میکروبیوم روده بر شدت کووید ۱۹ تاثیر می‌گذارد

دویچه وله :میکروبیوم روده یک فرد ممکن است بر نحوه پاسخ بدن به اثرات کوتاه‌مدت و بلندمدت عفونت کووید ۱۹ تأثیر بگذارد.

به گزارش مدیکال‌نیوز تودی؛ مقاله جدیدی که در ژورنال تخصصی Gut (نشریه رسمی انجمن گوارش بریتانیا) منتشر شده، نشان می‌دهد که حدود ۳۲ درصد از بیماران، پس از بهبودی از کووید ۱۹، اثرات طولانی‌مدت این عفونت را تجربه می‌کنند، چیزی که دانشمندان آن را  «کووید طولانی» می‌نامند.

میکروبیوم روده نقش بسزایی در سلامتی دارد. روده محل زندگی تریلیون‌ها میکروارگانیسم از جمله بیش از ۱۰۰۰ گونه باکتری است. برخی از باکتری‌های روده به هضم غذا کمک می‌کنند و همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های خاص را کاهش دهند.

گاهی اوقات، باکتری‌های روده ممکن است نامتعادل شوند که دانشمندان از آن به عنوان دیس‌بیوزیس یاد می‌کنند. این روند می‌تواند در نتیجه مصرف آنتی‌بیوتیک یا مصرف غذای کاملاً فرآوری شده رخ دهد. دیس‌بیوزیس خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را افزایش می‌دهد.

محققان نمونه خون و مدفوع ۱۰۰ بیمار که از نظر آزمایش  سارس- کوو -۲ بین فوریه و ماه می ۲۰۲۰ در دو بیمارستان در هنگ‌کنگ مثبت بودند را جمع‌آوری کردند. این مطالعه نشان داد که بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دارای تعداد بیشتری از باکتری های خاص مرتبط با بیماری التهابی روده هستند. همچنین در این بیماران تعداد باکتری‌هایی که پتانسیل تقویت سیستم ایمنی بدن را داشتند، کم بود.

تجزیه و تحلیل نمونه‌های خون آنها همچنین نشان داد که عدم تعادل میکروبی در مبتلایان به کووید ۱۹ با افزایش سطح سیتوکین‌های التهابی همراه است.

به گفته محققان، تقویت باکتری‌های مفید روده که در اثر کووید ۱۹ کاهش یافته‌اند، می تواند به عنوان راهی نوین برای کاهش عوارض این عفونت باشد.

یک درمان مناسب برای کووید ۱۹ در آینده ممکن است غذا یا مکمل‌هایی باشد که حاوی باکتری‌های مفید هستند. امروزه پروبیوتیک‌های معمولی برای درمان کووید ۱۹ مفید نیستند  و باید نوع بسیار خاصی از آنها تولید شوند.

با این حال، یک راه آسان برای تعادل میکروبیوم روده وجود دارد: مصرف بیشتر فیبرهای غذایی (سبزیجات برگ‌دار ، غلات کامل و ...).
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.