عادات سالمی که غده تیروئید را خوشحال می‌کنند

دویچه وله :اختلالات تیروئید بسیار شایع است و برخی از متخصصان معتقدند ۳۰ درصد از زنان در طول زندگی خود به یکی از آنها مبتلا می‌شوند.

به گزارش ریدرز دایجست؛ یک اختلال خود ایمنی می‌تواند غده تیروئید را از حالت طبیعی خارج کند ، اما تصور می‌شود که استرس یا رژیم غذایی نیز می‌تواند در این امر نقش داشته باشند.

با این حال چند تغییر در سبک زندگی نیز وجود دارد که می‌تواند به حفظ سلامت تیروئید کمک کند:
  •     اگر اعضای خانواده شما به بیماری تیروئید مبتلا هستند، بسیار مهم است که تیروئید خود را کنترل کنید. به عنوان مثال، در یک آزمایش فیزیکی سالانه، پزشک تیروئید شما را با لمس گردن بررسی و یا آزمایش خون تجویز می‌کند.
 
  •     تیروئید برای سالم ماندن به ید کافی احتیاج دارد. به طور کلی تمام افراد باید از منابع غذایی ید دار مانند نمک ید دار، ماست، ماهی‌های های آب شور و محصولات لبنی مانند شیر و پنیر استفاده کنند. فرد بزرگسال روزانه به ۱۵۰ میکروگرم ید نیاز دارد.
 
  •     برخی افراد و بخصوص بیماران مبتلا به اختلالات تیروئید از خوردن سبزیجات چلیپایی مانند کلم پیچ و کلم می‌ترسند، زیرا شنیده‌اند که چنین سبزیجاتی می‌توانند باعث ایجاد گواتر شوند. شما مجبور نیستید این سبزیجات را کاملا حذف کنید بلکه مقدار دوز دریافتی اهمیت دارد. مصرف چند وعده سبزیجاتی چلیپایی در هفته ایرادی ندارد. فقط مطمئن شوید این سبزیجات کاملا پخته شده‌اند. سبزیجات چلیپایی نپخته حاوی مواد شیمیایی طبیعی به نام گواترژن (تولید کننده گواتر) هستند که می‌توانند در سنتز هورمون تیروئید تداخل ایجاد کنند.
 
  •     مصرف بیش از حد سویا را محدود کنید، زیرا مقدار زیادی سویا ممکن است در جذب هورمون تیروئید تداخل ایجاد کند.
 
  •     یکی از مهمترین کارهایی که می‌توانید برای حفظ سلامت تیروئید انجام دهید، داشتن یک رژیم غذایی متعادل است. از یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیروی کنید. هر روز چهار تا پنج وعده سبزیجات و سه تا چهار وعده میوه همراه با مقدار زیادی پروتئین بدون چربی و ماهی های چرب، مصرف کنید.
 
  •     اگر فکر می‌کنید تیروئید شما نیاز به تقویت دارد، در مورد مصرف سلنیوم با پزشک خود صحبت کنید. تحقیقات بالینی نشان می‌دهد که مصرف روزانه ۲۰۰ میکروگرم سلنیوم می‌تواند آنتی‌بادی‌های ضد تیروئید را کاهش دهد.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.