آغاز تمرینات سعید ملایی با جودوکاران اسرائیلی؛ ایران او را «لکه ننگ» خواند

رادیو فردا :فرنوش رام (اسرائیل)
سعید ملایی، جودوکار مهاجر و ملی‌پوش سابق ایران، یک روز پس از ورود به اسرائیل برای حضور در مسابقات جهانی این رشته، تمرینات خود را با ورزشکاران این کشور آغاز کرد.

همزمان، رئیس فدراسیون جودوی ایران سفر سعید ملایی به اسرائیل را «به شدت محکوم کرد» و او را «لکه ننگ» خواند.

آغاز تمرینات ورزشی سعید ملایی در روز سه‌شنبه و در آستانه مسابقات جودوی گرند اسلم در تل‌آویو، با عناوینی مانند «رویداد تاریخی» مورد توجه رسانه‌های اسرائیل قرار گرفته است.

نه تنها رسانه‌های ورزشی، بلکه سایر رسانه‌های اسرائیل، آغاز تمرینات سعید ملایی را پوشش داده‌ و تاکید کرده‌اند که ستاره اصلی این رقابت‌ها، فارغ از نتایج آن، این ورزشکار«شجاع» ایرانی است.

اشد وینکلد، نخستین ورزشکار اسرائیلی بود که بامداد سه‌شنبه تمرینات را با سعید ملایی آغاز کرد. او پیش از روبرو شدن با این ورزشکار ایرانی گفت: «برای من افتخار بزرگی است که تا لحظاتی دیگر این قهرمان بزرگ ایرانی را می‌بینم؛ او یکی از بهترین ورزشکاران است و شنیده‌ام که مردی بسیار صمیمی است؛ ورزش سیاست نمی‌شناسد».

اشد وینکلد، نایب قهرمان جوانان زیر ۲۱ ساله اسرائیل، همچنین در مورد دوستی سعید ملایی با ساگی موکی، قهرمان جودوی اسرائیلی، گفت: «این بسیار زیباست و نشان می‌دهد که جودو یک ورزش ویژه است».

او برای سعید ملایی در مسابقات گرند اسلم تل‌آویو آرزوی موفقیت کرد و گفت اگر روند مسابقات به گونه‌ای پیش برود که سعید ملایی و ساگی موکی به مصاف یکدیگر بروند، مردم اسرائیل و جهان شاهد یک مسابقه تاریخی خواهند بود.

اشد وینکلد در حالی که می‌خواست تمرینات با میهمان صاحب‌نام ایرانی خود را شروع کند، گفت برای روبرو شدن با سعید ملایی یاد گرفته است به فارسی به او بگوید: سلام، حال شما؟

تمرینات سعید ملایی در سالن هتل هیلتون، در ساحل دریای مدیترانه، آغاز شده است. علاقمندان بازی‌ها به‌دلیل شرایط قرنطینه امکان حضور در سالن تمرینات و مشاهده آن را ندارند. بر اساس مقررات، آقای ملایی زمانی توانست از اتاق هتل بیرون برود که از منفی بودن تست کرونای او، اطمینان حاصل شد.

این جودوکار برنده مدال‌های جهانی از بامداد دوشنبه ۲۷ بهمن همراه با محمد منصوری، مربی خود، در اسرائیل به سر می‌برد.

سعید ملایی نخستین ورزشکار ایرانی است که در ۴۲ سال موجودیت جمهوری اسلامی و در شرایطی که ایران و اسرائیل دشمنان سرسخت یکدیگر محسوب می‌شوند، وارد خاک این کشور شده است.

موشه پونتی، رئیس فدراسیون ورزش جودوی اسرائیل، با استقبال از سعید ملایی در فرودگاه بن‌گوریون، گفت که «عمیقا هیجان‌زده است» و تا لحظه‌ای که ورزشکار نام‌آور ایرانی را با چشم خود در فرودگاه ندید، آمدن او را باور نمی‌کرد.

آقای پونتی گفت اسرائیل کشوری است که باید میزبانی گرم خود را «نشان دهد» و برای همین، او احساس کرد که باید سعید ملایی را در بدو ورود در آغوش بکشد هر چند که با شرایط دوران کرونا مغایرت دارد.

رئیس فدراسیون جودوی اسرائیل اظهار داشت به سعید ملایی گفته است که او شهامت فوق‌العاده خود را با آمدن به این مسابقات نشان داده و اطمینان دارد که ایرانیان سراسر جهان این امر را با اشتیاق زیاد دنبال می‌کنند زیرا ایرانیان غربت‌نشین را همواره در مسابقات جهانی جودو دیده و از علاقمندی عمیق آ‌ن‌ها آگاهی دارد.

سعید ملایی که همراه با همسر ورزشکارش از جمهوری آذربایجان، نزاکت عزیزووا، در آلمان زندگی و ورزش می‌کند، به نمایندگی از مغولستان و به درخواست رئیس‌جمهوری این کشور، در رقابت‌های جهانی گرند اسلم تل‌آویو حضور یافته است.

مسابقات گرند اسلم نخستین رقابت جهانی در دوران یکساله همه‌گیری ویروس کرونا است که در اسرائیل برگزار می‌شود. رقابت‌ها در روزهای ۳۰ بهمن، اول و دوم اسفند انجام خواهد شد.

فدراسیون جودوی اسرائیل برای میزبانی حدود ۵۰۰ ورزشکار از ۶۵ کشور، که ۲۸ تن آن‌ها برندگان مدال‌های المپیکی و جهانی هستند، مجوزهای ویژه‌ای از دولت گرفت تا ورزشکاران با وجود بسته بودن همه فرودگاه‌های اسرائیل به روی پروازهای اسرائیلی و جهانی، به این کشور برسند.
رئیس فدراسیون جودوی ایران: سعید ملایی قهرمان پوشالی و لکه ننگ است
در این میان، رئیس فدراسیون جودوی ایران سفر سعید ملایی به اسرائیل را «شدیدا محکوم کرد».

آرش میراسماعیلی روز ۲۸ بهمن در سخنانی در استان همدان، سعید ملایی را «قهرمان پوشالی» نامید و گفت: «از خانواده شهدا، ایثارگران و مردم ایران عذرخواهی کرده و می‌گویم ما شرمنده‌ایم که یک ورزشکار بی‌عقل و قهرمان پوشالی ما که فقط منافع شخصی خود را می‌بیند، به تل‌آویو رفته و به آن افتخار هم می‌کند».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، او افزود: «این افتخار نیست، بلکه یک لکه ننگ است بر پیشانی شما و تا ابد همراهتان می‌ماند، چون به آرمان‌های نظام پشت کرده‌اید...»

رئیس فدراسیون جودوی ایران می‌گوید سعید ملایی که زیر پرچم مغولستان مسابقه می‌دهد، کاری کرده است که ۹۰ هزار جودوکار ایرانی (از حضور در مسابقات جهانی) تعلیق شوند.
+51
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  لکه ننگ آن اشغالهایی هستند که کشور را به اینجا رساندند
  2
  20
  ‌چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
  ۲۲
  Mohebat12 - لندن، انگلستان
  جمهوری اسلامی برای همه ایرانیان ننگه
  2
  20
  ‌چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  مولایی مایه افتخار ایرانیان هست
  2
  19
  ‌چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
  ۵۲
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  بیچاره اوج ارزوهاش این شده که زیر برچم مغولستان کشتی بگیره .واقعا که خلایق هر چی لایق .کی دیکه این بنده خدا رو یادشه .به زباله دان تاریخ رفت وقتی از ایران رفت
  8
  1
  ‌چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.