خودداری چندماهه ثبت احوال اردبیل از صدور شناسنامه برای «آییل»

 یکی از ده‌ها دیوارنوشته‌ در حمایت از حق ‌والدین برای انتخاب نام برای فرزندان خودپس از گذشت هفت ماه از تولد یک کودک در اردبیل، اداره ثبت احوال این شهرستان هم‌چنان از صدور شناسنامه برای او به بهانه غیرفارسی بودن نامی که والدینش انتخاب کرده‌اند سر باز می‌زند.

سجاد جولانی، پدر این کودک پیشتر در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی از او منتشر شده به زبان ترکی گفته بود که پس از چندین بار مراجعه به اداره ثبت احوال اردبیل، این اداره به صورت شفاهی به او اعلام کرده که باید نام دیگری را برای دختر خود برگزیند.

آقای جولانی همچنین گفته بود که مقامات این اداره ادعا کرده‌اند که تمامی اسامی ثبت احوال باید به تایید سه تن از اساتید زبان فارسی در تهران برسد.

والدین این کودک اردبیلی نام «آییل» را که در زبان ترکی به معنای «آگاهی» و «بیداری» است برای فرزند خود انتخاب کرده‌اند.

پدر این کودک گفته بود که «اینها از بیداری ملت واهمه دارند و من تمام تلاشم را می‌کنم تا این اسم را برای فرزندم انتخاب کنم.»

او در آن ویدئو با انتقاد از آن چه «تمرکزگرایی» و «دیکتاتوری» خوانده، گفته بود که «انتخاب نام برای فرزند حق پدر و مادر است و آن حق این جا سلب شده است.»

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

اداره ثبت احوال اردبیل در حالی از صدور شناسنامه برای نام «آییل» سرباز می‌زند که انتخاب نام‌های محلی برای کودکان به زبان‌های مختلف از جمله ترکی در ایران مرسوم است.
+48
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  به بهانه غیر فارسی بودن؟ باید پدر دختره به مامور ثبت احوال میگفت: الهی که نون حرومت بشه! آخه مرتیکه احمق، اگه بهانه تون غیر فارسی بودن اسمه، پس اینهمه اسامی عربی که مملکت رو پر کرده از کجا آمده؟!
  6
  62
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  قبلا یه لقب دکتر به اسم اضافه میکردن، برای رقابت باهم. حالا وارد خود اسم شدن . با اسامی چیزی عوض میشه، قبلا تقی زاده که خودش ترک بودامامسوول فرهنگستان زبان فارسی هم بود اصلا نمیذاشت اسامی خارجی وارد زبان بشه، حالا برعکسه اسامی خارجیه امامغزها عصرحجر
  18
  7
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  من 25 سال قبل اسم شوکا (اهوی جنگل شمال)را برای دخترم انتخاب کرده بودم ،(حیوان در حال انقراض بعلت برف سنگین شمال در سال ۴۲ و ۴۷)که با مخالفت اداره ثبت مواجه شدم ،به اجبار اسم دیگری انتخاب کردم ولی همه شوکا صدایش میکنند.ضمنا شوخی یا جدی،اسم آگاهی ؟!؟در ایران بکچل میگویند ذولفعلی و بکور میگویند عینعلی.خدای نکرده یکوقت استعداد بچه برعکس نشود!؟!
  10
  19
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  خیلی عجیب است که نام بخواهد موضوع سیاسی باشد، یک امر کاملا شخصی است، البته پدر و مادر حق ندارند آینده ی بچه شان را خراب کنند و نام عجیب و غریب انتخاب کنند، چون توی مدرسه ممکن است مورد تمسخر باشد،، آگاهی و آییل، هرچند زیباست، ولی واژه است و استفاده از آن برای نام بچه شاید جای تعجب باشد، ولی حق پدر و مادر است
  11
  20
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
  ۵۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. برو گردوتو بازی کن بابا! من اسم عربی داشتم ۲۵ سال پیش عوض کردم
  12
  12
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  و یادتون باشه منظور بیداری این پان ترکها با اون چیزی که فکر میکنین فرق داره. اینا میگن بیدار شدیم منظورشون ضد ایران و ضد فارس هست. جدیدا باهاشون صحبت کنی سریعا میگن ما بیدار شدیم و الان ظلم و ستم فارس رو میبینیم. یا مثلا بعضیاشون میگن نصف غرب ایران تا اصفهان همه ترک نشینه تازه بیدار شدن.
  12
  13
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  مثلا چند هفته پیش اینستا بودم یه پان ترکی دقیقا میگفت بیدار شدیم. بعدم یه عکس از تخت جمشید گذاشته بود میگفت انگلیسیها برا فارسها تاریخ ساختن. منظورش همون موضوعیه که میگن نصف ایران ترک بوده شیراز ترک بوده و تخت جمشیدی نبوده و زمان پهلوی انگلیس تخت جمشیدو میسازه. یا یه بار پستی دیدم گفته بود بیدار شدیم و بعدم حرف از ترک بودن شیراز و مردم شیراز میزدن که به زور فارسی شدن. کل سندشونم این بود تو شعر گفتن ان ترک شیراز به دست ارد دل ما را . یادمه پستشو تو همین سایت ایرانیان یو کی گذاشته بودن.
  11
  11
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  وقتی فرزندم آریا دنیا آمد چند جا رفتم و با ایراد به اسم از دادن شناسنامه سر باز زدند. نگو که پول چائی می خواستند. عاقبت به یک اداره ی دیگر رفتم و متصدی که انسانی والا بود شناسنامه را بدستم داد.
  2
  10
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  عینعلی و زلفعلی و سگعلی و غضنفر و رقیه و سکینه و زینب آزاد هستند!
  1
  17
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. من نمیدونم کدوم اسکلی اسم آییل رو به آگاهی تعبیر کرده. جون مادرتون چیزی بلد نیستین داستان نسازید. آی ایل (در تورکی یعنی ماه ایل ) ایل که تورکی هست و در فارسی هم استفاده میشه و آی هم که فارسها هم میدونن در تورکی یعنی ماه. حالا این آگاهی رو از کجا ساختن خدا میدونه.
  13
  16
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۵
  ۵۹
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  اسم بسیار زیبایست،انتخاب اسم فرزندان از اولیه ترین حقوق هر پدر و مادر در تمام دنیاست ولی متاسفانه چه در گذشته و چه حال به این موضوع حساس هستند!؟
  1
  6
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۶
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  در شیراز 3تیره هستن. تورکهای کهن قشقایی و لرهای بختیاری و فارسها. دارن باهم زندگیشونو میکنن. حساس نشو.
  7
  7
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۷
  ۵۰
  ana-hita - آتلانتا، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. حرفهای صدمن یه غازت رو برو جایی بزن که خریدار داشته باشه.اینجا جای آدم های دروغگو نیست که بیان با تیتر درشت بنویسن ((از ماست که بر ماست)) بعد خودش محل زندگی فعلیشو بدروغ نوشته باشه کردستان یا مازندران یارشتو مشهدو زابل و تهران.برو از اینجا بیرون. میفهمی ؟؟بعدشم ترک کهن و غیرکهن دیگه چه بساطیه؟ایران ترک نداشته همه اون مناطق ترک زبان الان تات زبون بودن.برو ببین در مورد تات زبون ها چی تواینترنت هست.کم....
  6
  1
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::فضول میرزا - استکهلم، سوئد::]. غربی یه فرق با بقیه داره،چون ما الفبای عربی رو برای زبان فارسی استفاده می کنیم، الفبای قبلی که پهلوی بود از بین رفته،و از دوره سامانیان الفبای عربی شده الفبای ما، نه تنها الفبا،بلکه اوزان شعری هم از غربی گرفتیم برای گسترش فارسی.
  2
  2
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۱
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::Attila14 - استکهلم، سوئد::]. مشکل شخصی داری؟ خب اگر تو نام خودت را چند دهه پیش عوض کردی، و حالا ....در می اوری؟ پس از ....اویغوری در آوردن ات، ما باید گردو بازی کنیم؟!!! چه ربطی داشت؟!!!
  2
  0
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  آتیلا جان، منظور من از. همان کت و شلوار بود، البته به زبان مردم خوی و باکو، اگر آشنایی داری!
  2
  1
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
  ۵۹
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. در مورد اذیت کردن بچه ها در مدرسه حق با شماست.شخصی را سالیان پیش میشناختم که اسم پسر هایش جمشید و فرشید بود .چند بچه شیطون برای اذیت کردنشان به آنها به زبان انگلیسی مربای....وه و گ..ه فرشته میگفتند تا ناچار به تعویض اسمشان شد.
  1
  3
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. آییل هم بر وزن آجیل است، همه می توانند اسامی را به مسخره بگیرند، ترس شما ترک ها از زبان فارسی است، و اتحاد ما ایرانیان. ما هیچگاه اسامی ترکی و اویغوری را مسخره نمی کنیم ولی شیطنت شما عقده ای ها ما را مجبور خواهد کرد!!!
  3
  1
  دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۰
  ۵۹
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. نیت حرف«د» را به «ت» گفتن باعث آزار این بچه ها شده بود مانند خیلی ازاسامی و لغات که در زبانهای مختلف معنای بدی و حتی فحش گفته می‌شود. گفتن این اتفاق و تحلیل شما و ربط آن به ترس تورکها از فارسها و گفتن کلمه عقده ای ها نشان از نفرت و دید بسیار بسته شما را نشان می‌دهد . نفس عمیق بکش وگر نه کار دستت میدی.
  1
  1
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. تهدید می کنی؟!! بهتر است خودت کمی فکر کنی، همه می توانند یک نقطه روی حر بگذارند و از ان معنی دیگری بسازند، قابل فهم شد جناب خان قاجار؟
  2
  0
  ‌سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰
  ۵۹
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. خیلی خیلی مشکل داری و بسیار عصبانی، واسه خودت هی می بری و هم می دوزی،قبلا هم گفتم چند دقیقه بشین و چند نفس عمیق بکش،جدی میگم ها سکته نکنی ، واسه خاطر یک کامنت حیف میشی .حالا خود دانی از من گفتن.
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. مرسی، باشد، آرامش چیز خوبی است، هم برای تو، من هیچ مشکلی ندارم، تاریخ ایران مشکل دارد، و در مقابل تهدید مغول باید همیشه بیدار بود، تو لازم نکرده غصه ی ما را بخوری، بهتر است مواظب خودت باشی!
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.