مسجد در حال ساخت اهل سنت در ایرانشهر «با فشار نماینده رهبر و وزارت اطلاعات» تخریب شد

 تصویری از محل ساخت مسجد جامع در ایرانشهررادیو فردا :فعالان بلوچ می‌گویند نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان سیستان و بلوچستان با همکاری وزارت اطلاعات، در راستای «تحت فشار قرار دادن اهل سنت» ساخت یک مسجد در حال ساخت در شهر ایرانشهر را متوقف کرده‌اند.

به نوشته کمپین فعالان بلوچ، تخریب این مصلا در حالی صورت گرفته است که همه مجوزهای لازم از سوی دادستانی، شورای تامین و شهرداری برای ساخت مسجد جامع اهل سنت اخذ شده بود.

پیش از این، نوراحمد درخوش، شهردار ایرانشهر مدعی شده بود که علت تخریب این مکان، «عدم استعلام و دریافت تاییدیه از اداره حج و اوقاف» بوده است.

بر اساس گزارش کمپین فعالان بلوچ، روز ۲۵ دی ماه، شهردار ایرانشهر در تماس با مولانا طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت ایرانشهر، خواستار پر کردن فنداسیون مسجد جامع و تخریب آن شده بود ولی پس از خودداری از انجام این کار، ماموران شهرداری اقدام به تخریب این مصلا کرده‌اند.

این کمپین می‌گوید پیش از این نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سیستان و بلوچستان با همکاری وزارت اطلاعات، ساخت مساجد « مولانا ابراهیم دامنی» و «منبع العلوم کوه ون» را متوقف کرده است و توقف ساخت مسجد جامع، سومین اقدام این نهاد برای فشار بر اهل سنت این منطقه محسوب می‌شود.

اقلیت‌های مذهبی در چهار دهه گذشته همواره از سوی جمهوری اسلامی تحت فشار قرار داشته‌اند.

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، ۱۶ دی‌ماه امسال، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از برخوردهای تبعیض‌آمیز حکومت با اهل سنت انتقاد کرده بود.

آقای عبدالحمید در بخشی از این نامه خطاب به علی خامنه‌ای نوشته بود: «پس از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، اهل ‌سنت ایران همچنان در باب حقوق شهروندی با مشکلات و دغدغه‌های فراوانی مواجه‌اند، به ‌نحوی که احساس می‌کنند در ایران اسلامی شهروند درجه چندم به‌حساب می‌آیند.»
+18
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  اهل سنت واقعی ما هستیم که سنت پیامبر ص را دنبال کردیم. حدیث ثقلین. پیامبر اکرم ص: دو شیء گرانبها یعنی قرآن و عترت (اهل بیت امیرالمؤمنین ع) را برای ما باقی می‌‌گذارند و تأکید می‌‌کنند که این دو در کنار هم سعادت دنیا و آخرت انسانها را تأمین می‌‌کنند.
  34
  1
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  کسی که مسجد نمیره توی ایران.مردم بیشتر براشون قیمت مرغ و تخم مرغ مهمه.هر وقت هم گرون بشه دوزار یارانه بدن مردم رو فعلا ساکت کنن. پولدارها هم که دنبال بورس و دلار و اقامت خارج ...اینها حالا شده مسجدشون، وگرنه مسجدها خالیه، جز۴تاپیرمرد توش همدیگرروببینن
  6
  14
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  اول از همه اینو بگم تا منفی نخوردم اینکه من اتئیستم و مخالف مذهبگرایی. سوال اینه اهل سنت چرا به عربستان گوش میکنن؟ مثلا از نظر جغرافیایی ایران طوریه زودتر عید میشه. روز بعدش عربستان. این دیگه مذهب نیستا. جغرافیاست. علمه. ماه هلالش تو ایران زودتر تکمیل میشه تو عربستان دیرتر. اما سوال اینه چرا اهل سنت اینو قبول نداره و همیشه و همیشه و هرسال تو تمام عیدای مسلمونا همزمان با عربستان عید میگیرن یا روزه میگیرن؟. به قول معروف این اهل سنت هم گریه هاشون اشک تمساحه. وگرنه هیچ فرقی بین مسجد شیعه و سنی نیست. هردوتاشون یکی ان. و هردو مذهب عامب بدبختی. ولی خب از روباهه پرسیدن شاهدت کو؟ گفت دمم. همینه جغرافیا رو به پشمشون حساب میکنن با عربستان که دشمنی دیرینه دارن یکجا میشن همون بهتر که مسجدشون خراب بشه.
  15
  4
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۵
  ۵۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. با چرت و پرتای شما و اخوندای هذیان گوتون من تصمیمو گرقتم!. اگه کسی بپرسه من سنی هستم
  1
  9
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۶
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Attila14 - استکهلم، سوئد::]. خخخخخ جدا فکر میکنی من اخوندم؟ . اصلا حرف منو متوجه شدی؟ من گفتم این اهل سنتی که حتی جغرافیا و حتی اون اصل اسلام خودشونو زیر پا میزاره و عید میگیره با عربستان معنیش واضحه. تو دین نگفته عربستان عید اعلام کرد شما هم عید اعلام کنین. گفته که ماه فلان شکل شد عیده. خب همین نشون میده که اهل سنت سرسپرده هستن. اونم برا عربستانی که چشم دیدن ایرانی رو نداره. این مسئله جغرافی هستش. مذهبی نیست. همون بهتر که مسجدو خراب کردن.
  1
  0
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۶
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Attila14 - استکهلم، سوئد::]. [::Attila14 - استکهلم، سوئد::]. بعددم باش به من چه.
  1
  0
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۶
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  از سرسپرده بودن همینو بگم که طول جغرافیایی پاکستان ایران افغانستان ترکمنستان همشون یک روز عید میشه و همه ی این کشورا تو یک روز عید رو اعلام میکنن. پاکستان که کلا اهل سنته. ترکمنستان و نصف افغانستان اهل سنته اما تو همین روز عید اعلام میکنن. اما این اهل سنت ایران تو مناطق کردستان عید میگیره تو مناطق بلوچستان نمیگیرن. روز بعد با عربستان میگیرن. اخه مگه میشه ؟ مگه میشه تو ایران ماه یکبار برا بقیه و یکبارم برا اینا تغییر قیافه بده؟ خب معلومه پشت این عمل چه پیامی نهفته هست. و سوال اینه چرا پاکستان این کار رو نمیکنه؟ چرا نصف افغانستان این کار رو نمیکنه؟ چرا ترکمنستان نمیکنه؟ اصلا چرا اهل سنت تو استان گلستان این کار رو نمیکنه؟ خب مشکوک میزنین دیگه. اتیلا جون تو هم مشکوک میزنی.
  0
  1
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::Attila14 - استکهلم، سوئد::]. نگو سنی هستی، بلکه بگو از جماعت عمریه بکریه. چون سنی واقعی اصل ما هستیم.
  1
  0
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
  ۵۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. دینتونو وردارین برین شیعه یا سنی
  0
  0
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳
  ۴۶
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  چرا وقتی در هند افراطیهای هندو مسجد بابری را تخریب کردند اینها دنیا را به گریه انداختند ولی خودشون راحت مساجد اهل سنت را تخریب میکنند؟
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
  ۴۶
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. تو خیلی کثیفی، واقعا اگر مسلمان تو باشی دین اسلامت یعنی توالت. تو مردار پرستی نه ادم
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.