قتل ناموسی دو زن در سردشت

العربیه :منابع خبری ایران یکشنبه 24 ژانویه 2021 از کشته شدن دو زن در سردشت از سوی خانواده‌های‌شان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رکنا، یک زن 42 ساله سردشتی به نام «وفا» توسط برادرش به قتل رسیده است. در این گزارش آمده است «مقتول از 2 سال پیش از همسر سابقش طلاق گرفته و با پختن و فروختن نان محلی گذران می‌کرد و شاهدان محلی می‌گویند؛ زمانی که این زن، قصد ازدواج مجدد داشت از سوی برادرش به قتل رسیده است.»

در همین حال، یک زن سردشتی دیگر به اسم سونیا 24 ساله روز گذشته (شنبه 23 ژانویه) که گفته می‌شود مدتی پیش از همسر خود جدا شده بود و به همراه فرزند 6 ساله‌اش در منزل قدیمی پدربزرگ و مادربزرگش در سردشت زندگی می‌کرد، توسط برادر و پسرعمویش به قتل رسید.

مقتول پس از اینکه به بهانه‌ای به منزلش منتقل شده در آنجا پس از شکنجه با ضربات چاقو توسط برادر و عموزاده اش به قتل رسیده است.

برادر 19 ساله و پسرعموی‌ مقتول پس از انجام قتل، جسد را کنار سد سردشت دفن کردند، گفته می‌شود که اکنون قاتلان از سوی اداره آگاهی سردشت بازداشت و به قتل اعتراف کرده اند.

معضل «قتل ناموسی» در ایران یک پدیده رایج به شمار می‌آید. ضعف قوانین بازدارنده در این کشور به عنوان یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در عدم توقف این پدیده مطرح شده است. ماده 220 قانون مجازات اسلامی در قانون ایران، پدر یا جد پدری دختر را در صورت قتل دختر از مجازات قصاص معاف می‌کند و مجازات چندان سنگینی برایش در نظر نمی‌گیرد، این قانون چند ماه پیش همزمان با کشته شدن رومینا اشرفی کودک 13 ساله توسط پدرش، بیش از هر زمان دیگر از سوی افکار عمومی مورد انتقاد قرار گرفت، از این نظر که پدر ترجیح داد کودک خود را برای آنچه او «حفظ آبرو» خوانده بود، به قتل برساند؛ با این پیش‌بینی که قتل دخترش مجازات چندان سنگینی برایش در پی نخواهد داشت.
+27
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اهلی سردشت و دوربرش متاسفانه خودشان را از هر جهت سیاسی تر و پیشروتر از خیلی از شهرهای کرد نشین میدانن ولی از قرین و طرز تفکرشان پیداست که مردمانشان از تمام مردم کرد شهرهای دیگر عقب مانده تر هستند .
  12
  55
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  شهرهای کردی تا چندسال قبل ختنه زنان هم داشتن، البته کردهای ترکیه چون اونطرفن یه کم اروپایی شدن ،کردهای ترکیه فرق داره فرهنگشون با کرد عراق و ایران،
  38
  22
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۱
  ۳۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. من یک مشتری دارم اهل سردشته. یک بار جلو مغازه من زنشو اینقدر زد که مجبور شدم زنگ بزنم پلیس. البته مشتریها و دوستان دیگری را هم میشناسم که کرد هستند ولی اصلا زمین تا آسمان با این طرف فرق میکنند.
  2
  12
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
  ۳۹
  asal30 - بندرعباس، ایران
  مردهای این قوم خودشون از هفت دولت ازادند هزار تا کار میکنند ولی تا خواهر و دخترشون با کسی دوست بشه سرشو از تن جدا میکنند یا بهش بنزین و اسلحه میدن خودشو بکشه ...از زبون خودشون شنیدم این چپیزا رو...یک علت دیگه اینه که خانواده های ایرانی و مردهای مسلمون ایرانی زن مطلقه رو یک زن خراب میدونند . میگن زن طلاق بگیره کی میخواد کنترلش کنه چون اون زن که با شوهرش رابطه جنسی داشته از نظر اینا خراب شده
  0
  10
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۶
  نظر شما چیست؟