انتشار فیلم «نجات کردستان عراق توسط قاسم سلیمانی» صدای مقامات اقلیم کردستان را درآورد+ فیلم

نمای ابتدایی فیلمی که خبرگزاری فارس درباره نقش قاسم سلیمانی در مبارزه با داعش در ادبیل عراق پخش کرده استرادیو فردا :انتشار یک فیلم شبه‌داستانی ۹ دقیقه‌ای با ادعای «روایتی از نجات کردستان عراق توسط قاسم سلیمانی» در خبرگزاری فارس، واکنش اعتراضی دولت اقلیم کردستان را برانگیخت و آن را «تحریف واقعیت» خواند.

به گزارش شبکه روداو که اخبار اقلیم کردستان را منتشر می‌کند، روز یکشنبه ۵ بهمن، دولت اقلیم کردستان با تحویل نامه‌ای اعتراضی به کنسولگری ایران اعلام کرد که این فیلم «برای پیشمرگه‌ها و رهبری کردها توهین‌آمیز» است.

در این فیلم که با عنوان «توکل» در خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، روز ۴ بهمن منتشر شد، مسعود بارزانی، رئیس وقت اقلیم کردستان عراق، در مواجهه با نیروهای داعش فردی مستأصل و ناامید نمایش داده می‌شود که ظاهراً علی‌رغم میلش نهایتاً با قاسم سلیمانی تماس می‌گیرد و قاسم سلیمانی بلافاصله با هلی‌کوپتر به منطقه می‌رود و نیروهای داعش با انتشار خبر حضور او در منطقه روحیه خود را از دست می‌دهند و ناگهان شکست می‌خورند.
فیلم کوتاه (توکل)به گزارش شبکه روداو، مسئول دپارتمان روابط خارجی منطقه کردستان با بیان این‌که اعتراض رسمی اقلیم کردستان رسماً به کنسول ایران تحویل داده شده، گفت: «ما روابط دوستانه تاریخی با ایران داریم و این نوع تحریف واقعیت‌ها پسندیده نیست.»

بر اساس این گزارش، نصرالله رشنودی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل، در واکنش گفته است که «این فیلم منعکس‌کننده مواضع رسمی ایران نیست».

آقای رشنودی همچنین افزود که «هرگز اجازه نخواهیم داد به هیچ وجه روابط خود را با اقلیم کردستان تضعیف کنیم» و ادعا کرد منبع انتشار این فیم مشخص نیست و احتمال دارد کسانی درصدد تخریب روابط ایران با اقلیم کردستان عراق باشند.

این در حالی است که فیلم «توکل» که نام «محمدباقر مفیدی‌کیا» را به‌عنوان سازنده فیلم بر خود دارد، با لوگوی خبرگزاری فارس در این خبرگزاری نزدیک به سپاه منتشر شده و همچنان نیز در دسترس است.

سیروان بارزانی، از فرماندهان نظامی کردستان عراق در مخمور اربیل، در مورد نقش ایران در آزادسازی این شهر از نیروهای داعش گفته است که «ایران صرفاً کمک تسلیحاتی ارائه داد و پس از آزادسازی مخمور، یک نیروی ایرانی متشکل از حدود ۱۴ عضو با همراهی قاسم سلیمانی از این شهر بازدید کرد و در آنجا ماند».

سیروان بارزانی همچنین با اشاره به این‌که «حدود بیست روز در درگیری‌های این منطقه حضور داشته است» تأکید کرد «بیشتر کمک‌های ایران به پیشمرگه‌ها از طریق اسلحه بود».

این در حالی است که در فیلم شبه‌داستانی منتشرشده در خبرگزاری نزدیک به سپاه، عامل اصلی و تنها عامل شکست داعش در اربیل صرفاً حضور بلادرنگ قاسم سلیمانی پس از تماس مسعود بارزانی با او نمایش داده می‌شود.

مقام‌های دولت اقلیم کردستان می‌گویند که بیش از هزار و ۸۰۰ پیشمرگه در جنگ با داعش کشته شدند و بیش از ۱۰ هزار نفر نیز زخمی شدند و قاسم سلیمانی زمانی وارد مخمور در اربیل شد که نیروهای پیشمرگه این شهر را از دست نیروهای داعش آزاد کرده بودند.

سیروان بارزانی گفته است که فیلم پخش‌شده «موجب خشم رهبران کرد، به‌ویژه رئیس‌جمهور مسعود بارزانی شد، زیرا این فیلم نشان می‌دهد که حمله داعش به مخمور باعث از دست دادن روحیه او شد درحالی‌که رئیس‌جمهور بارزانی طی ۵۰ سال «هدایت نیروهای پیشمرگه و انقلاب» را در دست داشته است.

نصرالله رشنودی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل، گفته است که قاسم سلیمانی به بارزانی بسیار احترام می‌گذاشت و مقام‌های جمهوری اسلامی خواهان گسترش روابط با اقلیم کردستان به‌ویژه با مسعود بارزانی هستند.
+8
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ahora_nima - استکهلم، سوئد

  قاسم سلیمانی خودش داعش را به سمت کردستان عراق کشید تا جنگ را از کوفه و نجف و کربلا دور کنه. در ضمن کردها با همکاری و پشتیبانی نیروی هوایی امریکا داعش را شکست دادند. نقشه قاسم سلیمانی و ایران کشیدن جنگ به کردستان بود تا از فرصت استفاده کنند و کرکوک را توسط حشدالشعبی که نوکر ایران و زیر فرمان قاسم بود اشغال کنند.
  5
  44
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸
  ۴۶
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  برای قاسم کتلت شخصیت کاذب ساختن شاید در جنوب لبنان وغزه با چمدانهای پر از پول برای کوتاه مدت ممکن باشه، ولی برادرهای کرد ثابت کردن تا اونجا که نشانه انها در تاری گم میشه مرد عمل و مبارزه بودند، داعشی همین قاسم کتلت با همکاری اسد وروسیه با پول ملت ایران مزدوران یک بار مصرف عراقی و ترک ساخت کسی جلودارش نبود، افسانه شکست ناپذیری و پشت همین داعش را بچه مدرسه ایهای کوبانی چنان شکستند که از همون داعشی که میخواست پرچمش را روی باکینگهام پالاس بکاره چنان شکستند که دیگر نتونست کمر راست کنه. حالا میاد قاسم کتلت را منجی کردها نشون میدید. همین قاسم کتلت تونست با قتل و عام بچه های خلق کرد برای خودش اوایل انقلاب اسم کاذبی بسازه.داعشی را که نتونست با بچه مدرسه ایهای کوبانی در بیفتاد در خواب هم جرات حمله به کردهای عراق را نداشت، کردهای عراق صدام را که از ناپالم تا گاز سارین علیه انها بکار برد را به زانو در اوردند داعش که عددی نبود.
  5
  34
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸
  ۴۹
  ordak - بن، آلمان

  کجای کارید مگر اون ماله کش قبلی وزارت دربدری رژیم ادعا نداشت قاسم کتلت شبها میاد تو خواب فرماندهان سپاه و برای اونها نقشه جنگی میکشه.اخه این جنایتکار داعشی که کارس قتل و عام زن و بچه ملت تو سوریه بود اصلا داخل ادم است که در موردش بحث کرد، به نظر من بحث توالت رفتن ستار در لایو اینستا گرام خیلی مهمتر از قاسم کتلت و سقت شدنش است.
  5
  35
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
  ۵۱
  نیایش - تهران، ایران
  قاسم .. خورد مگه اون جز خرج کردن پول ملت ایران و کشتن مردم ایران کار دیگه ای هم بلد بوده اون فقط برده اربابش بود از اون کمکی برنمیومد
  3
  21
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  با مرگ سلیمانی کل منطقه یک نفس راحت کشید. این مرد یک تروریست وحشتناک بود که اگر خواسته های او براورده نمیشد در هرجای منطقه آتش به پا میکرد. اگر هم بارزانی جایی از او تعریفی کرده حتما برای امنیت کردستان لازم بوده که به این جانی باج بده.
  2
  21
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.