فرانسه: سیاست فشار حداکثری نتیجه عکس داد؛ ایران در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای است

 ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسهرادیو فردا :وزیر خارجه فرانسه می‌گوید که اعمال سیاست فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ نتیجه عکس به همراه داشته است و حکومت ایران با دستیابی به سلاح هسته‌ای فاصله چندانی ندارد.

ژان ایو لودریان روز یک‌شنبه پنجم بهمن با حضور در برنامه «پرسش‌های سیاسی» که از شبکه رادیویی «فرانس انتر» پخش شد، بار دیگر بر پیامدهای دستیابی حکومت ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

وزیر خارجه فرانسه با ابراز تردید درباره موثر بودن تحریم‌های دولت پیشین آمریکا بر اهداف هسته‌ای ایران گفت: «موقعیت بسیار خطرناکی است: دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پیامدهای ژئواستراتژیک قابل توجهی رقم خواهد زد».

آقای لودریان افزود: «ما در موقعیتی عکس آن‌چه می‌خواستیم، قرار داریم. ترامپ می‌خواست با فشار حداکثری مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود، اما واقعیت این است که (جمهوری اسلامی) فاصله چندانی با دستیابی به اهدافش ندارد».

وزیر خارجه فرانسه در پایان تاکید کرد: «باید راهی برای بازگشت به توافق هسته‌ای وین (برجام) بیابیم». آقای لودریان پیشتر در ۲۷ دی‌ماه نیز گفته بود که ایران در مسیر تقویت توانمندی ظرفیت سلاح اتمی خود است و ضروری است که آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای موسوم به برجام برگردند.

این اظهارات بلافاصله با واکنش وزیر خارجه ایران روبه‌رو شد؛ محمد جواد ظریف یک روز بعد در توئیتی ضمن رد ادعای همتای فرانسوی‌اش درباره تلاش تهران برای دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای، این سخنان را «یاوه‌گویی بیهوده» خواند.

حکومت ایران اخیرا اعلام کرد که تولید اورانیوم ۲۰ درصدی را در تاسیسات فردو از سر گرفته و سانتریفوژهای پیشرفته نصب کرده است.

جمهوری اسلامی به دنبال خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های گسترده واشینگتن، از تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب این توافق عدول کرده است.

اندکی پیش از روی کار آمدن دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، مجلس شورای اسلامی در ۱۲ آذر امسال با تصویب طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، راه را برای کاهش تعهدات باقی‌مانده ایران باز کرد.

دیپلمات‌های غربی می‌گویند، اکنون ایران با عدول از تعهدات خود در چارچوب برجام فاصله خود برای تولید مواد مورد نیاز برای ساخت بمب اتم را به کمتر از یک سال رسانده است.

حکومت ایران در سال‌های اخیر بارها هرگونه تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد کرده است.
+12
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  Sepas - تهران، ایران
  فکر نکنم جدی میگی
  5
  11
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴
  ۴۶
  -xAdolf - اخن، آلمان

  سیاست ترامپ نتیجه ای عکس نداد، بلکه این شما اروپاییای حرم لقمه بخصوص خود فرانسه والمان مثل همیشه موش دوندیت وزیرزیرکی هوای این اخوندای اشغال رو داشتید ودارید، دیگه لطفا حداقل زر مفت نزنید که حناتون برای مار نگی نداره. کثیفتر از شما اروپاییها بازم خودتونید.
  7
  28
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۹
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  وقتی قدرت در اختیار یک عوام فریب متقلب و تروریست باشد نتیجه همینه که میبینیم . خوشبختانه قدرت بر گشت به عقل , انسانیت و شعور
  20
  7
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۶
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  وقتی یه تویله دادید به خمینی که توش زندگی کنه و نقشه فتنه شوم خودش را بکشه باید فکر همچین روزی را میکردید کثافتهای تاریخ
  0
  21
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  نمودین ما رو با این پرونده هسته ای. ای بی پدر و مادر های بی ناموس چرا به اصل مطلب که رژیم جمهوری اسلامی است نمیپردازید؟
  1
  14
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
  ۴۴
  golden remix - استکهلم، سوئد
  درست میگه، پول بدین به رژیم ایران، تروریست های یمن، عراق، لبنان پول خرید سلاح ندارند !
  1
  10
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
  ۲۲
  romano - تهران، ایران
  اونزمانی که یک هواپیما پر از تروریست به ایران میفرستادین و به ریش ملت ایران با کودتای اسلامیتون میخندیدید باید فکر میکردید چشمتون کور کول لقتون! خبر اینکه اگر ورق در ایران برگرده بازهم ایران یک قدرت خواهد بود و اتمی هم خواهد بود.
  1
  6
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
  ۴۳
  Salabat - تهران، ایران
  سیاست فشار حداکثری نتیجه عکس نداد؛ بی عرضگی، خیانت، و طمع ورزی شما اروپاییان نتیجه مستقیم داد!
  5
  12
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  اروپا و کانادا و دموکراتهای آمریکا و چین و روسیه تماما دشمنان ملت ایران و عاشقان جمهوری اسلامی هستن. تمام دلیل کله کردن ترامپ کبیر توسط جمیع اینها هم نجات حکومت ایران بود. ایران یک کشور پر درامده که تمام پولش خرج مقاصد حکومت ایران و منافع اونهایی که اسم بردمه. بطور مثال فرار سرمایه های مالی و انسانی به این کشورهای منافع زیادی براشون داره. خرید تجهیزات از رده گذشتشون منافع زیادی داره. با رشد ایران کل خاورمیانه رشد میکنه و اونهایی که گفتم اینو نمیخوان. حتی هندیها و کره و ژاپن هم رشد ایران رو نمیخواد. سرخوردگی ایران و ایرانی فقط با وجود این حکومت و مزدوران کثیفشون و طرفدار مخفیهای بی شرمشون که در این سایت هم ولو هستن و دائما زر مفت میزنن. لعنت به همتون. لعنت به همه اونهایی که به هر طریقی به این حکومت کمک میکنن. سر دسته این لجنزار هم سه کشور فرانسه انگلیس و آلمانه. من که از وقتی ترامپ کبیر رو سرنگون کردن دیگه هیچ امیدی به نجات جهان از لجنزار حکومتها و مزدورانشون ندارم. پرونده سیاست رو بستم. پیش به سوی طبیعت و حیوانات. گور بابای بشریت دوگانه کفتار سانان و گوسفند سانان.
  5
  10
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۶
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  از حامیان و طرفداران اصلی ترامپ در امریکا گروه Proudboys بودند اینها ترامپ را امپراتور کبیر و حتی مسیح و و یا با الغابی مشابه مینامیدند . اینها همان طرفداران تئوری توطئه که ترامپ در امریکا و احمدی نژاد در ایران پرو بال داد بودند . یکی از روسای این گروه همانی بود که در حمله به کنگره دو تا شاخ زده بود و پوست کفتار دور گردن و بدن خود پییچیده بود . تاسف بارترین قسمت اینه که علاوه بر نژاد پرستان امریکایی , طرفداران خشونت و اسلحه در امریکا , قسمت عمده اعضای این گروه یا حامیانشان از کشورهای جهان سوم مثل ونزوئلا و ایران , کوبا , هندو راس , نیکارگواء که میزان جرم و جنایت در این کشور ها بالا هست هستند . ظاهرا جانیان در همه دنیا متحد و حامی و یکدیگر هستند
  4
  5
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۶
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  این گروه نژاد پرست proudboys که ترجمه ان میشود پسران مغرور هیچ عضو شناخته شده از کشورهای پیشرفته اروپایی یا ژاپن یا کره جنوبی یا حتی چاینا ندارد فقط ایرانی , ونزوئلا , هندو راس و سایر کشورهای جرم خیز مشابه
  5
  3
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۵
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. نازتو برم شهستانی ترانزیت شده توسط جمهوری اسلامی. خیلی باهوشیا. حیف نشی.
  4
  5
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.