واکنش‌های گسترده به توهین «عمادالدین باقی» به همجنس‌گرایان

صدای آمریکا :واکنش‌های کاربران ایرانی در توییتر به اظهارات عمادالدین باقی، روزنامه‌نگار و مدافع برجسته حقوق بشر، در رابطه با تصویری از کونچیتا ورست، خواننده کوئیر اتریشی و برنده پیشین یوروویژن، با همسرش، ادامه دارد. آقای باقی ازدواج دو همجنس را «چندش آور» خوانده بود.

استفاده از این واژه توسط عمادالدین باقی، با انتقادهای شدید کاربران ایرانی در توییتر همراه بوده است؛ انتقاد‌هایی که آقای باقی در پاسخ به آنها این موضوع را با تفکیک شدن میان «جرم»، «عقیده»، و «حقوق انسان‌ها» مقایسه کرد و نوشت: «دفاع ازحقوق دگراندیش دفاع از عقیده او نیست و دفاع از حقوق همجنسگرا دفاع از عمل او نیست.»

عمادالدین باقی در ادامه، ازدواج دو همجنس را با دفاع از حقوق «قاتل و زندانی مجرم» مقایسه کرد و نوشت: «ما وقتی از حقوق قاتل و زندانی مجرم دفاع می کنیم به معنی دفاع از عمل او نیست. از نظر من عمل ازدواج دوهمجنس چندش آور است و این غیر از دفاع از حقوق آنهاست.»
استفاده از این واژه در رابطه با موضوع ازدواج دو همجنس در حالی از سوی یک فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار ایرانی عنوان می‌شود که به گفته رها بحرینی، پژوهشگر امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل، «محروم کردن زوج‌های همجنس از ازدواج، نقض اصل برابری، حریم خصوصی، حق ازدواج، و تشکیل خانواده است.» خانم بحرینی در پاسخ به عمادالدین باقی به ماده ۱۲ و ۱۶ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز اشاره کرده است. بنا بر ماده ۱۲ این اعلامیه «احدی در زندگی خصوصی، امور خانوادگی، اقامتگاه یا مکاتبات خود، نباید مورد مداخله‌های خودسرانه واقع شود و شرافت و اسم و رسمش نباید مورد حمله قرار گیرد. هر کس حق دارد که در مقابل اینگونه مداخلات و حملات مورد حمایت قانون قرار گیرد.»

یکی از کاربران توییتر با نام مهرنوش احمدی نیز در واکنش به اظهارات آقای باقی می‌گوید: «چطور [می‌شود] ادعای مدافع حقوق بشر داشت و رابطه بین تنفر پراکنی و بی حقوقی و حذف یک قشر اجتماعی [را] نفهمید؟!» حسین رونقی ملکی،‌ وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر ایرانی، نیز در توییتر با حمایت از حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نوشت: «به ‌عنوان فعال حقوق بشر نباید به نقض حقوق انسان‌ها و برخوردهای سنتی و گسترش هموفوبیا دامن بزنیم چرا که این امر حمایت از نقض حقوق بشر است.» کاوه کرمانشاهی، سخنگوی شبکه حقوق بشر کردستان و فعال حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نیز در واکنش به گفته‌های آقای باقی در توییتر خود نوشت: «این حجم غیرقابل باور از کوییرستیزی را کسی می‌گوید که خودش را "فعال حقوق بشر" معرفی می‌کند!» زینب پیغمبرزاده، دیگر فعال حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی و فعال حقوق زنان، نیز در توییتر خود عمادالدین باقی را «روشنفکر دینی» خواند و اقدام او را «نفرت پراکنی» دانست.

از روابط عاطفی و جنسی میان دو همجنس در بسیاری از کشورهای جهان جرم‌زدایی شده و این نوع روابط به عنوان یکی از گرایش‌های جنسی پذیرفته شده است. با این حال در برخی از کشورهای اسلامی از جمله ایران این رابطه جرم‌ محسوب می‌شود و مجازات شلاق تا اعدام برای آن در نظر گرفته شده است.
+35
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  برخی دچارهموفوبیا هستند که برخلاف همجنسگرایی خودش یک اختلال هست. البته من حرف ایشون رو زشت نمیبینم. در بسیاری از جوامع برای احقاق حقوق اقلیت ها از همین استدلال استفاده شده من جمله جهت لغو برده داری در آمریکا.
  15
  16
  ‌پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  اون مموتی خر هم میگفت ایران اصلا همجنس گرا نداره.
  9
  32
  ‌پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  گفته بودم که اپوزیسیون و مدعی حقوق بشر واقعی نداریم.
  12
  20
  ‌پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  موارد ..... و چپولیسم گیرشی از موارد تخصصی هانی هست و من جلوی استاد حرفی نمی زنم.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  توی آمریکا هم یه مخالفتهایی هست مخصوصا از طرف محافظه کاران. توی کانادا کاملا موانع قانونی برای استخدام همجنسگرایان درارتش حل شده ،اماامریکا حل شده ،نه به اندازه کانادا، . از نظر دانشمندان،هنوز روی ژن مسوول این صفت اختلاف نظر است بین دانشمندان. و حتی گاهی اون دانش هم رنگ بوی سیاسی میگیره،
  6
  5
  ‌پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  به نظر من توهینی نکرده و واقعا چندش آوره. همجنس گرایی داره تبدیل به بیزینس میشه و با این شکلها و اداها فقط دارن پول تبلیغاتی درمیارن و مردم کاملا مشخصه بی اطلاع و بازیچه دست اینا هستند. من با این گرایش مخالف نیستم ولی اصولا نام همجنس گرایی اشتباه هستش و سالم و درستش دگرباش گرایی آن هم بخاطر شرایط آفرینشی که مثلا ظاهرا پسر هستش ولی از نظر فیزولوژی و ساختاری به زنان نزدیکتر هستش و خوب این باید مورد قبول باشه ولی اینکه یک عده عموما پیرمرد و یا مردهایی شبیه این آقا که فک میکنند لباس زنانه بپوشند و هرمون بزنه تا صداش نازک بشه و لای زنها لول بزنند یا با یک مرد رابطه داشته باشند بیشتر کلاش هستند و اگر طرفدارای این گروهها بدونند که مثلا همین آقا چقدر درآمد از همین تبلیغات و رفتارها و متضاد پوشیدن هاش داره و داره از حمایت این گروهها چه منفعت بزرگی می بره شاید در نحوه حمایتشون تغییر روش بدهند چون این نوع حمایت در خفه کردن هر صدایی فقط باعث شیوع این نوع سوء استفاده ها و تحت فشار قرار گرفتن بیشتر کسایی که واقعا از نظر جسمی و حتی روحی روانی جزو این گروه ها میشوند بشه.
  7
  8
  ‌پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
  ۸۱
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  همجنس گرایی مرضه، بیماریه روحیه.... کدوم حیوانی در دنیا همجنسگرا شده غیر از انسانهای چندش آور... اینهارو باید مداوای روحی کرد... انسان سالم کی همجنسگرا میشه؟. اونهایی که دارن دفاع میکنن پیش زمینه مرض همجنسگرایی را دارن و امیدوارم تا همین چند وقت دیگه زیر عمو ترامپ شون بخوابن
  1
  1
  جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.