بایدن ۱۷ فرمان اجرایی امضا کرد؛ فرمان مهاجرتی ترامپ لغو شد

 جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکاجو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه اول بهمن ماه در نخستین ساعات حضور خود در کاخ سفید ۱۷ فرمان اجرایی را امضا کرد.

در این فرمان‌های اجرایی از جمله بازگشت آمریکا به معاهده اقلیمی پاریس و لغو فرمان محدودیت سفر شهروندان برخی از کشورها که چند کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایران، امضا شدند.

گفته می‌شود ۹ فرمان اجرایی امضا شده توسط جو بایدن برای «تغییر» تصمیم‌های دولت گذشته آمریکا بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از امضای این فرمان‌های اجرایی در سخنان کوتاهی‌گفت که با این اقدامات «ما اتحاد خود را بازسازی و بار دیگر با جهان تعامل خواهیم کرد.»

جو بایدن ظهر چهارشنبه در مراسمی به عنوان چهل‌وششمین رئیس‌جمهور آمریکا، ادای سوگند کرد و رسماً زمام امور را به‌دست گرفت.

نخستین فرمان اجرایی که بایدن امضا کرد، دستور استفاده از ماسک در همه ساختمان‌های دولت فدرال جهت کمک به مهار بحران ویروس کرونا بود.

دومین فرمان اجرایی جو بایدن٬ درباره برابری نژادی و حمایت از گروه‌های «محروم جامعه است.»

جو بایدن همچنین در سومین فرمان اجرایی، دستور بازگشت آمریکا به معاهده اقلیمی پاریس را امضا کرد.

آمریکا در سال ۲۰۱۷ و با فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا از این توافق خارج شده بود.

معاهده اقلیمی پاریس با تلاش‌ دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری اسبق آمریکا در سال ۱۳۹۴ و با حضور نمایندگان ۱۹۶ کشور امضا شده بود. معاهده اقلیمی پاریس در راستای محدود کردن گرمایش زمین با کاهش تولید دی اکسید کربن و کاهش سوزاندن سوخت‌های فسیلی به امضاء رسید.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین فرمان لغو محدودیت‌های «مهاجرتی» برای شهروندن چند کشور از جمله ایران را امضا کرد.

فرمان ایجاد محدودیت برای سفر و مهاجرت از کشورهای مسلمان به آمریکا را دونالد ترامپ هفتم بهمن سال ۹۵ صادر کرد و او هدف از آن را جلوگیری از ورود «تروریست‌های اسلام‌گرا» به کشور اعلام کرد.

در فهرست اولیه این فرمان نام شش کشور ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبی، سودان و سومالی دیده می‌شد. اواسط اسفند همان سال، آمریکا نام عراق را از این فهرست حذف کرد.

نام سودان هم مهرماه ۹۶ از این فهرست حذف شد و در عوض محدودیت‌های تازه شامل حال شهروندان کشورهای چاد، کره‌شمالی و ونزوئلا شد.

صدور فرمان مهاجرتی در داخل آمریکا مخالفت‌های زیادی برانگیخت و پس از حدود دو سال بحث و شکایت گسترده سرانجام تیرماه سال ۹۷، دیوان عالی ایالات متحده با اجرای نسخه تعدیل‌شده فرمان با هدف «حراست از منافع ملی» ایالات متحده موافقت کرد.

جو بایدن همچنین ساعت شش عصر چهارشنبه در کاخ سفید و به صورت مجازی مراسم ادای سوگند ده‌ها نفر از مقام‌های سیاسی جدید این کشور که انتصاب آنها نیازمند تایید سنا نبودند را برگزار کرد.
+47
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  lehrte - هانوفر، آلمان

  از فردا طوله های سران عسلامی با ثروت مردم ایران راهی امریکا میشوند
  47
  73
  ‌پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خود ایشان باید ماسک را کمی بالاتر بکشند، زیرا ویروس میتواند از شکاف بین صورت و ماسک وارد بدن ایشان بشود و چنانچه واکسن هم بی‌اثر بوده باشد ایشان را وادار کند که دعوت حق را لبیک گفته، به دیدار خالق خود بشتابد!
  58
  25
  ‌پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۷
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  چون ایرانی هستیم . لغو ممنوعیت ویزای امریکا به ایرانیان را تبریک میگویم. البته با توجه به پستها و نظرات سابق احتمالا با نظرات تند طرفداران ترامپ سابق که از ممنوعیت ورود ایرانیان به امریکا لذت میبردند مواجه خواهیم شد . ولی اصل این هست که سرانجام انسآنیت بر انسانهای حسود و مغرض و بدصفتان و بد خواهان پیروز خواهد شد . پاینده باد راه بایدن رییس جمهور مردمی امریکا
  38
  66
  ‌پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۵
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  ترامپ سابق تنها رییس جمهوری بود که دهها سرباز قاتل امریکایی که در عراق و افغانستان دهها انسان بی گناه زن , بچه نوزاد و مرد را به مسلسل بستند و کشتند فقط از از روی نفرت نژادی .این انسانها هیچ حمله یا گناهی نکرده بوده فقط این نژاد پرستان ترامپ چون میتوانستد و دوست داشتند آنها را به قتل رساندند. ترامپ سابق همه این جانیان را که در دوره اوباما به حبس ابد محکوم شده بودند را عفو کرد
  12
  34
  ‌پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۶
  ۳۷
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. ملت به این خاطر از فرمان ترامپ راضی بودن که حداقل اگه مردم عادی نمیتونن برن آمریکا حداقل سگ توله های مسئولین هم نمیتونن نه به خاطر ترامپ یا حسادت. حداقل با ترامپ مردم خوش بودن که اب خوشش از گلوی این .... هم پایین نمیره. ولی بالاخره امام زمان اخوندا اومد و اختلاسا و ..............
  38
  19
  ‌پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.