وکیل ایرانی: زن محکوم به اعدام را پس از سکته قلبی دار زدند

امید مرادی نوشته این تنها عکسی است که خانواده زهرا اسمعیلی (نفر اول از سمت چپ) از او دارندبی بی سی :یک وکیل دادگستری در ایران می‌گوید که مقام‌های زندان رجایی‌شهر کرج زنی محکوم به اعدام را با وجود آنکه پیش از اجرای حکم دچار سکته قلبی شده بوده، دار زده‌اند.

زهرا اسمعیلی، برای قتل همسرش علیرضا زمانی مجرم شناخته و به اعدام محکوم شده بود. گفته شده که آقای زمانی از ماموران وزارت اطلاعات ایران بود.

خانم اسمعیلی روز چهارشنبه ۲۹ بهمن به همراه چند نفر دیگر اعدام شد.

امید مرادی، وکیل دادگستری می‌گوید زهرا اسمعیلی با دیدن اعدام چند مرد پیش از اجرای حکم سکته کرد.

آقای مرادی گفته در گواهی فوت خانم اسمعیلی "ایست قلبی" دلیل مرگ عنوان شده است.

او نوشته: "۱۶ نفر مرد را قبل از زهرا و جلوی چشمانش دار زدند. زهرا قبل از این که پای چوبه دار برود سکته کرد و قلبش ایستاد و مرد. با این وجود جسد بی جانش را دار زدند ... مادر مقتول شخصا زیر چارپایه زد تا حتی برای چند لحظه جنازه عروسش را بالای دار ببیند."
آگهی تسلیت علیرضا زمانی،علیرضا زمانی از ماموران وزارت اطلاعات معرفی شدهآقای مرادی گفته برخلاف گزارش‌های منتشرشده تعداد اعدامیان روز چهارشنبه زندان رجایی‌شهر ۱۷ نفر بوده، نه هفت نفر.

او گفته همسر زهرا اسمعیلی "از مدیران کل وزارت اطلاعات بود نه یک افسر ساده اداره آگاهی".

آقای مرادی با همرسانی عکسی خانوادگی از زهرا اسمعیلی درباره علیرضا زمانی، مقتول، نوشته: "خانواده زهرا همین یک قطعه عکس را از او دارند. همسر زهرا راضی نبود که هیچ عکسی از او در خانه والدینش باشد."

دو هفته پیش دیدارنیوز درباره این پرونده نوشت: "ظاهرا قتل توسط دختر مقتول و توسط اسلحه کمری پدر انجام شده است. تا زمانی که زهرا قتل را به گردن گرفت هر سه عضو خانواده در زندان به سر می‌بردند. از سال ۹۷ تا کنون تلاش‌های زیادی صورت گرفت که رضایت اولیا دم را بگیرند، ولی در نهایت مادر مقتول رضایت نداده است."

ایران پس از چین بالاترین شمار اعدام در جهان را دارد و قوه قضاییه ایران بارها از طرف سازمان ملل و فعالان حقوق بشر برای استفاده گسترده از مجازات اعدام و دیگر مجازات‌های خشن و همچنین فقدان دادرسی عادلانه محکوم شده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران در سال ۱۳۶۷ در اعدام مخفیانه و ناگهانی هزاران زندانی سیاسی مسئولیت مستقیم داشت.
+75
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  این جنایت فقط از عهده داعش و جمهوری اسلامی برمیاد
  4
  115
  جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۲
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  صاحبان اینگونه مشاغل متاسفانه بسیار زورگو و غیر منطقی هستند و اخلاق بیرون را هم به خانه می برند و خدا میداند زن بیچاره و دخترانش را چقدرمستاصل کرده تا دست به کشتن همسرش زده است
  3
  100
  جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  یک متعصب مبتلا به مالیخولیای توحش اسلامی که حتی یک ساعت هم نشینی با این عقب افتاده ها باعث تشنج میشود.
  3
  91
  جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۹
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  این خانم هرکار با شوهرش کرده حتما کم کرده.اطلاعاتی جمهوری اسلامی را باید تکه تکه کرد و در یخچال گذاشت.
  1
  29
  جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
  ۲۹
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. آی کیو . خوبه انسانهای زمان شاه هنوزم زنده هستند و فیلم و تاریخ و سند ها موجوده که ایران قبل رضا شاه چه وحشتکده ای بود و با اومدن رضاشاه و پسرش تبدیل به چه کشوری شد که بچه های ایرانی که باباهاشون حمال و باربر بودن میتونستن برن امریکا و همون منچستر خراب شده درس بخونن و پز بدن که ایرانی هستن . تو واقعا نمی فهمی ؟ برو با چند تا قدیمی ها تو اون منچستر حرف بزن بابا صد رحمت به جلبک . برگشته میگه از کجا میدونی مگه اون زمانو دیدی ؟؟!! تو با این مخی که داری خودتو بیشتر از پیتزا فروشی نمیتونی بکشی بالا . یکم به فکر آیندت باش . اگه قرار بود تو پیتزایی کار کنی و مخت رو اینجوری تعطیل بودی خب میرفتی دهات ایران که بهتر بود . هم با صفاتر و هم راحت تر و کسی هم ازت انتظار سر سوزن عقل نداشت . تازه اسمشم گذاشته میلیونر ! زرشک !
  8
  19
  جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  فقط میشه گفت افول انسانیت با ظهور قوانین تازی
  1
  29
  جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  آن بچه های بیگناه، فردا روز که بزرگ شوند، خواهند فهمید که مادر بزرگشان قاتل مادرشان بود! این چه منطقی است که بر جامعه ی ما حاکم شده است؟
  1
  31
  جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.