نیویورک تایمز: ترکیه جولانگاه مزدوران رژیم ایران شده است

العربیه :روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در شماره روز پنجشنبه 28 ژانویه نوشت، ترکیه برای مخالفان رژیم تهران به جهنمی واقعی و شهرهای این کشور به جولانگاه مزدوران و عوامل امنیتی رژیم ایران تبدیل شده است.

این روزنامه در گزارشی به جزئیات بیشتری در باره شرایط زندگی مخالفان رژیم ایران در ترکیه پرداخت و به وضعیت زندگی یک زوج آمریکایی - ایرانی که با هم در یک شهر کوچک ساحلی در ترکیه زندگی می کردند اشاره کرده و چگونه آرامش این دو زوج با تهدیدهای عوامل امنیتی رژیم ایران برهم ریخت و پس از مدتی زندگی برای آنها به یک کاووس تبدیل شد.

این زوج پیام های تهدیدآمیز و آزار دهنده از کسانی دریافت کردند که معتقدند عوامل رژیم ایران در ترکیه هستند گزارش کردند

این روزنامه به نقل از این زوح نوشت، طی ماههای گذشته ترس از آدم ربایی و ترور مخالفان ایرانی در ترکیه بی نهایت افزایش یافته است.

خوش‌رو که پس از زندانی، ضرب و شتم و شکنجه در ایران به دلیل شرکت در تظاهرات ماه نوامبر که بر اثر افزایش ناگهانی بنزین اتفاق افتاد، از ایران فرار کرد، به نیویورک تایمز گفته است: «ما در ترکیه واقعاً می‌ترسیم و تنها برای برطرف کردن نیازهایمان به نزدیکترین سوپرمارکت می‌رویم و برمی‌گردیم. برخی از عوامل رژیم با پوشاندن چهره‌های خود وارد ساختمان محل سکونت ما می‌شوند و گاهی درهای ما را می‌کوبند».

براساس گزارش نیویورک تایمز ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی که با ایران دارد، مدت‌هاست که به عنوان اولین پناهگاه بسیاری از ایرانیان به شمار می‌رود بسیاری از ایرانیانی که به دلایل سیاسی از رژیم ایران فرار می‌کنند به صورت غیر قانونی از طریق مرز وارد ترکیه می‌شوند و سپس از این کشور به دیگر کشورهای‌ اروپایی یا آمریکا یا کانادا هجرت می‌کنند.
40 هزار ایرانی بدون حمایت بین‌المللی در ترکیه به سر می‌برند
طبق گزارش نیویورک تایمز، از زمان سرکوب اعتراضات سال 2009 هزاران ایرانی به عنوان پناهنده وارد ترکیه شده اند. سازمان پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارشی تاکید کرد که تا سال 2017 نزدیک به 40 هزار ایرانی به طور غیر قانونی وارد ترکیه شدند این تعداد بدون حمایت بین‌المللی در این کشور به سر می‌برند این تعداد برای هجرت و پناهندگی در نمایندگی سازمان ملل ثبت نام کرده است.

این در حالی است شمار زیادی از مخالفان رژیم ایران در ترکیه توسط مزدوران رژیم تهران یا ربوده یا ترور شدند. در سال‌ها و ماههای اخیر برخی از مخالفان ایرانی در ترکیه مورد هدف دولت ایران قرار گرفته‌اند.
ربودن حبیب اسیود
یکی از مقام‌های ارشد امنیتی ترکیه حبیب اسیود به وسیله عوامل رژیم ایران از ترکیه ربوده و به ایران بازگردانده شد.

این مقام امنیتی گفت نیروهای امنیتی و عوامل مزدور حبیب اسیود را بیهوش از طریق مرز وارد ایران کردند.
اعترافات اجباری حبیب اسیود در تلویزیون ایراناین مقام امنیتی گفته است تا کنون 13 عامل در ارتباط با ربودن حبیب اسیود یکی از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی و انتقال او به ایران دستگیر شده‌اند.

حبیب اسیود از رهبران گروه «جنبش مبارزه عربی برای آزادسازی اهواز که مقیم سوئد است او در تاریخ 9 اکتبر در سفر به ترکیه ربوده شد.

رسانه‌های ایران پس از چند روز خبر دادند که ماموران وزارت اطلاعات که آنها را سربازان «گمنام» نامیدند در عملیاتی «پیچیده» حبیب چعب را دستگیر و به ایران منتقل کرده‌اند.
نگرانی مخالفان از سرنوشت روح الله زم
فعالان سیاسی از سرنوشتی که زم با آن روبرو شد بسیار نگران هستند. آنها می‌گویند ممکن است برای هر کسی این اتفاق رخ دهد. رژیم ایران روح الله زم را با فریب از فرانسه به عراق کشانده و در عراق به وسیله سپاه پاسداران به ایران انتقال داده شد زم پس از مدتی اعدام شد.
روح الله زم روزنامه نگار معترض ایرانی نگرانی ترکیه
از طرفی دولت ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان که برای برقراری روابط خوب با تهران تلاش کرده است، توافق نامه استرداد متهمان با ایران را امضا کرده است. البته به طور کلی ایرانیانی را که به طور غیرقانونی از مرز عبور کرده و وارد ترکیه شده‌اند و یا اجازه اقامت ندارند، اخراج می‌شوند.
لونت بیسکین، یکی از وکلای حقوقی ترک گفت، که نشانه هایی وجود دارد که ترکیه از زمان ربودن حبیب اسیود با احتیاط و جدیت بیشتری عمل می‌کند.
+59
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  مجید جان کابوس. کاووس اسم شاهی است در شاهنامه
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  در ترکیه خانه نخرید، ریسک بزرگی است، و هرگز دیگر رنگ پول خودتان را نخواهید دید،
  7
  32
  ‌پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  قبل از آمدن اردوغان هم در بعضی موارد مقامات امنیتی ترکیه با آخوندها بده بستان داشتند. بعد از آمدن اردوغان این همکاری مخصوصا در مورد اکراد و موارد اسلامی تشدید شده است.
  5
  25
  ‌پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
  ۶۲
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  چرا از حبیب اسیود در کنار ایرانیهای مخالف حکومت اسم برده شده انگار که این شخص فقط یک مخالف عادی رژیم بوده؟ درحالیکه این فرد یک تروریست ضد ایران و به دنبال تجزیه خاک کشور بوده و خودش رو ایرانی هم نمیدونسته.
  6
  13
  ‌پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  چرا( یو کی)یک فرد تجزیه طلب که خود را ایرانی نمیداند ، را با زم که تمام امکانات مادی و معنوی خودش را که بعنوان اقا؟!زاده میتوانست استفاده کند،را در جهت بالا بردن اگاهی ملت ایران بخطر انداخت را یکی میکند.ایا یو کی برای اینده تمامیت ایران برنامه(تجزیه)دارد؟!؟
  4
  3
  جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۱
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  ترکیه مرکز باجگیری و چپاول منطقه است .سر دسته این چپاولگران همین اردوعان اسلام زده مذهبی است که امروز جمعه باتفاق وزیر خارجه ایران نماز جمعه بجا اوردند.ترکیه چندین سال قبل ان محموله طلا که توسط دزدان و جنایتکاران حاکم بر ایران سرقت شده و قصد حمل ان بیک کشور دیگر را داشتند .ترکیه انها را ضیط و پس از کشمکش های فراوان حاصل این راهزنی را با ساختن چندین برج و هنل در ترکیه بنام فرزندان ولایتی سر بهم اوردند . ترکیه امروز با ترکیه زمان اتاتورک تفاوت دارد . ترکیه امروز نرکیه اسلامی است اقا اسلامی. ترکیه امروز با برادر همیشه در صحنه خود اموال کشور دیگری را چپاول میگنند . و بعدا با تفاق این برادر ماله کش رژیم نماز عبادی و سیاسی جمعه بر گزار میکنند . ترکیه کشور اسلامی است اقا اسلامی
  2
  5
  جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر . امریکا . جناب گفتگو گر نمیدانم شما مراسم حنابندان گل پسر های فرزندان ولایتی در رابطه با افتتاح ان هتل ها در ترکیه را دیده اید یا خیر؟؟ مسلما بله. اما من برای مثال هم شده ندیدم که یک نفر از (کجا اورده ای ) این پول مطلب درستی را ابراز کرده باشد . من ندیدم حتی یک نفر بگوید منبع این سرمایه از پول های طلا ی ضبط شده در ترکیه که بعدا مفرق از اب در امد اشاره ای کرده ای باشد. حال شما توقع دارید اخوند بالای سر این ملت فراموش کار نباشد
  1
  5
  جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.