فیلم شاهکار علم پزشکی؛ پیوند همزمان دستها و شانه‌های یک مرد بدون دست برای نخستین بار در لیون فرانسه

یک مرد ایسلندی روز چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹، در شهر لیون فرانسه تحت عمل پیوند دو گانه دست‌ها و شانه‌ها قرار گرفت. پیوند که نخستین پیوند از نوع خود در جهان نام گرفته است.
این پیوند دوگانه که در بیمارستان «ادوارد اریو» انجام شد ۱۵ ساعت به طول انجامیده است و تیم‌های پزشکی و پرستانی چندین بیمارستان عمومی و خصوصی در آن مشارکت داشتند.

تیم جراحی بیمارستان «ادوار هریو» شهر لیون فرانسه به سرپرستی پروفسور «ژان میشل دوبرنارد» موفق شد برای اولین باردر جهان دو دست مردی را که به مرگ مغزی دچار شده بود به فرد دیگری پیوند بزند.

موفقیت قطعی این پیوند که در تاریخ ۲۴ دی گذشته انجام شد توسط سرپرست تیم جراحی تائید و بدین ترتیب عصر نوینی در جراحی ترمیمی آغاز شد.

پروفسور «دوبرنارد»، حال عمومی گیرنده اعضای پیوندی را عالی توصیف کرد و افزود: اینک التیام کامل شده و نخ های بخیه بیرون کشیده شده‌اند. به گفته پروفسور دوبرنارد، موها و ناخن های هر دو دست به خوبی رشد می کنند.

مرد ایسلندی که این پیوند‌ها را دریافت کرده است ۴۸ سال سن دارد و در ۲۶ سالگی و پس از برق‌گرفتگی در یک خط انتقال برق فشار قوی، دستانش از بازو قطع شد. او ۱۰ سال منتظر چنین جراحی بوده است. او در سال ۲۰۰۷ فهمید که پروفسور ژان میشل دوبرنارد، جراح مشهور لیونی نخستین پیوند دست را در جهان انجام داده است وبه همین دلیل او در سال ۲۰۱۱ به لیون نقل مکان کرد.

در این جراحی پیچیده، تیم‌های پزشکی از کلینیک پارک لیون، بیمارستان شمال غرب لیون، بیمارستان خصوصی ژان مرموز و کلینیک مدیپول مشارکت داشتند.

مرد ایسلندی، پس از انجام موفقیت آمیز عمل جراحی، اولین احساس خود را چنین بیان کرد: « به زودی می توانم بچه هایم را قلقلک دهم و با توپ خود را با آنها مشغول سازم. این عمل به من حیاتی دوباره بخشید. اکنون دو دست واقعی دارم که می توانم با آنها فرزندان خود را لمس کنم.»

سخنگوی مرکز دانشگاههای علوم پزشکی لیون گفته است که این پیوند از این نظر نخستین پیوند در نوع خود در اشل جهانی است که در پیوندهای پیشین، تنها پیوند دست ‌ها در جهان انجام شده بود و همزمان پیوند دستها و شانه‌ها را شاهد نبوده‌ایم.

شایان ذکر است که لیون یکی از مراکز پیشرو در پیوند اعضای بدن است.
+17
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.