کوروش تو بخواب! ما هم می خوابیم!

انصاف نیوز ،مجتبی لشکربلوکی :
چرا امارات وزارت هوش مصنوعی ایجاد کرد و اولین وزیر هوش مصنوعی جهان را منصوب کرد؟ به خاطر پرستیژ؟ صد در صد نه! سهم هوش مصنوعی در اقتصاد جهان در سال ۲۰۳۰ به بیش از ۱۵ تریلیون دلار می رسد. بنابراین امارات تصمیم گرفته چند برنامه اجرا کند از جمله برنامه تبدیل دوبی به شهر تمام هوشمند و برنامه چاپ سه بعدی دبی! یعنی چه؟ یعنی تا سال ۲۰۳۰، ۲۵ درصد ساختمان های دوبی با استفاده از فناوری سه بعدی ساخته شود و ...

دولت کره قصد دارد علاوه بر سرمایه گذاری ۱.۷ تریلیون وون روی تکنولوژی اتومبیل های خودران، از سرمایه گذاری ۳۵ میلیارد دلاری یک شرکت خصوصی در این زمینه حمایت کند؟ آیا به خاطر این است که خوشی زیر دلشان را زده است و از ماشین های فعلی ناراضی اند؟ قطعا نه! به این خاطر که می دانند آینده خودروها را تکنولوژی های جدید رقم خواهند زد. امروز اگر غفلت کنند فردا را از دست خواهند داد.

گوگل اعلام کرده ۱۰ میلیارد دلار در هند سرمایه‌گذاری انجام می دهد. از خود سوال کنیم چرا گوگل در ایران ۱۰ نه بلکه فقط ۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری نمی دهد؟ همین سرمایه گذاری هاست که باعث شده استارت‌آپ های هندی در سال قبل درآمد ۱۴.۸ میلیارد دلاری داشته اند. تقریبا ده سال پیش گردش مالی استارت‌آپ‌های هندی ۵۵۰ میلیون دلار بود که الان ۲۷ برابر شده. چرا ما مانند هند نشدیم؟ آیا هندی ها از ما باهوش ترند؟

طبق شاخص‌های بازارهای سرمایه جهانی، چهار شرکت از ۱۰ برند برتر جهان در حوزه تکنولوژی های پیشرفته، جزو برندهای آسیایی هستند. ده سال قبل یعنی سال ۲۰۱۰ آسیا هیچ نماینده‌ای در این بخش نداشت. چرا ایران هیچ نماینده ای ندارد؟
تحلیل و تجویز راهبردی:
کوروش آسوده بخواب، زیرا که ما بیداریم! این جمله را ظاهرا محمدرضاشاه در جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در برابر آرامگاه کوروش خطاب به او گفته است. گاهی اوقات که سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه جهان را با وضعیت خودمان مقایسه می‌کنم می‌گویم من اگر امروز بخواهم به کوروش چیزی بگویم احتمالا می‌شود این: کوروش تو بخواب! ما هم می خوابیم!

براستی زمانی که کشورهای دیگر جهان روی هوش مصنوعی، اتومبیل های خودران، اینترنت اشیاء، چاپ سه و چهار بعدی، روبات ها، بیگ دیتا و واقعیت مجازی سرمایه گذاری های سنگین میلیارد دلاری می کنند. دغدغه ما چیست؟ فیلترینگ یا عدم فیلترینگ اینستاگرام، افزایش یا کاهش قیمت دلار، صف خرید گوشت و مرغ و پوشک بچه، کره و روغن در ماه های مختلف. افق فکری همه تنزل پیدا کرده است به پوشک بچه و قیمت دلار! وقتی در اخبار می خوانم که معاون اول رییس جمهور مملکت بابت تخم مرغ جلسه اضطراری گذاشته، می خواهم سرم را بکوبم به دیوار! فکر نکنید شوخی می کنم کافیست الان در موتور جستجوی گوگل تایپ کنید: معاون اول رییس جمهور و تخم مرغ. می فهمید که واقعا چنین مساله ای بوده و چنان جلسه ای گذاشته شده است.

مدیران ارشد باهوش کشورها فهمیده اند باید در حوزه‌های آینده‌ساز سرمایه گذاری کنند. پس باید خودشان مستقیما سرمایه‌گذاری کنند (مانند دوبی) یا فضا را فراهم کنند که چنین سرمایه گذاری هایی در آن کشور انجام شود (مانند هند) یا هر دو (مانند چین).
چه می توان کرد؟
هم حاکمان و هم شهروندان، افق فکری خودمان را گسترش دهیم، با جهان آشنا شویم. روندهای جهانی را بشناسیم و به آینده جهان در ده، بیست و پنجاه سال آینده فکر کنیم. با صنایعی میلیارد دلاری آینده یعنی اینترنت اشیاء، چاپ سه بعدی، روبات ها، هوش مصنوعی، ژن درمانی، قطعات یدکی بدن آشنا شویم (گزارش تصویر جهان در سال ۲۰۳۰ به ویژه برای مدیران ارشد کشور، مدیران ارشد کسب وکار و جوانان زیر ۲۵ سال تدوین شده است).

شرایطی را فراهم کنیم که سطح دغدغه های مردمان این سرزمین از تخم مرغ و پوشک بچه و قیمت دلار، قرعه‌کشی خودور بالاتر بیاید و ذهن شان رها شود برای پرداختن به خلق آینده (کارآفرینان) یا سرمایه گذاری روی آینده (سرمایه گذاران). کشور را از مسایل حاشیه‌ای و فرسایشی (مانند تنش با جهان، تخاصم ایدئولوژیک، تحریم، خودی و غیرخودی و فیلترینگ و ...) برهانیم. راهش آنست که اولویت‌های کشور را نه در مقابله که در رشد و پیشرفت تعریف کنیم. مردمی که از فردای خود اطمینانی ندارند نمی توانند به ده سال آینده فکر کنند.

فعلا تا اطلاع ثانوی دولت هیچ پولی ندارد برای امور توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری‌های آینده ساز. باشد! ولی همین دولت/حکومت می تواند بدون یک ریال هزینه، فضای کسب وکار و سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران در حوزه‌هایی مانند بلاک چین، هلث تک، هوش مصنوعی و ... فراهم کند! باور کنیم باور کنیم فراهم کردن بستر سرمایه گذاری داخلی و خارجی بر حوزه‌های آینده‌ساز (آن هم بدون یک ریال هزینه) بیش از تخم مرغ و پوشک بچه اهمیت دارد
+58
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این نوع پیشرفت ها که توسط پول نفت خریداری میشوند و ریشه ای در فرهنگ و یا موقعیت جغرافیائی ندارند و پشتیبان و پتانسیل علمی هم ندارند همانا با سقوط و یا افول درآمد نفت عمقی نبوده و بسیار شکننده هستند.
  36
  15
  جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  اینها را برای کی میگی؟ این آخوندها که روزی برای ۲ زار سر قبور روضه میخواندند و هیچ هنری نداشتند الان سکان دار مملکت شده اند و ایران و ایرانی را به خاک سیاه نشوندند. اینها پولهای ملت را چپاول میکنند و بین تروریستها به عنوان غنائم تقسیم میکنند. اینها را چه به اینترنت 5G و هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء؟ اصلا مگه اینها مغز هم دارند که فکر کنند. مخشون ریاضت نکشیده و تار عنکبوت بسته. اینها فقط به دل دزدی, خسارت به ایران و دنیا فکر میکنند.
  2
  52
  جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
  ۵۴
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  کوروش آسوده که نه، پریشان بخواب، که ما تاب نگاه شماتت بارت را نداریم!
  2
  42
  جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸
  ۵۹
  lehrte - هانوفر، آلمان

  دغدغه ما این است تا سال ۲۰۳۰ همه یاد گرفته باشن با پای راست برن مستراح....
  1
  52
  جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  بعله، خوبه، اما با آخوند نمیشه.
  1
  32
  جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  آقای مجتبی لشکربلوکی اگر خوب به صحبت های احمد جهان‌بزرگی گوش میدادند جواب همه این سوالات رو در همان یک لیوان شیر خری که مسئولین و آقای خامنه ای در دوران کودکی میل کرده اند پیدا میکردند
  5
  29
  جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  فقط بلدین روی معذورات دیگران زور بزنین وگرنه خودتون بلد نیستین هیچ غلطی بکنین!
  4
  28
  جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  آخوندا هنوز توی پای چپ و راست وارد شدن به مستراح گیر کردند چه برسد به تکنولوژی روز جک میگید هااااا
  2
  17
  جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  اتفاقا تو باید بخوابی، اصلا همه بایدبخوان جز ۴نفرمتخصص.امارات پیشرفتش بخاطر همینه، با دیکتاتوری، همه خفه ، جز۴نفر،چون تا اینکه مطبوعات نظربدن،و پارلمان تصمیم بگیره شب میشه، برای همین چهارنفر متخصص خودشون می برن و خودشون می دوزن تا شده امارات کنونی ،بدون فوت وقت
  1
  1
  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.