مهدی جهانگیری برادر معاون اول رئیس جمهور ایران به اتهام «قاچاق حرفه‌ای ارز» حکم زندان گرفت

مهدی جهانگیری سال ۱۳۹۶ مدتی از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شدبی بی سی :قوه قضائیه ایران اعلام کرده است که مهدی جهانگیری برادر معاون اول رئیس جمهور این کشور به اتهام "قاچاق حرفه‌ای ارز" به دو سال زندان، توقیف اموال و جزای نقدی محکوم شده است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است که به غیر از "قاچاق حرفه ای ارز" آقای جهانگیری در پرونده دیگری به اتهام "تحصیل مال نامشروع" محکوم شده است. آقای اسماعیلی گفته این حکم قطعی است.

بر اساس اعلام قوه قضائیه ایران مهدی جهانگیری در پرونده "قاچاق حرفه ای ارز" به مبلغ ۶۰۷ هزار و صد یورو و ۱۰۸ هزار دلار به دو سال حبس، ضبط ارز و جزای نقدی چهار برابر بهای ریالی ارز قاچاق شده محکوم و در پرونده دیگری به اتهام "تحصیل مال نامشروع" به مبلغ بیش از ۴۵۶ میلیارد و ۲۱۶ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال به تحمل دو سال حبس و رد مال محکوم شده است.

مهدی جهانگیری سال ۱۳۹۶ به فاصله کوتاهی پس از شروع دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران درباره بازداشت برادرش ابراز امیدواری کرده بود که "سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه با فساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجرا شود."

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران بعضی از چهره‌های اصولگرا برادر معاون رئیس‌جمهور ایران را به "لابی‌گری" و "اشرافی‌گری" متهم کردند.

مهدی جهانگیری که رئیس گروه مالی گردشگری و از موسسان بانک گردشگری است، آن زمان در اطلاعیه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی خود دفاع کرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از مهدی جهانگیری نوشت که این مجموعه اقتصادی، موسسه‌ای "کاملا خصوصی" است و از ابتدای شکل‌گیری "متعلق و وابسته به هیچ نهاد، شخص و مجموعه دولتی و شبه‌دولتی و جریان خاص نبوده" است.

به غیر از برادر معاون اول رئیس جمهور، حسین فریدون برادر حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم از سوی قوه قضائیه به اتهام تخلف مالی حکم زندان گرفته است.
+57
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  قیافشو! عینهو کلاه قرمزی!
  0
  38
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  تمام مسئولان نظام اسلامی طی ۴۲ سال تجربه (در خلافکاری)،همه قاچاقچی حرفه ای شدند.
  3
  47
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
  ۳۷
  خان بختیاری - ریو، برزیل

  از این حکم های مسخره فقط در جمهوری عسلامی دیده میشه . وقتی برادر رییس جمهور و معاون رییس جمهور دزدی میکنند یعنی دزد اصلی خود رییس جمهور و معاونش هستند وگرنه که این دو تا چاقال اگر برادر قصاب محل بودند که نمیتونستند اینقدر دزدی کنند ، بماند که الان ۴ ساله به دانشجویان ارز دانشجویی نمیدن (که فقط سالی ده هزار دلار بود) و اکثر دانشجویان خارج کشور مجبور به ترک تحصیل شدند ولی این حـ... به تنهایی ۶۰۰ هزار یورو ارز دولتی گرفته که میدونم خیلی بیشتر از این حرفاست ، این حـ... ها برای هر کارخانه یا شرکتشون بالای ده میلیون دلار ارز دولتی به عنوان تامین مواد اولیه میگیرند بعد همون ارز رو تو بازار به قیمت آزاد میفروشند( حالا حساب کنید چه سودهایی میکنند از تحریم و نبود دلار برای همین خیلی هاشون از خداشونه که تحریم برداشته نشه)
  2
  25
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵
  ۶۱
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  ای جان دو تا برادر یکی از اونیکی خوشگلترو دست پاکتر ، ﴿ این هارو احتمالاً موقع تولید مادرشون اول با قاشق از رو گلیم جمع کرده و بعد ...!﴾
  2
  35
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  برادر خود روحانی هم اینکاره است!
  0
  28
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
  ۳۱
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  قیافه ها رو..معلوم نیست از کدوم ده کوره ای این بوزینه ها خودشون رو کشوندن تو دم و دستگاه برای بخور بخور و دزدی،با اون موهای پرکلاغی رنگ کرده و چشمهای کریه و بدجنسش. این دگوریها ی کدی رو مقایسه کنید با مقامات زمان شاه،همه محترم و با ابهت و متمدن..
  2
  19
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  وجه مشترک با برادر: دماغ دزد بی ناموس بچه پرستو و دروغگو .
  0
  21
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  دلار و سکه و زمین میخرن بعد۴برابر میشه قیمت، یه اقامت خارج هم بگیرن انجا هم سرمایه جمع کنن به این کارها میگن خیلی زرنگن! معنی زرنگی و هوش توی ایرانیها اینه ، این یکی از اون زرنگها بود توی بازی های قدرت قربانی شده ولی عموم مردم این طرز تفکرشونه،
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.