یک کشتی‌گیر ایرانی دیگر اعدام شد

دویچه وله :مهدی علی حسینی، در زندان دزفول اعدام شد. علی حسینی کشتی‌گیر اهل اندیمشک است که در سال ۹۴ به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. در طول پنج ماه گذشته این دومین کشتی‌گیر ایرانی است که اعدام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "عصرجنوب"، سحرگاه روز دوشنبه ۶ بهمن (۲۵ ژانویه) حکم اعدام مهدی علی حسینی، کشتی‌گیر اندیمشکی در زندان دزفول اجرا شد.

مهدی علی‌حسینی، کشتی‌گیر فرنگی‌کار اندیمشکی در سال ۱۳۹۴ در جریان یک درگیری در استان خوزستان به اتهام قتل بازداشت و سپس به قصاص محکوم شده بود.

بستگان و نزدیکان مهدی علی‌حسینی ۳۰ ساله پیش از اعدام او هشدار داده بودند که حکم اعدام این کشتی‌گیر فرنگی‌کار حرفه‌ای در طول روزهای آینده اجرا خواهد شد.

هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد اجرای حکم اعدام این زندانی پیش‌تر در تاریخ ۲۱ دی‌ماه با کسب مهلت هفت روزه به تعویق افتاده بود.

هرانا می‌نویسد بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر، در ایران در سال ۲۰۲۰ دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر حکم محکومیت اعدام گرفته‌اند. بنا بر همین گزارش، بیش از ۷۲ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند و نهادهای حقوق بشری آن را اعدام "مخفیانه" می‌خوانند.

اعدام کشتی‌گیر اندیمشکی پنج ماه پس از اعدام نوید افکاری کشتی‌گیر دیگر ایرانی انجام می‌گیرد که واکنش افکار عمومی جهان را در آن زمان برانگیخت.

گفتنی است یک برادر نوید افکاری به نام‌ وحید افکاری به ۵۴ سال و شش ماه زندان و برادر دیگرش حبیب نیز به ۲۷ سال و سه ماه زندان محکوم شده‌اند.
+111
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  azadeh11 - آمستردام، هلند

  چرا منفی میدهید؟ مثبت بدید تا این خبر مهم را دنیا بفهمد..چند تا اعدام؟؟
  13
  47
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اینکه فرد بیگناه معترضی را بعلت قوانین مستعمل و قرون وسطائی یک مشت عرب وحشی در 1400 سال قبل اعدام می کنند البته هم دین و باورهایشان و هم عملکردشان زشت است ولی من این را نمی توانم بفهمم، مگر کشتی گیر بودن افراد را در مقابل قانون متمایز میکند؟ (مطلقا این چپول های وامانده و درمانده در اسکاندیناوی از مطلب من بل نگیرند. من نگفتم اعدام معترضین و دگراندیشان درست هست بلکه معتقدم این حکومت زشت آخوندی هزاران نفر بیگناه را بعلت عقاید متضاد کشته است. جرایمی که در کشورهای پیشرفته مطلقا جرم نیست و یا حداکثر 2 ماه زندان دارد). اما وقتی باید همه و حتی سیدعلی چلاق در مقابل قانون برابر باشند معنای تفکیک بصورت کشتی گیر و شاعر و نوازنده و غیره را نمی فهمم. لطفا یک نفر باسواد من را توجیه کند.باز هم عرض میکنم کشتن افراد بعلت عقیده جنایت و قتل سازمان یافته توسط یک حکومت منحط قرون وسطائی هست.
  45
  38
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  هیچکسی از شنیدن خبر اعدام خوشحال نمی‌شود. ولی وقتی اولیای دم درخواست قصاص می‌کنند، چاره‌ای نیست. شخص مرتکب قتل شده و طبق قانون با او برخورد می‌شود و هیچ ربطی به اینکه قاتل کشتی‌گیر، بزاز، مهندس، مستخدم، دکتر، طباخ، جوشکار و یا در صنف دیگری فعال بوده را ندارد. در همان آمریکا که مهد فرهنگ و آزادی برای شما جیره‌خواران غربی است، هم حکم اعدام دارند و می‌کنند.
  75
  25
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۴
  ۴۶
  شاهنشاه روحت شاد - تهران، ایران

  لعنت بر خامنه ایی ,شاهنشاه روحت شاد
  5
  55
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۴
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. ببین فاطی تا حالا باهات شوخی میکردیم ولی لقمه حروم داری پررو میشی. اگه از مزدور صحبت کنیم که تو نمونه شاخص مزدوریت در ج.ا. هستی
  5
  55
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. تا بحال شوخی در ملأ عام و فضای مجازی! شوخی مخصوص مکان‌های دیگری است.
  28
  4
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۳
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. رو که نیست تو داری سنگ پای قزوینه , تو دَم از جیره خواری میزنی ولی خودت ۲ سر جیره خواری هم از دستمال بودنت پول میگیری وهم از دولتی که تو کشورش همون به قول خودتون کُفارستان جیره مفت میگیری, بابای اگه اینهمه از جمهوری اسلامی و ولایتت راضی هستی چرا تو کافرستانی
  3
  30
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۲
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. چیکار می کنی در کشور کفار چرا برنمیگردی ایران کارمند سفارتی نمیدونم روزی چند صد تا منفی می گیرید یا خیلی پررویی یا خیلی بی سوادی
  3
  27
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  به خمینی گفتند نخبه ها از کشور میروند(فرار مغز ها)،گفت بروند،(میخواهیم چه کنیم اینها را)،خامنه ای مقلد(رفتار میمونی) او بوده و علاوه بر ان نخبه کشی هم میکند
  2
  18
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۹
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. خوشگل خانم! اگر اولیای دم این همه آدم که به امر گدا علی کشته شدند درخواست قصاص کنند، حاضرید که عظما را اعدام کنند؟
  7
  19
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۴
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. گرچه حق با شما است،بین کشتی گیر و مردم فرقی نیست،و نظام اسلامی همه ملت ایران را با قوانین مسخره قرون وسطایی قصاص میکند.ولی شما حق ندارید بهر بهانه ای از امثال هیتلر،خمینی،خامنه ای،صدام.....حمایت کنید.(شما در این کامنت یک امتیاز مثبت بنظام اسلامی،همه را بیک چشم دیدن،داده اید)
  6
  30
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۴
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  [::vg2000 - اسلو، نروژ::]. یا فاطمه در ممالک کفار( هم ....)در نتیجه زیادی پر رو شده است(در بازار سنگتراش اصفهان زیادی مانده است،دیگر بدرد هنرپیشگی نمیخورد و باید اخوند شود
  2
  22
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۸
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. اتفاقا در محل دیگر میگن خیلی جدی میکنن . حالا شوخی یا جدی چقدر برات میمونه ماهی با این همه پاچه خواری؟
  2
  19
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰
  ۴۹
  ordak - بن، آلمان

  مثلا مثبت دادیم تو نیا هم پخش شد، دنیا بعد میاد برای ملت ایران سینه سپر میکنه همانطوری که این ۴۱ سال سینه سپر کرد!
  25
  2
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::hassan5 - تهران، ایران::]. بخاطر دور ماندن از همین اتهامات من در تایپک بالا 4 خط قوانین اسلامی را که شامل خمینی و خامنه و صدام و انصار هم میشود را کوبیده ام و باز چون به تجربه دریافته ام که مردم یا تایپکی را کامل نمی خوانند و یا مطابق باورهای خودشان می خوانند و استنباط می کنند مخصوصا و با تاکید و باحوصله دوباره آنرا در پرانتز شرح داده ام با این همه نمی فهمم کجا از شرح بالا استخراج فرموده اید که من عملیات اسلامی را تائید کرده ام!؟ چند بار دیگر مطلب را دقیق بخوانید. آیا اینکه عرض کرده ام که همه در مقابل قانون یکسانند بیان حمایت از دیکتاتورهائی هست که هرگز قانون را رعایت نکرده اند!؟ و یا درست برعکس هست؟ عرض کرده ام در مقابل قانون همگان یکسانند و آنچه در ایران میگذرد قانون نیست بلکه باورهای قرون وسطائی یک عده ملا هست و نشانه ای از دنیای امروز ندارد
  41
  11
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::hassan5 - تهران، ایران::] دوست اَزیز:آخوندا باز هم یک برگ دیگه از تاریخ کشورمون با خون این جوون رنگی کردن. رفیق: این آقای گفتگوگر منو یاد خرسای پیر میندازه که توی سیرکها فقط میرقصن. چون این خرسها نه دندونی برای شکار دارن نه قدرتی. حالا ایشون هم مثلِ آقا خرسه ول معطله. نه تمرکزی داره نه سواد مُدرنی. درنتیجه نمیدونه چی مینویسه! بنده هرچی بالا پایین کردم متوجه نشدم چی میخاد بگه. حدسم بر اینه که از نادانی خودش ناخاسته به سمت دفاع از قانون دیکتاتورها وخشونت و اِدام برخاسته ,و بقول شما یک امتیاز مثبت به نظام اسلامی.
  16
  9
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. عزیز جان با خیانت هایتان ایران را بدبخت کردید و حالا چپولیسم را به کشورهای پادشاهی ممالک اسکاندیناوی برده اید و حالا چون حنای چپولیسم رنگی ندارد متوسل به مثلا حقوق زنان و مسائل فرعی شده اید. حقوق زنانت که برای عمه جانتان خوب هست چون ولنگاریسم توهین مستقیم به زن ها هست. در مسئله ی اعدام که صد در صد من با اعدام سیاسی مخالفم ، چپول ها مثل بزرگانتان استالین و مائوتسه تونگ بیشتر اعدام ها را انجام داده اند. عزیز جان لگن خاصره ی چپولیسم شکست و تو آب در هاون میکوبی. حقوق سوسیالت را از کشور نروژبگیر و لاف در تاریکی نزن. اگر چپولیسم خوب هست برو کره ی شمالی و یا کوبا و از ان ممالک فیض ببر. یک کمونیست اصلا نمیداند حقوق زنان و قوانین بشری چیست. برو با دوستانت شربت سوسیال بخور
  10
  21
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مقایسه ی نقاط مشترک اسلام و کمونیزم:. هر دو بدنبال مال مفت هستند/هر دو اهل چپاول از موفقین جامعه به نفع مفتخوران هستند/هر دو ادعای ایجاد بهشت را دارند/هر دو دروغ بسیار میگویند/هر دو فکر میکنند که باید با زور آئین خودشان را گسترش دهند/ هر دو برای انسان کوچکترین ارزشی قائل نیستند و تجلی مرامشان مهم است/هر دو کورکورانه از یک کتاب پیروی میکنند/ هر دو فکر میکنند که هر چی محمد و کارل مارکس گفته وحی منزل هستند/ هر دو بهشت وعده میدهند یکی در زمین و یکی در هواو هر دو هم دروغ/هر دو بنام مکتبشان تمام مخالفان را اعدام میکنند/ هر دو برای رسیدن به هدف دست به هرگونه جنایت و خباثتی میزنند/هر دو بشدت افکار عمومی و رسانه ها را سانسور میکنند/هر دو فقط عقاید خودشان را درسترین دانسته و بقیه را احمق فرض میکنند/در هر دو هر مخالفی را شکنجه و باید زندانی کرد/در هر دو دگر اندیشان محکومند/هر دو وعده های دروغ بسیار میدهند/ در هر دو هدف وسیله را توجیه میکند (ادامه دارد)
  10
  21
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.