رییس ستاد ارتش اسرائیل: دستور آماده‌سازی طرح حمله احتمالی به ایران را در سال جاری داده‌ام‎

 آویو کوخاوی، رییس ستاد ارتش اسرائیل
رادیو فردا :رییس ستاد ارتش اسرائیل در هشداری صریح به دولت جو بایدن در خصوص احتمال بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران موسوم برجام گفت که اسرائیل برنامه‌های تازه دیگری را برای حمله به ایران در سال جاری میلادی تدارک دیده است.

آویو کوخاوی، رییس ستاد ارتش اسرائیل، شامگاه سه‌شنبه هفتم بهمن با لحنی تند، گفت که او فرمان لازم را در این زمینه به ارتش داده است.

هشدار بی‌پرده ژنرال کوخاوی به دولت جدید واشینگتن در حالی است که جو بایدن تنها شش روز است در کاخ سفید مستقر شده و هنوز نشانه‌ای از آغاز مذاکرات دولت او با ایران بر سر بازگشت آمریکا به برجام در دست نیست.

همچنین اظهارات رییس ستاد ارتش اسرائیل در آستانه ورود ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام، ستاد مرکزی ارتش آمریکا، به اسرائیل بیان شده است.

از زمانی که پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روشن شد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، چند بار برای دولت آمریکا خط و نشان کشید و حتی گفت «بازگشت به برجام، یک حماقت است که نباید اتفاق بیفتد».

اما به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، هشدار شدید و صریح رییس ستاد ارتش آمریکا، با هدف تشدید فشار اسرائیل بر دولت جدید واشینگتن، برای دوری کردن از احتمال بازگشت به برجام، بیان شده است.

ژنرال کوخاوی در سخنرانی در مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل گفت که بازگشت به برجام، «هم از نظر عملیاتی و هم از نظر راهبردی، بد خواهد بود»، «یک تهدید غیر قابل قبول است» و به تشدید رقابت تسلیحات هسته‌ای در منطقه منجر خواهد شد».

به گفته وی، «اگر برجام هنوز زنده بود، ایران تا حال می‌توانست به سمت تولید بمب اتمی پیش برود زیرا برجام فاقد محدودیت‌ها و نظارت کافی برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتمی بود».

ژنرال کوخاوی افزود که از فرماندهان ارتش خواسته در فکر یک سری برنامه‌های عملیاتی جدید و توسعه آن در یک سال آتی باشند. او افزود، کادر سیاسی (دولت) تصمیم‌گیرنده نهایی است اما «طرح‌های عملیاتی باید به روی میز و آماده اجرا باشد».

رییس ستاد ارتش اسرائیل همچنین از وجود «یک ائتلاف منطقه‌ای قوی» از یونان، قبرس، مصر، اردن و امیرنشین‌های خلیج فارس در کنار اسرائیل برای «مقابله با محور شیعی ایرانی که از ایران تا عراق و سوریه و لبنان کشیده شده» سخن گفت و افزود که اسرائیل اکنون از «آزادی عمل گسترده در سراسر خاورمیانه» برخوردار است.

با وجودی که سخنان رییس ستاد ارتش و نخست وزیر اسرائیل با لحن محکم و با قاطعیت بسیار بیان شده‌اند اما اظهار آن از زبان این‌دو فرمانده ارشد نظامی و سیاسی اسرائیل، نشانه‌های جدی از یک تقابل زودهنگام میان این کشور با دستگاه دیپلماسی جو بایدن در آمریکا نیز به حساب می‌آید.

در زمان دو دولت باراک اوباما نیز اسرائیل پیوسته از گزینه نظامی علیه ایران سخن می‌گفت که ظاهرا هدف از آن، وادار کردن دولت واشینگتن به تشدید سخت‌گیری در توافق با ایران بود. این رویه آن زمان کارساز نبود و به چالش جدی میان اسرائیل و دولت وقت آمریکا که جو بایدن معاون آن بود، منجر شد.

اسرائیل در روزهای گذشته روند انتصاب شمار زیادی از مقامات ارشد آمریکا در زمان دولت باراک اوباما را که در تنظیم برجام سهیم بودند، به پست‌های کلیدی، به ویژه در دستگاه وزارت خارجه آمریکا، با نگرانی عمیقی دنبال کرده است.

رسانه‌های اسرائیل نوشته‌اند در حالی که جو بایدن در روزهای گذشته با سران فرانسه، آلمان، روسیه، مکزیک و شمار دیگری از کشورها گفت‌وگوی تلفنی داشته، هنوز معلوم نیست که چه زمان نخستین تماس تلفنی را با بنیامین نتانیاهو انجام خواهد داد.

آقای نتانیاهو چند بار در روزهای گذشته تاکید کرده که «مشتاق کار» با جو بایدن «به‌ویژه در مورد ایران است».

اسرائیل مشوق عمده خروج دولت دونالد ترامپ از برجام و سیاست «فشار حداکثری» به ایران بود.

جو بایدن گفته که در صورت اجرای تعهدات کامل ایران بر اساس برجام، آمریکا به این توافق بازخواهد گشت «هرچند که مسیر آن آسان نخواهد بود».

در همین حال، آنتونی بلینکن، که روز سه‌شنبه تایید سنای آمریکا را برای آغاز پست وزارت خارجه دریافت کرد، گفته است که واشینگتن پیش از هر تصمیمی در خصوص برجام، با متحدین خود، از جمله اسرائیل، رایزنی می‌کند.

در حالی که کوشش اسرائیل در وهله نخست، جلوگیری از هر اقدام احتمالی دولت جو بایدن در مسیر کاهش فشارهای اقتصادی بر ایران و سپس تنظیم توافق‌های سخت‌گیرانه‌تری با هدف برچیدن برنامه موشک‌های برد بلند و نفوذ منطقه‌ای ایران است، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، روز هفتم بهمن تاکید کرد که ایران «در هیچ موضوع دیگری غیر از نحوه اجرای برجام با کشورهای ۱+۵ صحبت نخواهد کرد».

دولت ایران در همین حال از دولت جدید آمریکا خواسته است فرصت ایجاد شده را از دست ندهد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز سه‌شنبه در تهران گفت «دریچه گشوده شده، مدت زیادی باز نمی‌ماند».

مجید تخت روانچی، نماینده دایم ایران در سازمان ملل متحد نیز روز ششم بهمن در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان گفت که هر چند ایران برنامه‌ای برای مذاکره با دولت جو بایدن ندارد اما منتظر است که آمریکا اولین گام سیاسی را برای لغو تحریم‌ها و بازگشت به برجام بردارد.
+38
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  حالا که ترامپ کبیر نیست خودتون بزنید جمهوری اسلامی یعنی تمامی آخوندها و پاسدارها رو کتلت کنید.
  20
  29
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۰
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  کوچکترین شکی نکنید که اگر ایران به تهیه بمب اتمی نزدیک شود اسرائیل با همکاری روسیه تمام رشته ها را پنبه خواهد کرد زیرا خطر بمب اتم ایران برای روسیه بیشتر از اسرائیل هست.
  17
  20
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۵
  ۶۲
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اشتباه میکنید،اتفاقا روسیه هیچ اهمیتی به دستیابی اینها به سلاح اتمی نمیدهد چون اولا بخاطر تقابل اینها با غرب هیچ تهدیدی برایش نیستند و بلکه از وجود یک نقطه تضعیف دیگر در مقابل دنیای غرب استقبال هم میکند،و دوم که خودش از نظر هسته ای آنچنان قدرتمند است که حتی رسیدن اینها به چند کلاهک برایش در حد توان ۰ ۸ سال قبل خودش هم نیست. همانطور که به کره شمالی و پاکستان زیرخاکی کمک تکنولوژیک کرد برای دستیبابی به فناوری این سلاحها،و اصولا نیروگاه ایران را هم آنها راه اندازی کردند که قدم اول و بزرگ برای هسته ای شدن نظامی احتمالی هست. البته اسرائیل بدلیل خطر مستقیم جدی،و آمریکا بخاطر خطر قدرت گرفتن غیرقابل کنترل کلی اینها هرگز این اجازه را نمیدهند حتی در صورت لزوم از طریق نظامی و حمله یک جانبه جلویش را میگیرند.
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  جمهوری خواهان امریکا(هارت و پورت)زیاد دارند،الکی،ولی دمکراتها با پنبه سر میبرند.اختلاف امریکا با اسرائیل(در هیچ زمانی)بهیچ وجه جدی نبوده و نیست
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۳
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  مسئولا" و فرمانده های اسرائیلی در دروغ گفتن دست کمی از اخوندهای ایران ندارن!
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۴
  ۳۲
  mosyiran - کرایستچرچ، نیوزلند
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. داشتن بمب اتم ایران برای روسیه اصلا خطرناک نیست و برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران هم برای روسیه خطرناک نیست. ایران هر چه قدر هم کلاهک اتمی و سلاح داشته باشه حریف ابر قدرت ها مثل روسیه نمیشه اینو روسیه خوب میدونه. ادامه این استراتژی باعث منزوی شدن بیشتر ایران و تبدیل به کره شمالی خواهیم شد. در ضمن وجود جمهوری اسلامی برای اسرائیل شاید خوب هم باشه چون باعث دوستی و سوئ استفاده اسرائیل از کشورهای عربی منطقه میشه. در کل جنگی اتفاق نخواهد افتاد ساده نباشید. سناریو اینده خاورمیانه پیشرفت کشورهای منطقه و فقر بیشتر مردم ایران و چپاول بیشتر ثروت های ایران توسط اخوند ها خواهد بود.
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۰
  ۴۲
  دو کلمه حرف درست - کرج، ایران
  حمله نظامی به ایران ، درست همان چیزی هست که آخوند ها میخواهند. سر اژدها در اروپا هست. آلمان، فرانسه، انگلستان. اگر اینها دست از پشتبانی رژیم بردارند روسیه و چین هیچ غلطی نمیتوانند بکنند.
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۸
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  وقتی مسئله حمله به ایران در خاک ایران وسط میاد سگهای اسرائیلی پارس میکنند ولی گاز نمی گیرند. دلیلش هم واضحه. اگر اسرائیل به هر دلیلی به هر نقطه ای از ایران حمله کنه حق مقابله به مثل را که یک حق قانونی برای تمامی کشورهای دنیاست برای ایران به وجود میاره. من فکر می کنم حکومت ولایی هم منتظر همین بهانه است که چند صد تا موشک ریز و درشت را روانه اسرائیل کنه.
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۰
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::mosyiran - کرایستچرچ، نیوزلند::]. [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. عزیزان فراموش نکنید که لابی اسرائیل در روسیه ده ها برابر از لابی اسرائیل در امریکا فعال تر و نفوذی تا حد رفاقت شخصی پوتین با افراد موثر و بانفوذ یهودی در روسیه دارد. روسیه ذاتا ضد اسلام و از تقویت چچنی ها و دیگر مسلمانان بسیار بیمناک هست. اگر هم متوجه باشید همیشه روسیه با ایران شرطی بازی میکند. در مسائلی همکاری مقطعی می کند ولی بهیچ صورت بطور کامل در کنار ایران نیست. مثلا هم اکنون با همکاری اسرائیل مشغول راندن سپاه از سوریه است. مضافا دو میلیون یهودی در اسرائیل قبلا ملیت روسی داشته و همین ها همکاری تنگاتنگ با روسیه دارند.
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::دو کلمه حرف درست - کرج، ایران::]. کاملا درسته
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.