تسلیت شهبانو فرح به مناسبت درگذشت تنها رئیس ایرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

امیر اصلان افشار، اولین و تنها شهروند ایرانی را که عهده‌دار ریاست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بودایندیپندنت فارسی :روز جمعه شهبانو فرح پهلوی و شاهزاده رضا پهلوی درگذشت امیر اصلان افشار، اولین و تنها شهروند ایرانی را که عهده‌دار ریاست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود تسلیت گفتند.

شهبانو فرح در پیام خود نوشت: «دکتر افشار در دوران خدمت خود دارای پست‌های مهم و حساس بودو در تمام این دوره‌ها کاردانی میهن‌پرستی خود را برای دفاع از منافع ملی ایران نشان داد.»

او از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۶۹ رئیس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود. آقای افشار از مرداد ۱۳۴۶ تا مهر ۱۳۴۸ سفیر ایران در اتریش، از مهر ۱۳۴۸ تا اسفند ۱۳۵۱ سفیر ایران در آمریکا و از مرداد ۱۳۵۲ تا تیر ۱۳۵۶ سفیر ایران در آلمان غربی بود.

امیراصلان افشار در سال ۱۳۵۶ به ایران بازگشت و به ریاست اداره کل تشریفات دربار منصوب شد و تا پایان حکومت پهلوی در این سمت باقی ماند. او پس از انقلاب ۱۳۵۷ در شهر نیس فرانسه اقامت گزید.

شهبانو فرح پهلوی در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت او نوشت: « حضور دکتر امیر اصلان افشار- به عنوان آخرین رئیس کل تشریفات دربار شاهنشاهی و به ویژه وفاداری‌های دلگرم کننده وی به شاهنشاه فقید ایران در تمام دوران دوری از ایران نمونه دیگری از فضیلت‌های اخلاقی این دولتمرد شایسته و شریف بود. شادروان افشار در تمام این دوران سخت دور از میهن به یاد ایران و ایرانی و وفادار به باورهایش باقی ماند.» امیراصلان افشار در تاریخ ۳۰ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. پدرش جان‌محمدخان امیرمسعود و مادرش امیربانو (طلعت‌الملوک) بودند. جان‌محمدخان امیرمسعود از نظامیان دوره رضاشاه بود که تا مقام سرهنگی رسید. وی فرزند خود را به احترام اجداد خود امیراصلان نام گذاشت که رئیس ایل «ارسلو» از خان‌های دوران نادرشاه بود.

شاهزاده رضا پهلوی هم روز جمعه در پیامی در توییتر، درگذشت آقای افشار را تسلیت گفت و نوشت: «او مردی بااخلاق و خدمتگزار شایسته ایران بود و تا آخرین روزهای عمر بر آنچه باور داشت، استوار باقی ماند.»
+72
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  درود بمادر واقعی کشور عزیز مان ایران . من طول عمر برای شما نازنین شهبانو را از خدای ایران زمین ارزو میکنم
  8
  83
  شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۹
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  درود به مادرفولادزره کشور عزیزشان آمریکا.من آرزوی نقص عضو برای شما نازنین شاخبانو را از خدای بلادغرب آرزو میکنم.ننگ بر خاندان پهلوی که با دیدن اسم شان پوست بدن آدم کهیر می زند.
  61
  2
  شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۲
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  یاد و خاطرات دکتر افشار گرامی باد!
  4
  35
  شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
  ۴۸
  malek khorshid - روتردام، هلند

  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. بعد از ۴۲ سال هنوز احمقی. شاید هم مزدوری.
  8
  49
  شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  خیلی جالبه که ایشون هم متولد سال 1298 بودند مثل شاه یعنی شاه هم امکان داشت تا به امروز زنده بماند گاهی فکر می کنم اگر شاه امروز زنده بود چه دیدی نسبت به ایران امروز داشت بنظرم او همان دیدی داشت که اردشیر زاهدی و اکبر اعتماد داشتند او در عین حال که از رژیم آخوندی ابراز تنفر می کرد ولی موافق برنامه های نظامی ایران می بود چون خودش سالها برای برنامه هسته ای و موشکی ایران زحمت کشیده بود متاسفانه پسرش هیچ عرق ملی در وجودش نیست و کنار اسرائیلی ها می نشیند و می گوید کشور من نباید غنی سازی کند شما فقط باید غنی سازی کنید کشور من نباید برنامه موشکی داشته باشید شما باید برنامه موشکی داشته باشید واقعا تاسف آوره
  29
  7
  شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  [::malek khorshid - روتردام، هلند::]. آینه چون نقش تو بنمود راست،خودشکن آینه شکستن خطاست.
  24
  1
  شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. بتول خمینی را توصیف میکردید؟
  3
  15
  شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.