کامیون‌های ایرانی در لبنان و فریاد اعتراض مردم + ویدیو

العربیه :به ذهن ده‌ها لبنانی خطور نمی‌کرد که در جریان اعتراضاتشان به وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی این کشور، متوجه حضور کامیون‌های ایرانی در لبنان شوند.

آنها هنگام عبور از بزرگراه طرابلس - بیروت و بستن پل پالما با سنگ و موانع، در اعتراض به تعطیلی عمومی و گرانی، متوجه شدند که در میان خودروهای متوقف شده، کامیون‌های ایرانی نیز بودند که از طریق گذرگاه العریضه در شمال لبنان به سوریه می‌رفتند. تظاهرکنندگان اقدام به ممانعت از حرکت این کامیون‌ها کرده و یکی از جوانان با ارسال پیامی به حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله گفت: «ما اجازه عبور این کامیون‌ها را به شما نمی‌دهیم.»

کنشگران، کلیپ ویدیویی را در شبکه‌های اجتماعی لبنان پخش کردند که نشان می‌داد، تعدادی از جوانان، وسایل نقلیه را رهگیری می‌کنند و پلاک کامیون‌هایی را نشان می‌دهند که شماره‌های ایرانی دارند. این در حالی بود که ارتش لبنان بار دیگر حرکت کامیون‌ها از جاده ساحلی را مجاز دانست.

جوانان طرابلس تأکید کردند که معترضان، جلوی حرکت این کامیون‌ها را گرفتند زیرا می‌ترسند حامل «سولفید سدیم» باشند که چند روز پیش اعلام شد به شکل ترانزیت، از طریق بندر بیروت به سوریه منتقل می‌شود.

لبنانی‌ها نگران تخلیه این مواد در بیروت و تکرار فاجعه انفجار بندر بیروت هستند.

غازی وزنی وزیر دارایی در دولت موقت لبنان، دو روز پیش به شورای عالی گمرک اطلاع داده بود که تخلیه محموله کشتی «ام‌اس‌سی مشا3» را به استثنای کانتینرهای حاوی «سولفید سدیم»، تسهیل خواهد کرد.

جوانان طرابلسی نسبت به تردد این کامیون‌ها اعتراض داشتند زیرا کمک‌های ایران چند روز پیش توسط افراد وابسته به حزب‌الله در منطقه عکار توزیع شد که با اعتراض برخی از افراد منطقه هم مواجه گردید. همچنین افزایش قاچاق مواد غذایی یارانه‌ای و گازوئیل به سوریه، در زمانی که لبنان از بزرگترین بحران اقتصادی در طول تاریخ خود رنج می‌برد، خشم آنها را برانگیخته است.

تردد کامیون‌های ایرانی در لبنان، موضوع جدیدی نیست و تهران از طریق حزب‌الله متحد خود که بیشتر گذرگاه‌ها را زیر کنترل خود دارد، با انواع محصولات ایرانی، بازار لبنان را اشباع کرده‌ است.
+52
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  بعد ملت دوتا عکس میبینن که دوتا دختر میرقصن میگن دنیا با پول ایران آباد شده؟ آخوند به کنار که معلوم الحاله ولی آخه بی شرفی و حرامزادگی و صد پدر بودن ب و وقاحت بعضی ها کله آدم میترکونه. از صدقه سری آخوندها نه ایران که دنیایی ویران شده نه آباد. تا ج اصنامی هست دنیا روی آرامش و امنیت و آسایش را نخواهد دید والسلام
  2
  12
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳
  ۵۶
  Sepas - تهران، ایران
  خوب شما سوری لبنانیا که از وضع معیشتی دارین تلف میشین پول دارین دلار چی نه والاه اینم اگه غذاو دارو گازوییل و بنزینو طلا و جواهر از ایران بهتون نرسه بد بخت تر میشین که آیا فرانسه آمریکا میان خرجتون کنن مفتی نه عزیزم دلار میخواد دلاااااااااااار برادر من.
  3
  11
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۳
  ۳۱
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::Sepas - تهران، ایران::]. دوران طلایی بیروت و لبنان زمانی بود که دست ایران از اونجا کوتاه بود. لقب قدیم بیروت عروس خاورمیانه بود. ایران اهل آباد کردن بود خودش آباد می‌کرد. بله آخوند هزینه میکنه ولی نه برای ساخت و رفاه بلکه صرفا جهت آدم‌کشی چون بقایش به این جنایات و حرامزادگی بستگی داره. آخوند شرف نداره در این بحثی نیس حداقل در قضاوت دیگران ما مثل آنها نباشیم. دوتا مدرسه میسازن جاش 300 تا خونه ویران و 100تا آدم میکشن. شما دوتا مدرسه را می‌بینید اما جنایات را نمیبینید. نه لبنان نه عراق نه یمن نه هیچکس به پول ایران نیاز نداشت و نداره نه حتی افغانستان. به قول بنده خدایی از کشورمون برن بیرون هیچی ازشون نمیخوایم. خراب کردیم داداش. کلا با این انقلابی که کردیم نه فقط ایران که خاورمیانه را نابود کردیم. بدبختی هم اینجاست که با کمال وقاحت و پر رویی طلبکار دنیا هم هستیم.
  1
  5
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.