دستگیری یک مدیر ارشد بانک مرکزی در ایران به اتهام رشوه‌خواری

العربیه :یکی از مدیران ارشد ارزی بانک مرکزی ایران به اتهام دریافت رشوه در پرونده توزیع 35 میلیارد دلار ارزهای مداخله‌ای بانک مرکزی دستگیر شد.

رسانه‌های داخلی ایران امروز یکشنبه 21 فوریه 2021 گزارش دادند که یکی از مدیران ارشد ارزی بانک مرکزی به اتهام دریافت رشوه در پرونده توزیع 35 میلیارد دلار ارزهای مداخله‌ای بانک مرکزی بازداشت شد.

این متهم بازداشتی پنجمین مدیر ارشد بانک مرکزی ایران است که در سال‌های اخیر بازداشت شده است.

این فرد، چندین سال مسئولیت اصلی در حوزه ارزی بانک مرکزی ایران به خصوص فروش بی‌ضابطه ده‌ها میلیارد دلار ارز در قالب ارزهای مداخله‌ای را برعهده داشته و یکی از متهمان اصلی در خصوص ایجاد نابه‌‌سامانی‌های ارزی در سال‌های اخیر در ایران است.
این در حالی است که پیش از این، سخنگوی قوه قضائیه ایران از اخذ آخرین دفاع از سیف رئیس سابق بانک مرکزی و احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی و ارسال پرونده آنها به دادگاه خبر داده بود.

گفتنی است، رسول سجاد و صالحی از دیگر مدیران ارزی بانک مرکزی در دوره مدیریت سیف هستند که پیش از این اخبار بازداشت و محاکمه آنها در دادگاه‌های ویژه اقتصادی منتشر شده بود.

فساد مالی در ایران محدود به تعدادی مدیر و کارمند نیست و به اعتراف برخی از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان درون نظام جمهوری اسلامی، فساد ساختاری در این کشور رخنه کرده است.

احمد توکلی نماینده سابق مجلس ایران و سیاست‌مدار اصولگرا پیش از این در اظهارنظری تاکید کرده بود که حکومت جمهوری اسلامی ایران به مرحله فساد سیستماتیک رسیده‌ است.

از سوی دیگر، محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب سابق مجلس ایران نیز درباره گسترش فساد در جمهوری اسلامی گفته بود: «پس از گذشت 38 سال از انقلاب ایران وضع این کشور بدتر از حکومت شاهنشاهی درمبارزه با فساد است؛ در حالی که بنا بود جمهوری اسلامی با فساد مبارزه کند».

گفتنی است، آخرین گزارش سالانه سازمان شفافیت بین‌الملل نشان می‌دهد که ایران در زمینه فساد اداری و اقتصادی با سه پله سقوط نسبت به سال قبل در رتبه 149 در میان 180 کشور قرار دارد.
+25
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  باید رهبر، گدا علی را اعدام کنند.
  0
  19
  یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران

  همراه این مفسد باید مدیر کل بانک مرکزی,سیف هم دستگیر میشد. این چه مدیریست که زیر دماغ او کارمندش35 میلیارد دلار بالا و پائین کند و او خبردار نشود؟
  0
  20
  یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  همه مسئولان نظام اسلامی دزد و خلافکار هستند.این یکی احتمالا شیتیلی مربوطه را بخاندان بیت رهبری پرداخت نکرده است،در نتیجه تنبیه میشود
  0
  3
  دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.