هیات بلندپایه طالبان به ایران سفر کرد

تهران گفته که برادر و ظریف در تهران دیدار خواهند کردبی بی سی :طالبان گفته که هیاتی از این گروه به رهبری ملا برادر آخند، معاون سیاسی و رئیس دفتر طالبان در قطر به دعوت رسمی دولت ایران، به این کشور سفر کرده‌اند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر امروز سه‌شنبه هفتم بهمن  در توئیتر خود نوشته که روابط دو کشور، وضعیت مهاجران افغان و وضعیت فعلی سیاسی و امنیتی افغانستان و منطقه موضوعات مورد بحث در این سفر خواهند بود.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها این سفر را تایید کرده است.

او گفته که قرار است این هیات با مقام‌های ایران از جمله وزیر امور خارجه و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان دیدارهایی داشته باشد و در مورد روند صلح و مسایل مرتبط دیگر گفت‌وگو کنند.
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران از سفر هیأت سیاسی طالبان به تهران به ریاست "ملا عبدالغنی برادر" خبر دادهسفر هیات طالبان به ایران در حالی صورت می‌گیرد که حدود یک ماه پیش، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در افغانستان گفته بود که این کشور طالبان را هنوز یک گروه "تروریستی" می‌داند.

او گفته بود که بر اساس قوانین هنوز ایران طالبان را از گروه تروریستی خارج نکرده است.

هیات طالبان به رهبری ملا برادر آخند، معاون گروه طالبان یک سال قبل نیز به تهران رفته بودند و با وزیر خارجه این کشور دیدار داشتند.

در سال‌های اخیر تجمعاتی در افغانستان در اعتراض به آنچه "همکاری ایران با طالبان" خوانده می‌شود، برگزار شده است.
وزارت خارجه ایران سفر هیأت طالبان را به تهران تایید کرده استسفر هیات طالبان به ایران در حالی صورت گرفته که دو هفته پیش دور دوم گفت‌وگوهای مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر آغاز شد اما پیشرفت آن بسیار کند بوده است.

آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح حکومت و طالبان همزمان با روی کار آمدن حکومت جدید در آمریکا به ریاست جمهوری جو بایدن بود. آقای بایدن تاکنون در مورد روند صلح افغانستان که از سوی این کشور زمینه‌سازی شده، چیزی نگفته است اما نامزد وزارت خارجه حکومت جدید گفته که آقای بایدن توافق دولت آمریکا با طالبان را ارزیابی خواهد کرد.

کارشناسان می‌گویند دلیل کندی دور دوم روند گفت‌وگوهای صلح دولت افغانستان و طالبان مشخص نشدن موضع آمریکا در قبال این روند و سرنوشت توافقتنامه صلح آمریکا و طالبان است.
گفت‌وگوی وزیر خارجه پاکستان و افغانستان
وزارت خارجه افغانستان خبر داده که روز گذشته محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان با همتای پاکستانی‌اش شاه محمود قریشی تماس تلفنی داشته است.

انکشافات تازه در روند صلح و تلاش برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان از موضوعات مورد بحث این دو مقام بوده است.

این گفت‌وگو پس از آن صورت می‌گیرد که به تازگی آقای قریشی از جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا خواسته تا روند صلح افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را پیگیری کند.

وزارت خارجه افغانستان نیز در واکنش به این خواست گفته که کابل از اسلام آباد انتظار دارد که طالبان را به کاهش خشونت، تامین آتش بس و قطع رابطه با "گروه های تروریستی" وادار کند.
+10
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  ج.ا میخواهد هر چه ترامپ رشته را پنبه کند،هر جا ج.ا باشد انجا اغتشاش،بلوا،وجنگ خواهد بود.اسلام ۱۴۰۰ سال بضرب شمشیر باقی ماند،چون با مخالف بعلت نداشتن منطق قابل قبول ،قادر به بحث نیست .
  0
  8
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
  ۳۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  طالبان بلندپایه و کوتاه پایه نداره دیگه! همشون از دم جنایتکار و تروریست هستند. جالب اینه که آقای ظریف تحصیل کرده و فرهنگ دیده و دیپلمات با این وحشی ها همنشین میشه.
  0
  10
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  همچین میگن بلندپایه آدم نمیدونه چی بگه اون طالبان اشغال نیم پایه هم نیستن, مُردشور ببره اون قیافه ات رو مرتیکه جفنگ ظریف
  0
  13
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  تو ریش هر دو تون.
  0
  12
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.