کرونا و بازار تقلب‌های مجازی در امتحانات آنلاین ایران

بی بی سی :فاطمه جمال پور
با شیوع کرونا، امتحانات مدارس و دانشگاه‌های ایران آنلاین برگزار می‌شود. این موضوع باعث شده دانش‌آموزان و دانشجوهای زیادی دنبال کسی بگردند که به جایشان امتحان دهد. امتحان‌دهنده‌هایی که رسانه‌های ایران از آنها با عنوان "همیار تقلب" نام می‌برند.

تقلب آنلاین بازاری با خریداران و فروشنده‌های زیاد و نرخ‌های متعدد دارد، از آگهی ۲۰ هزار تومانی دبیرستان تا دو میلیون تومانی دانشگاه "شریف". کافی است کمی "تلگرام"، "واتس‌اپ" و "سایت دیوار" را بالا و پایین کنید تا با انواع آگهی‌های تقلب در امتحانات به روبه‌رو ‌شوید.

رعنا آگهی گذاشته که به جای دیگران امتحان ریاضی می‌دهد. او برای امتحان ریاضی پایه دهم ۳۰ هزار تومان می‌گیرد. رعنا می‌گوید: "بیست هزار تومان قبل [از] امتحان و ده هزار تومان وسط امتحان می‌گیرم. تضمین می‌کنم که نمره زیر ۱۸ نیاید. تا حالا به جای هفت نفر امتحان دادم و راضی بودند. در امتحان هم اگر کسی سؤال تکی بخواهد، سؤالی سه هزار تومان جواب می‌دهم."

مریم معلم یکی از مدارس جنوب تهران است. پارسال مدیر مدرسه برگه امتحان پسرش را برای او فرستاده تا به جای پسرش امتحان دهد. مریم به بی‌بی‌سی می‌گوید: "انگار تقلب دانش‌آموزان یک راز عمومی است که همه می‌دانیم، اما چشم‌پوشی می‌کنیم، چون راه دیگری نداریم. زیرساختی فراهم نیست و انگیزه‌ای وجود ندارد. از برگه‌ها مشخص است دانش‌آموزان جمع می‌شوند خانه همدیگر و امتحان می‌دهند. برگه‌ها سراسر تقلب است. حتی اشتباهاتشان هم شبیه هم است. برای یک آزمون ده نفر نوشته بودند دو ضربدر سه شصت می‌شود."

تنها مدارس نیستند که در میدان تقلب افتاده‌اند، در دانشگاه‌ها هم بازار تقلب داغ است. کانال "دیوار دانشجویان" با ۳۸ هزار عضو پر است از آگهی‌های درخواست امتحان‌دهنده با قیمت توافقی. خیلی‌ها البته بیعانه می‌گیرند و دیگر جواب نمی‌دهند. تقلب در تقلب.

میثم دانشجوی دانشگاه شریف است. درباره نرخ‌های بازار تقلب در این دانشگاه می‌گوید: "اگر نمره پاسی [قبولی] بخواهی دویست تومان، اگر ۱۸ به بالا بخواهی دو میلیون، البته باید جزوه را قبلش ببینم."

مهدی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی است. او این‌روزها به دنبال "همیار تقلب" گشته و به ‌بی‌بی‌سی می‌گوید: "واحدی حساب می‌کنند، برای دروس تخصصی هر واحد دویست تومان درمی‌آید."

بعضی دانشگاه‌ها مثل دانشگاه تهران، سعی کرده‌اند جلوی تقلب را با تصویری کردن امتحان برخی دروس تخصصی و تستی کردن دروس عمومی بگیرند. هر چند محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، در کنگره ملی دانشگاه و کووید-۱۹ که اول بهمن‌ماه در دانشگاه شریف برگزار شد گفته است: "ویروس کرونا باعث افزایش تقلب در بین دانشجویان، کپی‌کاری و روی‌آوردن دانشجویان به استفاده از خدمات شرکت‌ها برای شرکت در امتحانات شده است."

محمد، دانشجوی رشته شیمی دانشگاه خواجه نصیر است. او به بی‌بی‌سی می‌گوید: "این اواخر برای چهارتا امتحان درمجموع صد هزار تومان پول دادم. تعداد زیادی از دانشجویان آن درس جمع می‌شوند. روی هم پول می‌گذارند و به کسی می‌دهند که به جایشان امتحان می‌دهد. حدود ۲۰۰ تومان برای هر امتحان. یک نفر سؤالات را برای امتحان‌دهنده می‌فرستد و بقیه با تغییر کپی می‌کنند."
رئیس دانشگاه تهران: "ویروس کرونا باعث افزایش تقلب در بین دانشجویان، کپی‌کاری و روی‌آوردن دانشجویان به استفاده از خدمات شرکت‌ها برای شرکت در امتحانات شده است."به گفته‌ محمد، "عرضه و تقاضا است که قیمت را مشخص می‌کند. دروسی مثل فیزیک و ریاضی عمومی دانشجوی بیشتری دارند و طبعاً قیمتش ارزان‌تر است. دروس تخصصی گران‌تر هستند. اگر برایت مهم باشد باید با آدم‌های خفن‌تر هماهنگ کنی، مثلاً دانشجویان دکترا که قیمتش برایت بیشتر آب می‌خورد."

محمد می‌گوید: "موردی بوده که بعد امتحان استاد زنگ زده به تک تک دانشجوها و سؤال‌ها را شفاهی پرسیده و آنهایی را که تقلب کرده بودند، نابود کرده است."

منصور غلامی، وزیر علوم ایران، ترم گذشته اعلام کرده بود: "هماهنگی لازم برای برخورد قانونی در قالب قانون با پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) انجام شده است." علی اکبر صفوی، رئیس کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم، با بیان اینکه تقلب به صفر نمی‌رسد، اما می‌توان آن را کاهش داد، درباره راه‌حل این وزارت‌خانه برای کاهش تقلب گفته است: "اساتید براساس ارزیابی‌های مختلف در طول ترم، نمره نهایی را تنها از امتحانات پایان ترم ثبت نمی‌کنند." اظهارات و برخوردهایی که انگار تأثیری بر امتحانات و بازار تقلب نداشته است.

معدل محمد با تقلب ۴ نمره بیشتر از قبل کرونا شده است. البته محمد تنها نیست. پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در مطالعات فوری درباره پدیده "تورم نمره دانش‌آموزان" هشدار داده است. این پدیده وقتی روی می‌دهد که افزایش نمرات در آزمون‌های مختلف، بازتاب پیشرفت واقعی آنها در یادگیری نیست.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.