برگزیت؛ ۵ میلیون اروپایی در پی تمدید حق اقامت در بریتانیا

دویچه وله :چهارمیلیون و ۹۰۰هزار نفر از شهروندان اتحادیه اروپا برای حفط حق تردد و سفر بدون ویزا به بریتانیا، تقاضا داده‌اند. وزارت کشور بریتانیا با اعلام این آمار، از رد ۳۴هزار درخواست و پاسخ مثبت به ۴/۴میلیون متقاضی خبر داد.

شهروندان اتحادیه اروپا بعد از برگزیت و خروج کامل بریتانیا از اتحادیه، حق تردد آزاد و بدون ویزا به این شبه‌جزیره را ندارند.

اما آن دسته از کسانی که تا قبل از ۳۱ دسامبر۲۰۲۰ در انگلستان ساکن بوده‌اند، می‌توانند از وزارت کشور تقاضا کنند که امکان رفت و آمد بدون تشریفات اداری را برای آنها فراهم کند.

توافق برگزیت، چنین حقی را برای این دسته از افراد در نظر گرفته و لندن به شهروندان سوئیس یا حوزه یورو تا ۳۰ ژوئن برای ارسال درخواست‌هایشان مهلت داده است.

بر این اساس، متقاضیانی که مورد پذیرش قرار می‌گیرند، از همان حقوق سابق مربوط به پیش از برگزیت برخوردار خواهند بود. تا کنون و سه هفته پس از خروج بریتانیا از اتحادیه، چهارمیلیون و ۹۰۰هزار نفر در این زمینه تقاضا داده‌اند که ۴/۴ میلیون تقاضا مورد قبول واقع شده است.

وزارت کشور بریتانیا روشن نکرده که علت رد تقاضای ۳۴ هزار نفر چیست.

یک هفته قبل از این، مرکز آمار اقتصادی در لندن اعلام کرده بود که ده‌ها هزار نیروی کار خارجی که در خلال همه‌ٰگیری کرونا بیکار شده بودند، بریتانیا را ترک کرده و ترجیح داده‌اند که به جای انتظار برای اشتغال دوباره به زادگاه‌های خود برگردند.

این در حالی است که اقتصاد بریتانیا به شدت به نیروی کار خارجی  نیاز دارد و سخت‌تر شدن قوانین و مقررات مهاجرت و تردد در شبه‌جزیره می‌تواند پیامدهای بحران کرونا را تشدید کند.
+6
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  انگلیس بابت این نزدیکی فاصله به امریکا یه مزیت جغرافیایی داشت نزدیکترین فاصله رو به آمریکا داره، نسبت به بقیه اروپا. اول خبر استارت آپهای امریکابه انگلیس می رسید، برای همین همه شرکتهای اروپایی یه دفتر توی انگلیس داشتن ،و به دولت انگلیس اجاره میدادن. .بااینکه اینترنت آمد و آنلاین شد فاصله ها. اماهمچنان این روال برقراره
  11
  3
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  من یکی فکر میکنم برا بعضی کشورا که مردمشون به یه عوام گرایی یا لمپینیسم یا پوپولیسم میرسن باید یه جمع دیگه ایی تصمیم بگیره. جمعی که صلاح کشور خودشو بدونه. چند وقت پیشا پرسیده بودم این پادشاهی متحده چش بود این کار رو کرد بعد یه دوستی که ساکن اونجاس گفت هیچکس فکر نمیکرد رای بیاره. برا همین گفتن رای نمیاره و برا رای جمع کردن اما از این کارت استفاده کردن. حتی تاج (The crown) و مجلس اعیان مخالف بوده اما تاج قدرتی نداره به اون صورت.
  4
  1
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  اها یادم رفت. این اقاهه میگفت اکثر ایرانیا تو بریتانیا رای داده بودن به برگزیت تا مهاجر نیاد. فکرشو بکن خودشون مهاجرن. شاید سیاستمدارای بریتانیا فکر نمیکردن بعضی مهاجرا رای مثبت بدن. بعدم شد چیزی که نباید بشه. تا جایی که حتی تاج به صورت غیر رسمی مخالفت خودشو با برگزیت اعلام کرده.
  4
  3
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۰
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان
  متاسفانه 95 درصد انها گدا و گرسنه های رومانی و بلغار و تمام کشورهای اروپای شرقی هستند
  6
  10
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. و خوشبختانه ۵ درصدشون گداگشنه های خاورمیانه منجمله ایران هستن.
  0
  0
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۹
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  هیچی خنده دارتر و جوکتر از این نیست که ببینی گداگشنه های یه منطقه به گداگشنه های یه منطقه دیگه شر و ور میگه. هردوتاشونم مهاجرن
  0
  0
  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.