سیروس متکلمی، جوان‌ترین مربی ایرانی فوتبال آلمان: کودکی‌ام در زمین فوتبال گذشت

در سایت رسمی باشگاه کارلسروهه، سیروس متکلمی با عنوان «سرمربی» تیم زیر ۱۷ سال معرفی شده است.ایران وایر : پیام یونسی پور
نامش «سیروس متکلمی» است. مردی که با نام و نام‌خانوادگی که از ایران وام گرفته، در باشگاه «کارلسروهه» آلمان به‌عنوان «مربی» روی نیمکت این تیم ریشه‌‌دار در «بوندسلیگای ۲» می‌نشیند.

در سایت رسمی باشگاه کارلسروهه، سیروس متکلمی با عنوان «سرمربی» تیم زیر ۱۷ سال معرفی شده است. طی سال‌‌های اخیر، باشگاه‌های بوندسلیگا، سرمربیان تیم‌های بزرگسالان خود را موظف به همکاری با سرمربیان تیم‌های پایه کرده‌اند. برخی از مربیان فقط در تمرینات حضور دارند و برخی دیگر مانند سیروس متکلمی، در نقش کمک مربی کنار سرمربی تیم بزرگسال نیز حضور دارند.

سوابقش نشان می‌دهد که می‌توانست بازیکن درخشانی شود. سال ۲۰۰۸ وقتی فقط ۱۹ ساله بود، به تیم «برشا» ایتالیا پیوست. ایتالیایی‌ها او را استعداد ناب فوتبال و کشف بزرگ خود می‌دانستند. ماه‌ها کنار ستاره‌هایی مانند «لوئیجی دی‌باجیو» و «السیو تاکیناردی»، ملی‌پوش‌های ایتالیا تمرین کرد؛ اما به دلیل مصدومیتی زودهنگام، بازی‌گری را کنار گذاشت. شاید برای همین، خیلی زود وارد دنیای مربی‌گری شد.

او حالا سرمربی تیم‌ پایه کارلسروهه آلمان و مربی تمرین‌دهنده بزرگسالان شده است. تیمی که در بوندسلیگای ۲ برای صعود به لیگ برتر تلاش می‌کند.

«ایران وایر» برای نخستین بار با مربی ایرانی‌تبار فوتبال آلمان در مورد گذشته، حال و آینده‌اش گفت‌‌وگو کرده است. او ترجیح می‌دهد مصاحبه به زبان آلمانی انجام شود.

***
سیروس متکلمی، خودش را ۳۲ ساله، متولد شهر کارلسروهه آلمان معرفی می‌کند: «من از مادری آلمانی و از پدری که از ایران به آلمان آمده بود، متولد شدم. جایی که به دنیا آمدم، کنار یک زمین فوتبال بود. در حقیقت باید بگویم من با خانواده‌ام و با زمین فوتبال بزرگ شدم. یادم نیست دقیقا چه روز یا سالی بود، اما از زمانی که به یاد می‌آورم کودکی‌ام در زمین فوتبال گذشت.»

او می‌‌گوید که پدرش شیفته فوتبال بود و البته در جوانی کشتی می‌گرفت: «من در تمام رده‌های پایه تیم کارلسروهه را تجربه کردم. به عنوان بازیکن، از نونهالان، نوجوانان و جوانان برای کارلسروهه بازی کردم. اما وقتی ۱۷ سالم شد، یک پیشنهاد از ایتالیا رسید. این فرصت خوبی بود که پیش از جوانی، بازی در سری B ایتالیا را تجربه کنم. پس با برشا قرارداد بستم. اما خب؛ یک مصدومیت و بعد تصمیمات اشتباه، مسیر زندگی‌ام را به صورت کامل تغییر داد.»

سیروس متکلمی، فوتبال را تا ۲۵ سالگی ادامه داد، اما پس از آن باید راهش را عوض می‌کرد. مربی ایرانی‌تبار کارلسروهه می‌گوید: «مصدومیت‌های من تمام نمی‌شد. آن روزها گذشته و چیزی تغییر نمی‌کند. من ۲۵ سالم بود که مجبور شدم برای همیشه فوتبال را کنار بگذارم. اما نمی‌خواستم زندگی‌ام در فوتبال به پایان برسد. زندگی از آن پس برای من کاملا روشن و واضح بود. برای خودم هیچ راه دیگری جز اینکه وارد کلاس‌های مربیگری شوم و مدرک مربیگری‌ام را بگیرم تصور نمی‌کردم.»

او خودش اهدافش را در ۲۵ سالگی، وقتی مجبور است مهم‌ترین تصمیم زندگی‌اش را بگیرد، این‌گونه توصیف می‌کند: «در وجودم یک اشتیاق کامل و رویاهایی وصف‌نشدنی در زمینه کاری وجود داشت.»

آغاز کار مربی‌گری در اروپا ساده نیست. پیش از آنکه با سیروس متکلمی میان خاطراتش هم‌قدم شویم، به یاد داشته باشیم که طی کردن مسیر کلاس‌های مربی‌گری در فوتبال اروپا از صفر تا صد، یعنی از کلاس‌های پایه آموزشی تا مدرک A اتحادیه اروپا، شاید بیش از ۱۰ سال زمان ببرد. این بازه زمانی، مستلزم اراده‌ای است که حتی لحظه‌ای متزلزل نشود.

پس از هر دوره آموزشی تئوری و عملی، مربیان باید به صورت رسمی در یک باشگاه به عنوان مربی یا کارآموز فعالیت کرده باشند.

سیروس متکلمی از ۲۵ سالگی وارد دنیای مربی‌گری شد و حالا در ۳۲ سالگی به عنوان سرمربی تیم‌های پایه و کمک مربی بزرگسالان با باشگاه کارلسروهه همکاری می‌کند. خودش می‌گوید که فعلا تمام اهداف و برنامه‌هایش را متوجه «تیم‌های جوانان کارلسروهه» کرده است: «برای من، کار با جوانان همیشه فوق‌العاده بود. از اینکه می‌بینم بازیکنان قدم‌به‌قدم پیشرفت می‌کنند لذت می‌برم.»
سرمربی کارلسروهه از او خواسته برای تعامل بیشتر میان تیم اول و تیم‌های پایه، سیروس متکلمی کنار تیم بزرگسالان هم باشد: «از ابتدای مسابقات کارلسروهه، گاهی در تمرینات شرکت می‌کردم. اما از سه هفته قبل، برنامه کمی تغییر کرد و حضور بیشتری کنار این تیم داشتم. این فرصت خوبی بود تا یک رابطه دوستانه و عمیق میان ما شکل بگیرد. می‌توانیم در مورد برنامه‌های تمرینی به صورت دقیق تبادل اطلاعات کنیم و این بسیار خوشایند است. سرمربی همیشه می‌خواهد که مربیان را با ایده‌هایش درگیر کند، ما را با برنامه‌هایش سرگرم می‌کند و بعد از گذشت هر هفته حس می‌کنید که سطح کار بالاتر رفته است.»

از سیروس متکلمی می‌پرسم که آیا تاکنون فوتبال ایران را پیگیری کرده است؟ مسلما با پدری که هم کشتی‌گیر بوده و هم شیفته فوتبال، پیگیری فوتبال ایران غیرطبیعی به نظر نمی‌رسد: «بله مسلما. اما صادقانه اعتراف می‌کنم که پیش از این به مراتب وقت بیشتری برای پیگیری فوتبال ایران داشتم. من همیشه می‌گویم که ثروت واقعی فوتبال ایران، استعدادهایش است. شما هم‌چنان اخباری در مورد حضور یک ستاره جدید فوتبال ایران در اروپا را می‌شنوید. این یعنی آن‌جا هنوز لبریز از استعدادهایی است که نیاز به کشف شدن دارند.»

جمله پایانی سیروس متکلمی، با ادبیاتی برگرفته از فرهنگ‌ آلمانی، در مورد تیم ملی فوتبال ایران است: «اگر زیرساخت‌های حرفه‌ای فوتبال ایران درست شود، تیم ملی ایران می‌تواند در جهان سروصداهای زیادی به پا کند.»

شاید خیلی زود، از مرد ۳۲ ساله کنونی دنیای مربی‌گری باشگاه سازنده کارلسروهه، در بوندسلیگا بشنویم. او با چشم‌اندازی روشن، برای نیمکت‌های بزرگ فوتبال جهان وارد این دنیا شده است.
+8
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟