تردید محققان درباره میزان «مرگبارتر بودن» گونه جدید ویروس کرونا

بی بی سی :دانشمندان و محققان بریتانیایی در خصوص میزان "مرگبارتر" بودن گونه جدید ویروس کرونا ابراز تردید کرده‌اند. این اظهارات در حالی عنوان شده است که دیروز بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، اعلام کرد که براساس یافته های اولیه، گونه جدید ویروس کرونا که در این کشور پیدا شده "کشنده‎ تر" است.

یکی از نویسندگان این تحقیق که آقای جانسون به آن استناد کرده، گفته "مرگبارتر" بودن این گونه جدید همچنان "جای تردید دارد".

یکی دیگر از مشاوران پزشکی گفته، تعجب می‌کند که آقای جانسون این نتایج را در حالی که "اطلاعات مربوط به آن هنوز دقیق نیست" با مردم به اشتراک گذاشت.

یکی از پزشکان ارشد هم در اظهارنظری در این مورد گفته "خیلی زود است" که نتایج در این مورد "کاملا مشخص" شود.

محققان بریتانیایی البته گفته‌اند شواهدی که نشان می‌دهد ممکن است گونه جدید ویروس کرونا "مرگبارتر" باشد، نباید بر رویکرد این کشور در مقابله با ویروس تغییری ایجاد کند.

آقای جانسون روز گذشته در نشستی خبری گفت: "علاوه بر آنکه ویروس جدید سریع‌تر منتقل می‌شود، حالا به نظر می‌آید که گونه جدید ویروس که در لندن و جنوب شرق کشور شناسایی شده، با آمار بالاتر مرگ در این نواحی مرتبط باشد."

گفته شده این یافته‌ها را ریاضی‌دانانی به دست آورده‌اند که آمار مرگ بر اثر کرونا در گونه قدیمی و جدید ویروس را مقایسه کرده‌اند.

گروه دانشمندانی که به دولت بریتانیا درباره کرونا مشورت می‌دهند، این آمار را بررسی کرده‌اند.

پاتریک والنس، مشاور ارشد علمی دولت که در نشست خبری روز گذشته در کنار آقای جانسون بود هم گفت که "در مورد آمار ارائه شده اطمینان زیادی وجود ندارد، اما شواهد اولیه نشان می‌دهد که گونه جدید ویروس کرونا ۳۰ درصد کشنده‌تر باشد."

او همچنین گفت: "برای مثال در گونه قبلی اگر از هر هزار بیمار مبتلای بالای ۶۰ سال ۱۰ نفر ممکن بود بمیرند، در گونه جدید این آمار ۱۳ نفر به ازای هر هزار نفر است."

پروفسور پیتر هوربی، مسئول گروه مشاوره تهدیدهای ویروس تنفسی جدید از عملکرد "شفاف" دولت در اعلام مرگبارتر بودن گونه جدید ویروس دفاع کرد.

او گفته: "دانشمندان در حال بررسی احتمال افزایش شدیدتر بودن گونه جدید ویروس هستند...و پس از یک هفته براساس اطلاعات بدست آمده به این نتیجه رسیدیم که این یک احتمال واقع بینانه است. ما باید در این مورد شفاف باشیم. اگر ما به مردم دراین باره اطلاعات ندهیم، متهم به مخفی کاری می شویم".
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.