محمدعلی هادی، دیپلمات پیشین، به جرم فساد به حبس محکوم شد

 محمدعلی هادی (سمت راست) و هادی رضوی در یکی از جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بانک سرمایهمحمدعلی هادی، دیپلمات پیشین و متهم پرونده فساد بانک سرمایه، به «پنج سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و انفصال کامل از خدمات دولتی محکوم شد».

به گفته سخنگوی قوه قضاییه، حکم آقای هادی به اتهام «مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی و پولی کشور از طریق مشارکت در ۱۲ فقره خیانت در امانت» صادر شده است.

محمدعلی هادی، معاون سابق وزیر خارجه و عضو هیئت مذاکره‌کننده با رابرت مک فارلین، مشاور امنیت ملی رونالد ریگان رئیس ‌جمهوری آمریکا در سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ است.

او به عنوان عضو سابق هیئت مدیره وقت بانک سرمایه به «مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق مشارکت در خیانت در امانت» متهم شد و پرونده‌اش به دلیل این که روحانی بود، در دادگاه ویژه روحانیت بررسی شد.

آقای هادی که پیش از انقلاب ۵۷ در فرانسه به عنوان مترجم روح‌الله خمینی، رهبر پیشین انقلاب ایران فعالیت داشت، پس از انقلاب نماینده تهران در مجالس اول و دوم شورای اسلامی شد. او در دولت هاشمی رفسنجانی، سفیر ایران در امارات بود.

در دادگاه بانک سرمایه پرونده‌های جنجالی زیادی تاکنون بررسی شده است که از مهم‌ترین احکام صادره در این پرونده می‌توان به صدور حکم ۱۰ سال حبس برای عمار صالحی، پسر عطاء‌الله صالحی، فرمانده سابق ارتش و صدور حکم ۲۰ سال حبس برای هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری، وزیر کار ایران و حکم ۲۰ سال حبس برای حسین هدایتی، از سرمایه‌گذاران فوتبال در ایران اشاره کرد.

پرویز کاظمی، وزیر پیشین رفاه ایران نیز در این پرونده به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

سهامدار اصلی بانک سرمایه صندوق ذخیره فرهنگیان است و پرونده این بانک پس از کشف فساد «۱۵ هزار میلیارد تومانی» در این صندوق به جریان افتاد.

صندوق ذخیره فرهنگیان بیش از ۸۰۰ هزار عضو وابسته به وزارت آموزش و پرورش دارد و از سپرده‌های ماهیانه فرهنگیان به آنان سود سالانه پرداخت می‌کند.

در این پرونده فساد نام‌های مشهوری چون احمد هاشمی شاهرودی، برادرزاده و داماد محمود هاشمی‌ شاهرودی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت و محمد امامی، تهیه‌کننده سینما، بهروز ریخته‌گران، فعال اقتصادی و شهاب‌الدین غندالی، مدیرعامل پیشین صندوق ذخیره فرهنگیان نیز مطرح است که هنوز حکم نهایی پرونده آنها اعلام نشده است
+40
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  عجب مملکت تخمی شده چه بخور بخوری
  2
  27
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  خداحافظی می کنم با همه دوستان در این سایت مردم کشور من امیدوارم یک روزی از این خواب سنگین بیدار ش وزندگی خودشون و بچه هاشون رو نجات بد ن به خاطر بچه هاتون یه کاری بکنید به امید روزی که کشور ایران آزاد بشه
  3
  29
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۶
  ۳۷
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  پنج سال زندان برای پانصد ملیون دلار منم حاضرم پنج سال برم زندان بعدش پانصد ملیون دلار داشته باشم مثل شوهر مهناز افشار دارو‌های تاریخ گذشته وارد میکرد یک ملیارد یورو پول به جیب زد گذشت بانک آلمان اومد ایران پنج سال زندان بهش دادند الان تموم شده تا عید میاد بیرون میره آلمان به عشق و حالش میرسه
  0
  3
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  گر حکم شود که مست گیرند/ در شهر هر آنکه هست گیرند
  1
  4
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.