار ایرانی‌آمریکایی در حال گذراندن محکومیت خود در ایران هستند: عماد ادوارد شرقی از حدود دو ماه و نیم پیش در زندان است و به اتهام "جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی" به ۱۰ سال حبس محکوم شده؛ سیامک نمازی نیز از سال ۲۰۱۵ زندانی است و پدرش باقر نمازی هم به دلیل وضعیت سلامتی در دوره مرخصی از زندان است. مراد طاهباز هم زندانی دیگری است که در پرونده فعالان محیط زیست دستگیر شد.

جیک سالیوان حبس این افراد را "غیرقانونی" خواند و آن را یک "تعدی کامل و تمام‌عیار" توصیف کرد. او افزود: "ما پیشنهادهای بلندمدت را که موجب شود شهروندان آمریکایی به طور ناعادلانه و غیرقانونی در بازداشت باقی بمانند نخواهیم پذیرفت.

جیک سالیوان در مصاحبه‌اش با شبکه سی‌بی‌اس درباره سیاست دولت جدید آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران هم گفت که آقای بایدن مصمم است که از دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند و افزود دولت او دیپلماسی را بهترین راه برای رسیدن به این هدف می‌داند.

آقای سالیوان گفت که ایران هنوز به آمادگی آمریکا برای شروع مذاکره برای بازگشت به برجام در قالب گروه ۵+۱پاسخی نداده است. او افزود: «اما آنچه در نتیجه اتفاق افتاده این است که ورق برگشته است. این ایران است که اکنون از نظر دیپلماتیک منزوی شده است، نه ایالات متحده. توپ در زمین آنها است.»
واکنش ایران
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز یکشنبه تایید کرد که پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن، ایران از طریق سفارت سوئیس در تهران و وزیران امور خارجه برخی کشورهای دیگر در مورد آمادگی آمریکا برای صحبت درباره موضوع زندانیان آمریکایی پیامی هایی دریافت کرد که به گفته وی،‌ ایران از طریق همان کانال‌ها به آمریکا پاسخ داد.

آقای خطیب زاده در گفتگوی خود با شبکه یک صدا و سیمای ایران افزود که دولت‌های ایران و آمریکا هنوز در این خصوص هیچ گونه گفتگوی مستقیمی انجام نداده اند. او همچنین تاکید کرد که آزادی زندانیان ایرانی در ایالات متحده از جمله اولویت‌های جمهوری اسلامی است.

آنتونی بلینکن،‌ وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا بدون اشاره به ایران گفته بود ایالات متحده به دنبال این است که "آمریکایی‌هایی را که در خارج از این کشور به گروگان گرفته شده‌اند یا به اشتباه در بازداشت هستند، آزاد کند."

او همچنین پیشتر در ماه ژانویه در تماس با گای پارملین، رییس جمهوری سوییس، از نقش کشورش به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران و نیز نقش سوییس در مذاکرات گذشته برای آزادی شهروندان زندانی آمریکایی قدردانی کرده بود.
چند گروگان و زندانی سابق آمریکایی در ایران خواهان افزایش فشار روی جمهوری اسلامی برای آزاد کردن آمریکایی‌های زندانی در ایران شده بودنددر دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ دو زندانی آمریکایی با مذاکراتی که از طریق سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا انجام شد، با زندانیان ایرانی مبادله شدند.

نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر ایران می‌گویند حکومت ایران از زندانیان دوتابعیتی‌ و خارجی برای تسویه حساب‌های سیاسی‌اش استفاده می‌کند. حکومت ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد.

بسیاری از زندانیان دو تابعیتی در ایران با اتهام‌های سیاسی و امنیتی سنگین از جمله "جاسوسی" و "همکاری با دولت متخاصم" مواجه شده‌اند.

یک هفته پیش چند زندانی سابق آمریکایی در ایران از دولت جو بایدن خواستند تا هنگام مذاکره با دولت ایران درباره پرونده هسته‌ای، وضعیت حقوق‌بشر و مسئله آزادی زندانیان آمریکایی داخل ایران را هم در اولویت مطالبات خود قرار دهد.

این مسئله در یک جلسه مجازی مطرح شد که در آن تعدادی از زندانیان سابق آمریکایی در ایران حضور داشتند از جمله نزار زکا، شهروند لبنانی که چهار سال در ایران زندانی بود و ژیائو وانگ، محقق چینی تبار آمریکایی که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی و بعدا در جریان مبادله با یک زندانی دیگر آزاد شد.
+9
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۴
  Aryanboy - آرنیس، آلمان
  نه به جفتکهای ترامپ و نه به بایدنه بی بخار!
  2
  8
  دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  دوباره خاله بازی دموکراتها و جمهوری اسلامی شروع شد.
  3
  12
  دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.